Slavomír Moravčík: Konateľ pekárne aktuálne čelí obžalobe z vydierania.

Kšefty s rožkami: Majiteľa pekárne okrádali zamestnanci, pred súd ide on

Majiteľ pekární, ktorého okrádali zamestnanci, ide pred súd za údajné vydieranie. Zlodeji odišli so symbolickou pokutou a s podmienečným zastavením trestného stíhania.

Na Slovensku sa dá kšeftovať skutočne s kadečím. Dokonca aj s rožkami, chlebovými bochníkmi či vianočkami. Presvedčili sa o tom majitelia pekární v Liptovskom Mikuláši, ktorí ešte v roku 2009 v pozícii amatérskych pátračov odhalili, ako ich okrádajú vlastní zamestnanci.

A hoci to nahlásili polícii i prokuratúre, na podnet ktorých túto trestnú činnosť sami zdokumentovali a tak pripravili pôdu na zatknutie podozrivých, aktuálna situácia naznačuje, že prípad smeruje do absurdného finále. V pozícii obžalovaných sa totiž neocitli lumpi dlhé roky okrádajúci zamestnávateľa a špekulanti, ktorí z krádeží ťažili. Vzhľadom na postup liptovskomikulášskeho prokurátora, zdravým rozumom ťažko pochopiteľný, sa má pred súd postaviť poškodená strana. Za vydieranie.

Slavomír Moravčík: Konateľ pekárne aktuálne čelí obžalobe z vydierania. Foto: Martin Domok

Mizla múka

Pekárne v Liptovskom Mikuláši poskytujú prácu 380 ľuďom. Ide o nonstop fungujúci kolos, ktorým sa denne presýpajú tony múky, cukru a ďalších surovín. Zakladajú si najmä na tom, že pri výrobe sa riadia receptúrami a postupmi starými dlhé desaťročia. V praxi to znamená čo najmenej chémie, žiadne urýchľovače kvasenia, žiadne prísady, vďaka ktorým vydrží pečivo čerstvé dva mesiace.

Nečudo, že výrobkom, ktoré vychádzajú z tunajších pecí, sa len ťažko odoláva. Nedokážu to ani dlhoroční zamestnanci. Podnik sa s tým však vyrovnal. „Pracovníci môžu počas práce konzumovať výrobky. Ak si potrebujú nakúpiť domov, majú na ne zamestnanecké zľavy,“ vysvetľuje konateľ pekární Slavomír Moravčík.

Ani tieto výhody nedokážu zabrániť krádežiam. S určitými stratami vedenie firmy síce počíta, no v rokoch 2007 až 2008 zaznamenalo výrazný nárast. „Čo sa týka múky, išlo o tony mesačne. Po inventúre surovín sa zistilo, že nám vychádzajú vysoké surovinové náklady na sto eur výkonov,“ opisuje Moravčík. Laicky povedané, ak bežne dokázali vyrobiť chlieb z kila múky, v určitom období sa na upečenie bochníka míňalo oveľa viac. Vnútorná kontrola napokon odhalila, že výrobky vo veľkých množstvách rozkráda dobre organizovaná skupina zamestnancov.

Princíp bol pomerne jednoduchý. Pracovník vo výrobe napiekol viac pečiva, ako mal, a expedientka ho vložila do prepraviek. „Čierne“ výrobky spolu s oficiálne objednanými a vyfakturovanými si vodiči naložili do áut a rozviezli vopred dohodnutým odberateľom.

V pekárni: Zamestnanci si môžu počas práce „zobnúť“ z akejkoľvek dobroty. Foto: Martin Domok

Zabezpečili dôkazy

Hneď ako vedenie spoločnosti nekalé praktiky odhalilo, kontaktovalo sa s vtedajším policajným riaditeľom a okresným prokurátorom v Liptovskom Mikuláši. Tí konateľom pekární poradili, aby do výrobne i expedície namontovali kamery a do vozidiel lokalizačný systém, takzvané GPS. Vďaka technike, ktorá stála nemalé peniaze, majitelia prišli na to, kto sa dopúšťa krádeží a kde končí kradnutý tovar. Zistené skutočnosti oznámili spomínaným pánom z polície aj prokuratúry. Zároveň ich požiadali, aby začali konať.

Štátne orgány im oznámili, že tak urobia. Ich nesmierna ochota však trvala len do momentu, kým zrejme nezistili, že jedným z odberateľov kradnutých výrobkov je majiteľ potravín v Hybiach, ktorého syn pracuje na polícii. „Len čo začuli jeho meno, prikázali nám, že máme aj naďalej zabezpečovať dôkazy my a minimálne desať dní fotiť a natáčať,“ krúti hlavou Slavomír Moravčík.

Hoci sa tomu verí ťažko, šéfovia silových inštitúcií v meste, ktorí by mali najlepšie vedieť, ako sa trestná činnosť organizovanej skupiny dokumentuje, nechali všetko na poškodených. Tým sa to síce zdalo zvláštne, nič iné im však nezostávalo. Aj keď sa nepovažujú za profesionálnych detektívov, urobili maximum. Dokonca po nociach „paparacovali“ podozrivé obchody, ktoré mali kradnuté pečivo odoberať. Úspešne. Policajtom a prokuratúre tak priniesli na stôl ďalšie dôkazy.

V tom momente sa už vyšetrovanie prípadu odmietnuť azda ani nedalo. V noci z 2. na 3. septembra 2009 napokon polícia vykonala zásah, počas ktorého zadržala jedného z vodičov priamo pri čine, keď skladal ukradnuté výrobky v predajni v Hybiach. Šofér skončil v cele predbežného zadržania. Muži zákona zaistili v obchode i v aute okrem iného takmer deväťsto rožkov, desiatky chlebov i sladkého pečiva. Celkovo išlo o dvadsať prepraviek výrobkov. O časti z nich neskôr majiteľ potravín údajne tvrdil, že všetko používal na vlastnú potrebu.

Potom sa však podľa konateľa pekárne Moravčíka začali diať divné veci. „Absolútne povrchné vyšetrovanie, totálna ignorácia dôkazov, od nás nechceli žiadne vyjadrenie. Od majiteľa potravín si zas nevypýtali ani len takú triviálnosť, ako je pokladničná páska. Čo sa týka zadržaného vodiča, uspokojili sa s tvrdením, že do obchodu vozil iba zeleninu z vlastnej produkcie!“

Paparacovanie: Konatelia pekární oznámili v roku 2009 páchanie trestnej činnosti v podniku. Dôkazy museli zabezpečiť sami. Foto: archív

Tragikomédia

Slavomír Moravčík netušil, že to ešte nie je vrcholné číslo orgánov činných v trestnom konaní. Niekoľko dní po zásahu ho oslovil majiteľ potravín v Hybiach, že by rád dal všetko do poriadku. Nechce vraj, aby ho naháňal daňový úrad, nechce, aby mal jeho syn policajt problémy. „Povedal mi, že to chce nejako vyriešiť. Oponoval som mu, že ja mu už pomôcť neviem, keďže prípadom sa zaoberá polícia, napriek tomu prišiel za mnou do firmy,“ približuje atmosféru spred vyše tri a pol roka konateľ pekární.

Počas stretnutia, na ktorom boli podľa Moravčíka ďalší štyria svedkovia, sa majiteľ obchodu údajne priznal, že o kradnutých výrobkoch vedel, napriek tomu ich odoberal niekoľko rokov. Vraj tiež navrhol, že škodu uhradí, a to vo forme zmenky, ktorú vystavil a podpísal. Určil aj jej splatnosť a hodnotu vo výške viac ako 24-tisíc eur.

„Dodnes si pamätám, čo pri tom povedal. Že urobil chybu, že ho to mrzí a že za chyby sa platí. Potom sa dokonca prítomným poďakoval za ústretovosť. Bolo vidieť, že sa mu reálne uľavilo,“ tvrdí Slavomír Moravčík. Na otázku, prečo na niečo také pristúpil, navyše bez prítomnosti notára či advokáta, poznamenal, že to dnes poriadne ľutuje. „Nemal som mu veriť, ale my sme to brali ako jeho priznanie. V ten deň sme išli aj so zmenkou za okresným prokurátorom, ktorého sme podrobne informovali o priebehu stretnutia,“ pokračuje.

