Pre návštevy: Prezidentská kancelária objednala krištáľ takmer za dvanásťtisíc eur.

Maharadža Gašparovič: Pije z krištáľu za tisícky eur

Čo majú spoločné marocký kráľ, čilský prezident, maharadža z Travancore a Ivan Gašparovič? Všetci si doprajú víno či whisky z toho istého exkluzívneho ručne fúkaného skla prestížnej značky.

Prezidentská kancelária z neho vlani v októbri navyše doobjednala kúsky takmer za dvanásťtisíc eur.

VIP majitelia

Skláreň Moser predstavuje značku luxusného českého krištáľu, ktorý je známy v celom svete. Ako jedna z prvých zahraničných firiem dokonca patrí do združenia Comité Colbert, ktoré donedávna spájalo výlučne privilegované francúzske spoločnosti ponúkajúce to najluxusnejšie na trhu. Moser je teda niečo ako Chanel, Dior, Cartier či Louis Vuitton. Na svojej internetovej stránke ponúka napríklad dvojdecové poháre na víno z brúseného krištáľu zo série Lady Hamilton.

Jeden pozlátený kúsok s dizajnom z roku 1934 stojí v prepočte 130 eur.

Svetoznámy: Český Moser ponúka to najluxusnejšie na trhu.Foto: Archív

Poháre sú ručne fúkané z ekologicky čistého bezolovnatého krištáľu, ručne brúsené a, samozrejme, ručne leštené. Okrem iránskej diplomatickej misie je medzi VIP majiteľmi aj „sídlo prezidenta Slovenskej republiky“. Kým teda prezident Gašparovič zvykol dávať do daru slovenský krištáľ z rodného Poltára takúto súpravu od neho dostalo napríklad aj jeho veličenstvo jordánsky kráľ Abdalláh II. , sám si užíva niečo honosnejšie.

Dopĺňali inventár

Špičkové sklo je v prezidentskom sídle udomácnené dlhší čas. Už pred viac ako desiatimi rokmi Rudolf Schuster prijal predstaviteľov českej firmy, pričom cieľom stretnutia malo byť „prehĺbenie vzájomných kontaktov“.

„Hovorili aj o možnosti dovybavenia Prezidentského paláca týmito výrobkami. Ako povedal Ján Klepáč, riaditeľ sekcie ekonomiky a správy Kancelárie prezidenta SR, hovorili aj o zariadení reprezentačnej časti novej rezidencie prezidenta SR dekoratívnymi predmetmi z firmy Moser,“ informuje prezidentský archív. Ktovie, či sa staršie kúsky na banketoch porozbíjali, alebo si ich niekto šikovne „premiestnil“, nedávno sa dokupovali nové. A to hneď 198 kusov, pričom v objednávke výrazne prevyšovali rôzne kalíšky v objeme od štyridsať do stoštyridsať mililitrov.

Cena jedného „poldecáka“ začínala na šesťdesiatich eurách. Naj drahším kúskom bol pohár na víno za 88 eur. „Predmetný tovar bol objednaný za účelom doplnenia inventára, ktorý sa využíva na reprezentačné účely na vysokej protokolárnej úrovni,“ stojí v stanovisku Kancelárie prezidenta. Kancelária hlavy štátu dostala na objednávku dvadsaťpercentnú zľavu a namiesto plných 14 724 eur zaplatila 11 779 eur. To poteší v čase krízy, keď sa všade šetrí, je každé jedno usporené euro cenné.

  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].