Z Ukrajiny: Cez tunel putovali cigarety, ľudia i drogy.

Majiteľ domu s pašeráckym tunelom zdúchol za hranice

Ukrajinec, ktorý vlastní dom s pašeráckym tunelom, sa vyparil do zahraničia.

Azda najstráženejším domom na západnej Ukrajine je rozhodne ten s tunelom na Záporožskej ulici v Užhorode. Po tom, čo objavili toto efektné a pre colníkov a hraničiarov akože neviditeľné prepojenie východu s Európou, sa od neho policajti ani len nepohnú. Tichá, vychytená ulica tohto mesta sa tak zo dňa na deň stala jednou z najvyhľadávanejších.

Dobrá štvrť

Tajuplný dom stojí v lokalite Červenica. Pôvodne to bola chudobná dedina, ktorá sa postupne pričlenila k Užhorodu. „Zo začiatku to nebola vyhľadávaná štvrť. Dostávali tu pozemky ľudia slúžiaci v štátnych a bezpečnostných službách. Až neskôr sa sem začali sťahovať zbohatlíci. Pozrite si tie domy, sú obrovské, plné mramoru a drahých vecí. Taký dom si bežný Ukrajinec nemôže dovoliť. Tu sa zarába dvetisíc hrivien mesačne, teda asi dvesto eur, a tie domy stoja okolo štvrť milióna eur,“ prezrádza jeden z pôvodných obyvateľov Červenice. Aj pozemok pod domom s tunelom pôvodne patril človeku, ktorý robil v strážnej službe. Ten ho však predal a jeden z užhorodských podnikateľov tu začal ešte v roku 2004 stavať dom. „Vyvážali odtiaľ veľa hliny, no nebolo to nápadné, pretože sme si všetci mysleli, že si tam podnikateľ dal postaviť veľký bazén. Veď to k veľkému luxusnému domu aj patrí,“ tvrdí jeden zo susedov. Hoci po odhalení tunela odmietali čo i len slovko prezradiť, dnes už sú ochotní rozprávať všetky svoje poznatky. No z obavy o bezpečnosť bez mena a fotky.

Podľa miestnych na stavbu chodievalo veľmi veľa nákladných áut a kamiónov. „Často sem chodili autá s cudzincami, vtedy sme si mysleli, že sú to robotníci. Viete, pri tých veľkých drahých domoch stále robia najatí ľudia. Dnes vieme, že to boli utečenci,“ tvrdí ďalší obyvateľ Záporožskej ulice. Hoci ukrajinská polícia oficiálne o majiteľovi nehovorí a označuje ho iba ako vplyvného užhorodského podnikateľa, ktorý je v zahraničí, susedia si na meno zrazu spomenuli. „Je to Vasilij Maleš a jeho žena Oxana Mironovna Malešová. Vlastnia hotel Kruiz v dedine Cholmok na hlavnom ťahu Čop - Užhorod. Obaja sú už vraj v Bielorusku. Mali dostať echo, že na slovenskej strane sa niečo okolo tunela deje, a tak mali čas, aby sa stiahli do bezpečia,“ tvrdia svorne vzdialení susedia. Objekt považujú za luxusný, vôbec im pritom nevadí, že taká veľká a podľa nich drahá vila má namiesto škridly na streche jednu z najlacnejších plechových krytín. Tento dom, ktorý podľa nich nikdy nebol dlhodobo obývaný, mal byť zariadený aj zvnútra, ale len spolovice. Nik zo susedov sa dnu nedostal, výhľad do dvora zakrýval obrovský plot, tak ako na všetkých honosných domoch. „Divné bolo to, že majiteľ chcel prikupovať ďalšie a väčšie pozemky. Vraj chcel aj ten, čo je oproti nemu cez cestu a je na predaj.“

Neviditeľný?

