Najlepší: Primár Peter Kačšák získal dvakrát ocenenie pre najlepšiu pôrodnicu na Slovensku. Nestačilo.

Kto chcel vyšachovať Kaščáka? PLUS 7 DNÍ zistil zaujímavé skutočnosti

Úspešný primár Peter Kaščák prišiel o miesto pre videoklip. Skutočný dôvod však môže byť úplne iný.

Dlhoročný primár a prednosta najlepšej pôrodníckej kliniky na Slovensku Peter Kaščák prišiel o miesto zo dňa na deň. Oficiálny dôvod pre stratu Kaščákovej funkcie je, že v priestoroch nemocnice dovolil hudobnej skupine Karpatské chrbáty na pol hodiny nakrúcať videoklip pesničky Žlčníkový záchvat.

Primár si vo videoklipe na pár sekúnd aj sám zahral, keď poskytoval neodkladnú lekársku starostlivosť plastovému Igráčikovi.

Zámienka?

Riaditeľ nemocnice a bývalý mestský poslanec za Smer Stanislav Pastva odvolal Kaščáka bleskovo, no vyše dva mesiace po tom, ako sa videoklip nakrúcal.

„Primár oddelenia Gynekologicko-pôrodníckej kliniky Fakultnej nemocnice Trenčín zásadne porušil pracovnú disciplínu, bez súhlasu vedenia nemocnice povolil cudzím osobám v civilnom oblečení vstup na funkčnú operačnú sálu, čím mohol vystaviť pacientky zvýšenému riziku infekčných komplikácií.

Došlo k vážnemu porušeniu hygienicko-epidemiologického režimu pracoviska,“ vysvetľuje asistentka riaditeľa a hovorkyňa nemocnice Petra Gembešová.

Samotný Kaščák s tým nesúhlasí. „Nijakým spôsobom nebolo ohrozené zdravie pacientok,“ tvrdí s tým, že pôrodné sály boli prázdne. Pôrodnica ich má tri.

„Nepovažujem to za skutočný dôvod. Ak by som zlyhal manažérsky alebo odborne, tak to pochopím, ale toto považujem za zámienku,“ dodal Kačšák, ktorý ako primár dvakrát priviedol trenčiansku pôrodnicu k hodnoteniu najlepšia pôrodnica na Slovensku. A to nielen podľa mamičiek, ale i lekárov, ktorí posudzovali najmä odbornosť.

Kaščák aj naznačil, čo by mohlo byť za jeho odvolaním. „Ako odborný manažér mám vysoké nároky na seba, ale aj tím okolo seba. Som náročný na výsledky a tento štýl možno niekomu nevyhovuje, a preto celú záležitosť použil ako zámienku.“

Smerácka stopa?

Podľa našich informácií priamo z trenčianskej nemocnice však mohol byť dôvodom na odvolanie tlak z ministerstva zdravotníctva. Na oddelení totiž pracuje mladá lekárka Ivana Bognerová. „Pokiaľ viem, tak je to lekárka, ktorú musel primár prijať na oddelenie,“ uviedla nám zdravotná sestra, ktorá nechce byť menovaná, lebo by mohla dopadnúť aj horšie ako Kaščák.

„Primár nebol s jej prácou napriek zlepšeniu spokojný a odporučil jej nájsť si iné oddelenie. Otcom mladej lekárky je trenčiansky advokát Branislav Bogner. A ten sa pozná so štátnou tajomníčkou ministerstva spravodlivosti Monikou Jankovskou (Smer), ktorej manžel je tiež, mimochodom, gynekológ.

„S pánom Bognerom sa poznáme a tykáme si rovnako, ako si tykám s Petrom Kačšákom,“ uviedla Jankovská. Odmietla však, že by o Kaščákovi a mladej Bognerovej hovorila s ministrom zdravotníctva Viliamom Čislákom.

