Každé euro počíta.

Kto teda má tie peniaze?: Platy vlani rástli, no štvrtina z nás dostala menej ako sedem stoviek. V hrubom!

Mzda rástla v roku 2017 najviac v Nitre či Trnave a vlastne v každom regióne o viac ako 5 percent. Či to je veľa alebo málo, nech každý posúdi sám, špeciálne tá štvrtina pracujúcich Slovákov, ktorá na výplatnej páske nedosiahne ani 700 eur v hrubom.

„Od roku 2010 bol rast miezd v uplynulom období vôbec najvýraznejší,“ hovorí PR manažérka Profesia.sk Nikola Richterová. Z analýz portálu Platy.sk ďalej vyplýva, že priemerná základná mzda predstavovala v minulom roku 980 eur v hrubom, čo je o 60 eur viac ako v roku 2016.

Vývoj základného platu.
Vývoj základného platu.
Platy.sk

Medziročne vzrástla priemerná základná mzda o 6,6 percenta. Treba zdôrazniť, že ide o základný a nie celkový priemerný plat. „To znamená, že ide o priemernú mesačnú mzdu, do ktorej sa nezapočítavajú odmeny, či iné finančné bonusy,“ vysvetľuje Richterová.

Nedosiahnuteľná hranica

Analýza Platy.sk ukázala že desatina zamestnancov na Slovensku zarábala v minulom roku menej ako 561 eur v hrubom. Naopak najlepšie zarábajúca desatina zamestnancov mala základný hrubý plat vyšší ako 1567 eur.

Rozdelenie miezd.
Rozdelenie miezd.
Platy.sk

Medián v roku 2017 predstavoval sumu 900 eur. To znamená, že presne polovica Slovákov mala základnú mzdu nižšiu a až štvrtina zamestnancov u nás má základný plat nižší ako 699 eur v hrubom.

Viac v každom kraji

Čo sa týka rastu základných platov, najrýchlejšie si polepšili v Nitrianskom a Trnavskom kraji. V oboch rástli platy o vyše 8 percent. Hneď za nimi zaznamenal platový progres Košický kraj, kde oproti roku 2016 narástli mzdy o 7,4 percenta.

Základné platy podľa krajov.
Základné platy podľa krajov.
Platy.sk

Základná mzda stúpla v každom regióne o vyše 5 percent. Najpomalšie rástli zárobky percentuálne v hlavnom meste a okolí. „Je to logické, keďže v tomto kraji sú platy v porovnaní so zostatkom Slovenska výrazne vyššie. Z tohto dôvodu aj vyšší nárast absolútnej hodnoty predstavuje podielovo nižšie číslo,“ vysvetlila Richterová.

Opäť tie regionálne rozdiely

„Kým 31 percent zamestnancov v Prešovskom kraji nezarobí viac ako 650 eur v hrubom, v Bratislavskom kraji je to iba päť percent pracovníkov,“ opisuje platové rozdiely naprieč regiónmi PR manažérka Profesia.sk.

Mzdové pásma.
Mzdové pásma.
Platy.sk

„Zaujímavú štatistiku môžeme vidieť taktiež pri zmapovaní podielu zamestnancov so základným platom, ktorý je vyšší ako 2000 eur. V hlavnom meste a okolí má takúto sumu k dispozícií 12,3 percenta pracovníkov, v Prešovskom kraji je to iba 1,7 percenta,“ uzatvára Richterová.

  • Katarína Oravská

    Ako editorka/redaktorka portálu Plus7dni.sk zodpovedá za tvorbu obsahu pre webovú stránku týždenníka. Vyhľadáva a spracúva vlastné témy, pracuje s foto a video podkladmi, ako aj  s analytickými dátami. Spravuje sociálny profil Plus 7 dní.