Susedov pohoršuje najmä fakt, že pašerácky tunel, cez ktorý z Ukrajiny prúdili do Európskej únie nielen cigarety, ale aj utečenci i drogy a nebezpeč-né zbrane, bol doslova pod nosom pohraničnej polície. Novostavby tu totiž rastú takmer na hranici, dom je od nej vzdušnou čiarou vzdialený necelých päťdesiat metrov. „Samotný tunel bol ani nie pol kilometra od kontrolného bodu, v ostro stráženom priestore, a nikto si nič nevšimol. Čudujete sa, že si tu všetci myslia, že to bolo s požehnaním najvyšších úradníkov? Veď to predsa nie je možné, aby toľkí ľudia, myslím tým pohraničnú službu, nikdy nič nevideli. Ani autá plné utečencov či kamióny s cigaretami,“ uvažuje nahlas ďalší zo susedov. Meno nechce prezradiť. „Tunel bol vybavený najmodernejšou technológiou, bol komplet elektrifi kovaný, s koľajnicami a akýmisi trolejami, všetko na diaľkové ovládanie. Stačilo stisnúť správny gombík a na druhej strane mohli prijímať dary ukrajinských kolegov,“ pousmeje sa a dodáva ďalšie pikantérie. „Najkrajšie na tom je to, že aj keď kukláči vtrhli do prázdneho domu, nevedeli nájsť vstup do tunela. Prehľadali celý suterén a nikde nič. Novinárom poskytovali informácie, ako ho objavili, a zatiaľ sa trápili, kde len to vyústenie môže byť. Nakoniec vykopali dieru pod cestou a surovo sa doň nabúrali. Až potom našli začiatok tunela a falošnú stenu, ktorá ho ukrývala.“

Ukrajinskí pohraničníci sa bránia, že nemali šancu tunel odhaliť. „V tejto oblasti sú natiahnuté všetky inžinierske siete. Máme síce monitorovacie zariadenia, nielen infračervené, aj termokamery, ale tak profesionálne vybudovaný tunel v hĺbke päť až šesť metrov nebolo možné našimi prístrojmi identifi kovať,“ objasňuje náčelník štábu pohraničnej stráže Čopskej oblasti Viktor Potetenin, pričom dosť nepochopiteľne konštatuje, že zariadenie tak hlboko postavené v zemi nie je ani v ich kompetencii. Jedným dychom však dodáva, že len v prvom polroku 2012 zadržali vyše 600-tisíc kusov cigariet, ktoré chceli pašeráci previezť ilegálne z Ukrajiny do Európy. V dedinke Cholmok, kde má majiteľ spomínaného domu vlastniť hotel, o Vasilijovi Malešovi a jeho žene nechú nič prezradiť. Vraj tu kedysi bývali, no čo robia dnes, miestnych nezaujíma. „Nebudem sa s vami o ničom baviť, tobôž nie o tom, kde sú majitelia,“ rázne nás vypoklonkoval z hotela jeden zo zamestnancov. Hotel patrí do vyššej kategórie, dá sa tam slušne ubytovať zhruba za 30 eur za noc. Podľa dedinčanov doň chodili najmä podnikatelia z Kyjeva.

Rôzne cesty

Medzi Ukrajincami, ktorí sa zaoberajú pašovaním cigariet a prevádzaním utečencov, je poriadne horúco. Vraj si na nich ukrajinskí policajti po odhalení tunela podstatne viac dávajú pozor a kazia im kšefty. „Chcú zakryť blamáž s tunelom, preto sa snažia zadržať a odhaliť čo najviac drobných pašerákov. Som presvedčený, že o existencii tunela museli kompetentní vedieť už niekoľko rokov. Približne pred piatimi rokmi sa začalo hovoriť, že na konci Užhorodu je ‚tajomný palác‘, pod ktorým je bezpečné okno do Európy. Nik, okrem pár jednotlivcov, nevedel presné detaily, no vravelo sa, že cesta migrantov cez toto ‚okno‘ je síce podstatne drahšia, no stopercentne bezpečná,“ tvrdí náš zdroj z prostredia prevádzačov, ktorý sa predstavil pod menom Vasja.

