Vila: Megadom Jána Počiatka pod Slavínom. V majetkovom priznaní je uvedený rovnako ako víkendová chalupa jeho kolegu Petra Kažimíra.

Kto sú skutoční politickí milionári?

Politik s bežným majetkom vyznieva z majetkového priznania ako bohatší než skutoční politickí milionári.

Zo zverejnených majetkových priznaní verejných funkcionárov by sa ani legendárny Sherlock Holmes nedozvedel takmer nič. Volič sa síce dočíta, ktorý poslanec má byt, dom, auto, umelecké diela a iné hodnotné predmety - či však ide v prípade priznaného domu o chatrč zdedenú po babke, alebo miliónovú vilu v najdrahšej bratislavskej štvrti, vie len sám politik a jeho okolie. Nutnosť zmeny si dlhé roky uvedomujú nielen mimovládne organizácie, ale aj samotní zákonodarcovia. V minulosti viaceré pokusy niektorých pravicových politikov presadiť predkladanie podrobnejších majetkových priznaní zlyhali pre nevôľu naprieč politickým spektrom, tentoraz sa iniciatívy chopil Smer. Predseda parlamentu Pavol Paška chce tému otvoriť už o niekoľko dní.

Zdanie môže klamať

Majetkové priznania verejných funkcionárov sú dokonalým príkladom toho, ako niekedy zdanie klame. Poslanec Martin Fecko z hnutia Obyčajní ľudia sa na základe informácií uvedených na stránke Národnej rady zdá ako jeden z najbohatších poslancov. Na prvý pohľad to vyzerá, akoby vlastnil polovicu Prešova, odkiaľ pochádza. Priznal tam totiž až okolo 110 pozemkov. Po dľa Fecka ide dokopy o tridsať hektárov, ktoré sú rozdelené na viacerých listoch vlastníctva. Navyše, mnohé z nich zdedil a vlastní len menšie podiely. Naopak, premiér Robert Fico je podľa majetkového priznania bezdomovec. Z nehnuteľného majetku vlastní len vinicu a rekreačnú chatu. Býva pritom v luxusnej lokalite v Bratislave, v štvorizbovom byte, za ktorý platil ako podpredseda parlamentu nájomné až dvetisíc eur mesačne. Dnes ho ako predsedu vlády nestojí nič, keďže ide o objekt Správy služieb diplomatického zboru. Exkluzívne hodinky IWC v odhadovanej hodnote 20-tisíc eur Fico v priznaní neuvádza. Nie je dom ako dom: Dôležité je tiež uvedomiť si, že nie je dom ako dom a byt ako byt. V majetkových priznaniach všetko pôsobí ako rovnocenný majetok. Na porovnanie uvádzame dvoch poslancov z východného Slovenska, Richarda Rašiho zo Smeru a už spomínaného Martina Fecka z OĽaNO. Obaja uvádzajú vlastníctvo rodinného domu, Raši má dom v Košiciach, Fecko v Nižnej Šebastovej, v okrese Prešov. Rašiho dom je moderná novostavba, do ktorej sa nasťahoval len pred rokom. Sám priznal, že do domu a pozemku investoval okolo 380-tisíc eur. Naopak, Fecko nadobudol dom v roku 1990 za 350-tisíc slovenských korún. Jeho aktuálna hodnota môže byť menej ako 100-tisíc eur. Rozdiel je badateľný aj v prípade najbohatšieho politika Jána Počiatka a jeho ministerského kolegu Petra Kažimíra. Obaja popri ďalších nehnuteľnostiach závratnej hodnoty uvádzajú aj vlastníctvo rodinného domu. Zatiaľ čo Počiatkova vila je azda najznámejšou luxusnou stavbou v Bratislave, Kažimírov dom je skôr víkendovou chalúpkou. Megastavba pod Slavínom, ktorá vyrástla v bývalej záhrade politika Alexandra Dubčeka, má hodnotu niekoľko miliónov eur a Počiatek si dal mimoriadne záležať aj na drahom zariadení. Kažimírov dom sa nachádza v obci Hrádok a už na prvý pohľad vidieť, že ide o obyčajný vidiecky dom, ktorý neprekypuje luxusom.

