Róbert Lališ: Muža považovaného za bosa gangu sýkorovcov prezývali Kýbel. Na čelo skupiny sa dostal po smrti jej zakladateľa Miroslava Sýkoru.

MAFIÁNSKY BOS KÝBEL: Štruktúra jeho gangu nemá na Slovensku obdobu

Róbert Lališ prevzal vedenie najväčšej mafiánskej skupiny v dejinách Slovenska po tom, ako zavraždili jej zakladateľa Miroslava Sýkoru. Na čele sýkorovcov stál celých osemnásť rokov. Štruktúra zločineckého gangu, ktorú vybudoval, pripomína talianske mafiánske rodiny.

Zakladateľa mafiánskej skupiny sýkorovcov Miroslava Sýkoru popravili pred hotelom Holiday Inn vo februári 1997. Keď Róbert Lališ prevzal vedenie zločineckej bandy, nikto nečakal, že sa z neho stane najdlhšie slúžiaci bos Slovenska. Z Róberta Lališa sa tiež stal druhý najobávanejší muž v histórii slovenskej mafie, hneď za Mikulášom Černákom a jeho družinou.

Práve Lališ vytvoril štruktúru gangu, aká nemá v našich končinách obdobu. Gang sýkorovcov mal totiž akési jadro zabijakov a ďalších päť podskupín, ktoré kontrolovali Bratislavu, senecký región a Záhorie. Všetky tieto skupiny mali svojich bosov a každá pracovala samostatne. Celá štruktúra mala zhruba päťdesiat kmeňových členov a ďalších asi stošesťdesiat spolupracujúcich.

Lališovo mafiánske impérium fungovalo celých osemnásť rokov. Až v lete 2012 sa všetko zlomilo. Viacerí členovi zabijackého gangu totiž začali vypovedať a na bosa vtedy vydali prvý zatykač. Postupne ho začali obviňovať z jednej vraždy za druhou. Ich počet sa dnes vyšplhal na devätnásť.

Zadržaný v Nemecku

Kýbel bol na úteku viac ako tri roky. Na základe dobrej spolupráce s nemeckými partnermi však napokon naši lovci lebiek mohli otvoriť sekt. Bolo to v októbri 2015 a všetci, ktorí sa na úspechu podieľali, si už nepripúšťali, že by sa niekedy tento obávaný muž slovenského podsvetia mohol dostať spoza mreží. Na Slovensku sa však nikdy nedá nič vylúčiť. A nočná mora lovcov lebiek sa stala realitou.

SÝKOROVCI

RÓBERT LALIŠ, alias KÝBEL

Na čelo sýkorovcov sa dostal po vražde zakladateľa Miroslava Sýkoru v roku 1997. Odvtedy vytvoril štruktúru, ktorá sa skladala z piatich podskupín a vražedného komanda. Sýkorovci mali najmenej päťdesiat kmeňových členov a stošesťdesiat spolupracujúcich. Počas fungovania vyberali výpalné, kontrolovali obchod s drogami a prostitúciu. Časť skupiny sa zameriavala na likvidáciu členov vlastných či iných skupín, vraždy na objednávku. Aktuálne Lališovi senát Najvyššieho súdu už druhý krát zrušil doživotný trest za šesť vrážd a pojednávať sa bude nanovo na Krajskom súde v Banskej Bystrici. Celkovom mu pripisujú podiel až devätnásť mafiánskych vraždách.

Pokračovanie na ďalšej strane


VIDEO Plus 7 Dní