„Ja som na ministerstve spravodlivosti a nie je to v mojej kompetencii. V žiadnom prípade som to neriešila,“ uviedla pre PLUS 7 DNÍ Monika Jankovská. Aj na opakovanú otázku, či teda v žiadnom prípade neriešila záležitosti v trenčianskej pôrodnici, uviedla: „V žiadnom prípade.“

Náš týždenník však má k dispozícii svedectvo, ako na festivale Pohoda štátna tajomníčka Jankovská Petrovi Kaščákovi hovorila niečo v zmysle: „Ešte musíme vyriešiť tú Ivanu Bognerovú.“

Na priamu otázku, či ministra kontaktoval ohľadom Kaščáka niekto zo Smeru, rezort odpovedal: „Minister nezasahuje do personálnych aktivít nemocnice a už vôbec nie strana Smer,“ uviedol hovorca Peter Bubla, no jedným dychom dodal, že konanie riaditeľa schvaľuje.

Čerešnička

Podľa našich informácií riaditeľ nemocnice Stanislav Pastva medzi svojimi ľuďmi priznal, že Kaščáka ani veľmi nechce odvolať, ale prikázali mu to zhora. „Nemám za neho náhradu,“ uviedol medzi svojimi. Nakoniec však náhradníka našiel.

„Vedením gynekologicko-pôrodníckej kliniky bude dočasne poverený Rudolf Lintner, ktorý funkciu primára v minulosti vykonával dva roky,“ konštatovala hovorkyňa trenčianskej nemocnice.

Lintner viedol oddelenie pred Kaščákom, potom sa počas vlády Smeru v januári 2009 stal aj riaditeľom nemocnice. Prežil Radičovej vládu, aby ho v júni 2012 odvolala Zuzana Zvolenská zo Smeru.

Z riaditeľskej stoličky sa vrátil späť na oddelenie. Potom však prišlo pri jeho operácii k mimoriadnej udalosti. Staršia 66-ročná pacientka z Ilavy v októbri 2012 zomrela. Pitva ukázala, že primárnou príčinou bola komplikácia pri operácii - perforácia tenkého čreva a následná otrava krvi. Prípad vyšetroval aj Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. „Zdravotná starostlivosť bola poskytnutá správne,“ konštatoval úrad s tým, že si prizval špecialistu.

Jeden z najlepších

Primár Kačšák mal povesť ak nie arogantného, tak určite prísneho šéfa. „Bol na ľudí tvrdý, ale vedel prečo. Byť najlepším nie je iba tak. Bol prísny, ale stále je jeden z najlepších odborníkov na Slovensku,“ potvrdil nám lekár z pôrodnice, ktorý nechcel byť menovaný.

Pôrodnícka klinika je pritom jedna z mála, ak nie jediná, ktorá je pre trenčiansku nemocnicu zisková a prináša peniaze. Proti odvolaniu primára sa postavilo Lekárske odborové združenie.

„Peter Kačšák nie je síce naším členom, ale plne stojíme za ním. Tento trest je absolútne neprimeraný. Riaditeľ má mnoho iných spôsobov na postih,“ vyhlásil predseda LOZ Peter Visolajský. Zároveň upozornil na dvojaký meter v zdravotníctve.

„Dodnes je riaditeľom nitrianskej nemocnice Jozef Valocký, ktorý podľa agentúry SITA klamal, keď tvrdil, že prednostka detskej kliniky nezabielila v zdravotnej karte medicínsky dôležitú informáciu."

"Ďalej riaditeľ Univerzitnej nemocnice Bratislava Miroslav Bdžoch je dodnes riaditeľom napriek tomu, že v kauze nemocničných parkovísk hájil záujmy súkromnej spoločnosti,“ vypočítava Visolajský s tým, že by sa tak dalo pokračovať ešte dlho.

Ukážkovým prípadom je piešťanská nemocnica. Vo funkcii riaditeľky je stále Mária Domčeková napriek tomu, že v jej nemocnici dokázateľne nakupovali predražené CT a dokonca prokuratúra napadla jej zvolenie a konštatovala, že bola vymenovaná protiprávne, keďže ministerstvo zdravotníctva účelovo a v rozpore s predpismi zmenilo zloženie správnej rady. Od prevalenia kauzy už uplynul rok.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].