Byt či nebyt

Podobne je to s bytmi. Niekto vlastní garsónku, niekto päťizbový mezonet. Stále však ide v ponímaní majetkových priznaní o byt. Napríklad poslankyňa za Smer Oľga Nachtmannová dodnes býva v petržalskom paneláku. Iný smerák, Robert Kaliňák, vlastní exkluzívny mezanín v novostavbe v bratislavskom Starom Meste. Rozdiel hodnoty týchto dvoch nehnuteľností sú státisíce eur. Jedna z mála poslankýň, ktoré si nezakladajú na svojich majetkoch, je Helena Mezenská z OĽaNO. Jej jediná nehnuteľnosť je osmina panelákového bytu v Poprade. Ako sa s tým dá porovnať byt exministra Jaroslava Bašku v novostavbe Domino, kde sa nachádzajú jedny z najdrahších bytov v bratislavskom Ružinove?

Bohatý: Robert Kaliňák býva v novostavbe pod Bratislavským hradom.Foto: Tony Štefunko, Martin Domok

Slon a myš

Majetkové priznania verejných funkcionárov sa skladajú aj z časti hnuteľný majetok, majetkové právo alebo iná majetková hodnota, ktorých hodnota alebo bežná cena presahuje 35-násobok minimálnej mzdy. Poslanci okrem hypoték či úspor uvádzajú napríklad šperky, strelné zbrane, umelecké predmety. Najčastejšie sú to však automobily. Tak ako pri nehnuteľnosti ani pri autách sa nedá zovšeobecňovať. Niečie vozidlo nemá ani takú cenu, aby sa zmestilo do uvedenej hodnoty. Okrem iných je to prípad Martina Poliačika, poslanca za SaS. Navyše jeho malé Hyundai i10 za 7-tisíc eur pôsobí popri priznanom veľkom bavoráku Roberta Fica ako slon a myš. Aj cena je neporovnateľne vyššia. V čase, keď na ňom Fico začal jazdiť, stálo BMW X6 okolo 75-tisíc eur. Podobných prípadov je, samozrejme, viacero, za všetky uvádzame ešte jeden. Predseda SaS Richard Sulík si nedávno zaobstaral nové športové BMW zhruba za 50-tisíc eur. Jeho poslanecká kolegyňa Eva Horváthová z OĽaNO pre zmenu jazdí na starom Citroëne, ktorý pravdepodobne nemá ani takú hodnotu, aby ho písala do majetkového priznania.

Dôjde k zmene?

