Lazár z kauzy kompa: Pravda o jeho vyhadzove!

Vymenili ho. Bývalý šéf Vodohospodárskej výstavby Ladislav Lazár už prišiel aj o funkciu splnomocnenca vlády.

Nový minister z Mostu-Híd Árpád Ersék nominoval nového splnomocnenca Stanislava Fialíka. Lazár sa teraz chce venovať podnikaniu.

Koaličná dohoda

„Išlo o politické rozhodnutie. Splnomocnenec je súčasťou ministerstva dopravy, ktoré patrí koaličnému partnerovi. Minister si nominoval svojho splnomocnenca,“ vraví Lazár. Ako dodáva, aj predchádzajúci minister chcel zrealizovať výmenu. „Len zo známych dôvodov mal potom už iné starosti,“ dopĺňa. Svoje pôsobenie hodnotí ako úspešné. „V zásade rokovania s Maďarmi výrazne pokročili a je pripravené urovnanie sporu, Gabčíkovo sme tiež vzali Enelu, to najdôležitejšie je už urobené,“ odpovedá na otázku, či mu nie je ľúto odchodu. Venovať sa chce teraz firmám, ktoré vraj vlastní už 15 rokov.

Robo Homola

Foto: Robo Homola

Kauza kompa

Lazárovo meno sa nedávno spomínalo v súvislosti s kauzou obstarávania kompy, ktorá premáva medzi obcami Vojka a Kyselica. Upozornila na ňu ešte ako blogerka Veronika Remišová. Teraz už poslankyňa priniesla informácie o tom, že kompa je predražená a obstaraná podozrivo.

„Štátny podnik Vodohospodárska výstavba uzatvoril zmluvu na prevádzku kompy do Vojky na 15 rokov. Ak bude kompa chodiť 35x za deň ako chodí od leta, cena bude závratných 51 miliónov eur, ak nie viac. Spoločnosť, ktorá vyhrala verejné obstarávanie, súťažila sama so sebou, nik iný ponuku nepredložil,“ napísala Remišová v blogu ešte v novembri 2015.

Juliána bieliková

Foto: Juliána Bieliková

Štátny podnik vyhlásil verejné obstarávanie vo februári 2015. Kompa, ktorú firma používa, bola vyrobená vo februári. „Nedáva žiadny zmysel, aby niekto vyrobil kompu len tak, bez poznania technických špecifikácii kompy a istoty, že verejné obstarávanie vyhrá, a teda bez zmanipulovaného obstarávania,“ doplnila Remišová.

Vyliata špina?

Lazár sa však voči obvineniam bránil. „Matovič a Remišová klamú, správajú sa ako fekálový fantóm. Oni prídu, polejú vás špinou a nechajú to tak. Pritom evidentne klamú. Prečítajú si prvú stranu odpovede, ale druhú už nie, lebo im nevyhovuje. Ale poďme k faktom. Nová kompa je dvakrát taká veľká. Mali sme podmienku, že musí prepraviť 18 áut, dnes prepraví 24 áut,“ bránil sa.

Podmienka mať kompu nebola súčasťou súťažných podkladov. „Stačilo vyhlásenie, že do konca roku 2015 dodajú loď. Nemali žiadnu konkurenčnú výhodu,“ vysvetľoval v rozhovore pre náš týždenník. A dodal, že súčasná kompa bola pôvodne vyrobená ako multifunkčné zariadenie, čomu podľa neho nasvedčuje o 500 percent vyššia nosnosť, než požadovali v súťaži