Major Juraj Jánošík: Povýšil minister obrany aj zbojníka?

Politický folklór nemá hranice a dotkol sa aj zbojníckeho kapitána Jánošíka.

Keď v januári 2008 odchádzajúci minister obrany zo SNS František Kašický odovzdal premiérovi Robertovi Ficovi sošku zbojníckeho kapitána Jánošíka a valašku, zo žartu povedal, že využil právo ministra obrany a udelil zbojníckemu kapitánovi hodnosť major in memoriam.

Prasklo to až pri Dankovi

Zdá sa, že v najvyšších politických kruhoch niekomu chýba zmysel pre humor a toto pestvo odchádzajúceho ministra Kašického niekto zobral vážne. Inak sa nedá vysvetliť, ako je možné, že medzi politickou verchuškou sa vyrojil celý kŕdeľ “gumákov”- ako sa vo vojenskom slangu označujú vojenské šarže. Všetko to prasklo až pri nedávnom menovaní ďalšieho, tentokrát nie zbojníckeho, ale parlamentného kapitána Andreja Danka.

Nielen frčky, aj tučné príplatky

Hodnosti civilom sa však neudeľovali iba v rezorte obrany. Podobná prax vládne aj v policajnom zbore. No zatiaľ čo politici dostali svoju novú hodnosť skutočne len ako „hračku“, povýšeným v policajnom zbore k hodnostiam pribudla aj tučná suma k platu - a k výsluhovému dôchodku.

Ktorí civili dostali vysoké policajné hodnosti a koľko nás to stojí? Viac sa dočítate v najnovšom vydaní týždenníka Plus 7 dní.

Plus 7 dní

  • Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].