Pavol Paška nám cez Soňu Pötheovú z tlačového oddelenia Národnej rady odkázal, že už počas júlovej schôdze zvolá pracovnú skupinu, tak ako v prípade zrušenia trestnoprávnej imunity. Agendou zmeny podávania majetkových priznaní sa zaoberá aj minister vnútra Robert Kaliňák. O zmeny sa chce pokúsiť aj šéf parlamentného výboru pre nezlu-čiteľnosť funkcií Miroslav Beblavý z SDKÚ. Pripravené má konkrétne nápady, čaká len na stretnutia s Kaliňákom a Paškom. „Súčasný ústavný zákon o konflikte záujmov je deravý ako syr. Je nutné urobiť veľa zmien - keď napríklad niekto v priznaní klame, možnosti jeho postihu sú obmedzené,“ vysvetľuje Beblavý. Dodáva, že namieste sú obavy, či dôjde ku skutočnej zmene a neostane len pri rečiach. Na zmenu je nutná podpora deväťdesiatich hlasov v parlamente. Veď aj imunitu si poslanci chceli rušiť rok čo rok, až sa z toho stala nekonečná telenovela. Úmysly Smeru vyznievajú skepticky aj preto, že pred dvoma rokmi podobný návrh poslanca za SaS Kamila Krnáča pochopenie u politických kolegov nenašiel. „Viacero vecí som chcel upraviť, ale v tom čase nebola politická vôľa. Cesta bola jednoducho nepriechodná. Všetci vždy deklarujú, že to chcú spraviť, ale keď príde na lámanie chleba, všetko môže dopadnúť inak,“ hovorí Krnáč. Čo podľa neho treba určite upraviť, je uvádzanie aj užívaného majetku, ako napríklad veľké domy, ktoré si verejní funkcionári papierovo prenajímajú, či drahé autá, ktoré užívajú, hoci im nepatria. „Mali by sa tiež uvádzať hodnoty majetku. Je rozdiel, keď má niekto nové Volvo a niekto dve desaťročné autá. Vyzerá to potom tak, že bohatší je ten, kto má dve autá. Malo by sa dať vyhodnotiť, či majetok rástol, alebo nie. Nepodarilo sa mi presvedčiť výbor, aby boli zverejnené aspoň informácie jedna k jednej, teda tak, aby bolo uvedené to, čo politik do priznania reálne napísal. Niektorým totiž nerobí problém uviesť, aké má auto. Lenže informácie sa uvádzajú pri všetkých verejných funkcionároch rovnako, len v základných heslách.“

Watergate a Gorila

Podrobné majetkové priznania sú vo vyspelých demokratických krajinách bežnou záležitosťou. V USA musia kandidáti do kongresu, exekutívy či sudcovia priznať majetok detailne. Táto legislatíva platí od konca sedemdesiatych rokov a zaviedla sa ako reakcia na najznámejší politický škandál, aféru Watergate. Právna úprava mala zvýšiť dôveru verejnosti voči verejnej správe i uľahčiť verejnosti sledovať správanie politikov v kontexte ich vedľajších finančných záujmov. Na Slovensku sa zatiaľ nič nezmenilo ani po kauze Gorila a občania verejných funkcionárov skontrolujú akurát pátraním na vlastnú päsť alebo prostredníctvom médií. Zuzana Wienk z Aliancie Fair- -play prirovnáva Gorilu práve k Watergate. Počas pracovného stretnutia okrúhleho stola predsedu Výboru pre nezlučiteľnosť funkcií s predstaviteľmi mimovládnych organizácií požadovala Wienk tri hlavné zmeny - zreálniť priznania tak, aby napĺňali zmysel zákona, nanovo definovať etické pravidlá a postaviť kontrolný orgán. Na zverejňovanie majetku politikov dokonca vytvorila aliancia projekt Politikaopen, a to práve z dôvodu nulovej informačnej hodnoty bežne podávaných priznaní. Nájdete tu podrobne rozpísaný nehnuteľný majetok s lokalizáciou a spôsobom nadobudnutia, uvedenie hnuteľného majetku aj s nadobúdacou hodnotou, obchodné podiely vo firmách a mnohé ďalšie informácie. Do projektu sa zapojili predstavitelia viacerých strán, politikov vládneho Smeru tu však nenájdete.

Mečiarove zrúcaniny a Elektra

Pekným dôkazom toho, že súčasná podoba majetkových priznaní podáva často zavádzajúce informácie, je exposlanec a trojnásobný expremiér Vladimír Mečiar. Ten vlastní okrem preslávenej vily Elektra aj niekoľko zrúcanín v obci Dolná Poruba, ktoré sa do jeho vlastníctva dostali len preto, že skúpil pozemky, na ktorých sa staré domy nachádzajú. Keď sa v majetkovom priznaní prvýkrát objavila informácia, že Mečiar kúpil v priebehu jedného roka hneď niekoľko barákov, nikto nečakal, čo sa z nich vykľuje. Na listoch vlastníctva však figurujú ako domy, a tak sa objavili popri Elektre aj v majetkovom priznaní.

Foto: NORBERT GROSZ

Foto: MÁRIA CANDRÁKOVÁ


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].