Razantný obrat

Zlom v prípade nastal, keď z väzby prepustili šoféra. Ten sa mal následne stretnúť s majiteľom obchodu. Pri spoločnej debate prišli na to, že polícia im vie v podstate dokázať páchanie trestnej činnosti len počas krátkeho obdobia, a to v čase, keď ich fotili a natáčali majitelia pekární. Obchodníkovi zrejme došlo, že so zmenkou sa unáhlil a potreboval ju spochybniť. Asi po dvoch týždňoch od jej podpísania sa preto vybral na políciu, kde podal trestné oznámenie na konateľa pekárne Moravčíka za vydieranie. Zmenku ho vraj donútil vypísať pod nátlakom.

Polícia i prokuratúra napriek pochybným dôkazom vzniesli obvinenie voči Moravčíkovi. Na to, aby tak urobili, im stačila výpoveď majiteľa hybianskej predajne. Človeka, ktorý sa údajne dlhé roky spolupodieľal na krádežiach výrobkov z Moravčíkovej pekárne a ich následnom predaji. Konateľ bol obvinený, hoci majiteľ predajne v prvotnej výpovedi neuvádzal skutočnosti, ktoré by takýto postup odôvodňovali. Naznačuje to aj fakt, že v januári 2011, teda takmer rok od vznesenia obvinenia, prokurátor uložil pokynom vyšetrovateľovi, ako má správne klásť otázky a čo má obsahovať výpoveď poškodeného, aby mohol čin kvalifikovať ako vydieranie.

Na druhej strane, prokurátor odmietal vykonať konfrontácie svedkov prítomných pri podpisovaní zmenky a majiteľa obchodu, z ktorého sa stal poškodený. Podľa skromného úsudku pána prokurátora boli totiž nedôveryhodní, keďže mali blízky pracovný vzťah k obvinenému Moravčíkovi. Konfrontoval ich až po nariadení prokurátora krajskej prokuratúry.

Paradoxne nemal žiadny problém s tým, aby ako svedkov vypočul dvoch bývalých zamestnancov pekární, ktorých Slavomír Moravčík prepustil pre krádeže. Hoci s prípadom vydierania nemali nič spoločné, odpovedať mali na otázku, či na nich konateľ podniku náhodou nevyvíjal nátlak. Keďže to obaja popreli, prokurátor musel vydumať ďalší spôsob, ako prípad dotiahnuť do úspešného konca - podania obžaloby na Slavomíra Moravčíka. A, čuduj sa svete, vyhútal.

K prípadu prizval znalkyňu z odboru psychológie, ktorá mala vypracovať posudok, či je majiteľ obchodu v Hybiach dôveryhodná osoba. Lebo ak je, o jeho slovách nehodno pochybovať. A keďže odborníčka skonštatovala, že dôveryhodný je, hoci vykazuje znaky psychickej lability a ľahkej manipulovateľnosti, prokurátorovi to stačilo na podanie obžaloby.

„Vôbec tomu nerozumiem a cítim sa úplne bezmocný. Slovo zlodeja má väčšiu váhu ako tvrdenia bezúhonných svedkov. Mimochodom, prečo pán prokurátor JUDr. Marián Vagač neobjednal aj znalecký posudok ľudí, ktorí boli pri vystavení zmenky? Len tak ich označil za nedôveryhodných. Možno mala pani znalkyňa skúmať, či takí naozaj sú,“ odkazuje prokurátorovi Moravčík.

Poukazuje tiež na to, že v jeho prípade stačila na vznesenie obvinenia výpoveď človeka, ktorý sa podieľal na páchaní trestnej činnosti. Na začatie konania proti majiteľovi hybianskej predajne v kauze predaja kradnutých výrobkov však nepomohli ani tvrdenia viacerých bezúhonných občanov. Polícia i prokuratúra ich odmietli vypočuť, podľa ich názoru sú nedôveryhodní.

Zrútený

Vydieraného obchodníka sme zastihli v jeho predajni v Hybiach. Keď sme sa predstavili, tvrdil, že mu je zle. Dookola opakoval, že je zrútený, chorý, že má všetkého po krk a máme mu dať pokoj. Už vraj nič nebude hovoriť. Na adresu Slavomíra Moravčíka poznamenal, že ide o silného muža v regióne, ktorý si môže dovoliť všetko. Na poznámku, že obžalovaným je predsa Moravčík, iba mávol rukou.

Samotný prípad krádeže pekárenských výrobkov, ktorý všetko odštartoval, sa skončil fiaskom. Symbolické tresty vo forme stoeurovej pokuty v priestupkovom konaní, respektíve podmienečného zastavenia trestného stíhania, uložili len dvom aktérom zlodejčiny.

  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].