Bežne je vraj taxa za jedného prevedeného utečenca cez ukrajinsko- slovenskú hranicu päťtisíc dolárov, no cez spomínané „okno“, to bolo značne viac. Podľa neho bol v hre oveľa dôležitejší tovar ako utečenci. Heroín. „Mala to byť jedna z ciest tejto drogy, ktorá sa začínala v Turecku, Pakistane a Afganistane a cieľovou destináciou mali byť vyspelé štáty Európskej únie,“ vysvetľuje ďalej Vasja. Či je toto jeho tvrdenie pravdivé, ťažko povedať, no fakt je, že ukrajinskí kriminalisti našli pri tuneli približne kilo bieleho prášku. O akú drogu ide, ukáže až expertíza. Podľa Vasju už dnes drobný prevádzač či pašerák nemá šancu na úspech. Musí byť organizovaný v jednej zo skupín. Nik však nevie, kto je na vrchole organizácie a kto ju riadi. „Nikoho to ani nezaujíma, každý si vykoná svoju prácu, vezme peniaze a o viac sa nestará. Okrem toho, ak tieto skupiny začnú bojovať o teritórium a vplyv, vždy sa nájde niekto, kto nepohodlných pašerákov udá mužom zákona a tí majú dobrý bod v objasňovaní kriminality,“ smeje sa Vasja. Tvrdí dokonca, že ak chcete, aby vlak či auto bezpečne prešli hranicu, stačí podplatiť tých správnych ľudí a všetko sa dá vybaviť. „Sú rôzne metódy a rôzne kanály cez celú schengenskú hranicu, ktorou je oddelená Ukrajina od Európy. Jedni to robia cez zelenú hranicu, druhá skupina zas výlučne cez medzinárodné priechody. Každá má svoju osvedčenú metódu,“ upresňuje náš zdroj.

Jedným z najznámejších a medzi pašerákmi často spomínaným prípadom je ten zo zakarpatskej Bukoviny. Pašeráci sa najskôr museli naučiť dobre strieľať z kuší. V priestore medzi bodmi hraničnej ochrany vystrelili na druhú stranu hranice lano, ktoré napli a potom ho použili ako kladku na presun cigariet. Často tiež využívajú malé lietadlá, klzáky a súkromné helikoptéry. „Pracujú pre nich aj potápači profesionáli, ktorí tovar preťahujú po dne hraničných riek,“ konkretizuje ďalej Vasja. „Nejde o malé peniaze, treba si uvedomiť, že za pašovanie cigariet, drog a prevádzačstvo gangy zarábajú stovky miliónov dolárov ročne. A to nehovorím o zbraniach, to je iná kategória i iná cena,“ dodáva. Ukrajinské štatistiky hovoria jasne. Za prvý polrok tohto roka zachytili 35 miliónov kusov pašovaných tabakových výrobkov. „Čierny dovoz“ najmä z Moldavska, Ruska a Bieloruska z toho predstavoval viac než 21 miliónov kusov cigariet, ktoré zhabali pri vyše 750 zásahoch. Čo sa týka „exportu“ do Európy, Ukrajinci zachytili 14 miliónov cigariet a zaznamenali vyše 870 nedovolených pokusov o vývoz. Pritom údajne najviac pokusov o pašovanie má byť na slovensko-ukrajinskej a maďarsko-ukrajinskej hranici. „Dôvod pašovania cigariet je úplne jednoduchý. Cena. Zatiaľ čo v Bielorusku stojí škatuľka cigariet 0,46 eura, v Moldavsku dokonca len 0,40 eura, v Európe ju nekúpite pod 3,30 eura. Zisky sú obrovské, aj keď pri pašovaní podplatia potrebných úradníkov. Je to čierny biznis, ktorý živí obrovské množstvo ľudí. Preto je jasné, že nik neprezradí ďalšie cesty a lokalizáciu ďalších podobných tunelov cez hranice,“ uzatvára Vasja.

Ukrajinská polícia je zatiaľ na konkrétne informácie o majiteľovi domu so vstupom do tunela i o pokračujúcom vyšetrovaní skúpa. Bližšie sa k prípadu vyjadrí až po tom, ako celé vyšetrovanie ukončia. „Je vytvorená aj špeciálna komisia, ktorá rozhodne, čo v budúcnosti s tunelom bude. V pláne je možnosť vyhodenia do povetria alebo zaliatie vodou,“ konštatuje policajný zdroj.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní