Radoslav Pavelka (SaS), ktorý nastúpil ako náhradník za bratislavského župana Juraja Drobu (SaS).

Mastné pokuty, ale skromné splátky. TÍTO poslanci dlhujú parlamentu!

Nie je dlžník ako dlžník a nie je pokuta ako pokuta. Parlament zarába aj na pokutách pre funkcionárov.

Poslanci, ministri a vysokí štátni funkcionári majú raz za rok povinnosť poslať výboru pre nezlučiteľnosť funkcií svoje majetkové priznania. Niektorí však občas opomenú nejaký ten domček, či pôžičku strane. Výbor pre nezlučiteľnosť funkcií potom rozhoduje o pokutách.

Okolo stotisíc ročne

Vyzerá to tak, že „nedbanlivosť“ funkcionárov a politikov je celkom pekným zdrojom príjmov pre kanceláriu národnej rady, ktorá peniaze za sankcie inkasuje. Za rok si takto prilepší priemerne skoro 100-tisíc eur.

Zaujímali sme sa o poslaneckých hriešnikov. Najhriešnejší boli zákonodarcovia v posledných rokoch. Vlani dostali pokuty piati, v roku 2016 až siedmi poslanci.

Platiči a neplatiči

No a kým niektorí platia, iní sa odvolávajú, žiadajú o odklad, alebo dokonca pokutu úplne ignorujú. „K dnešnému dňu kancelária NR SR eviduje pohľadávky voči nasledovným poslancom: Stanislav Kubánek (Smer-SD), Peter Šuca (Smer-SD), Eugen Jurzyca (SaS), Igor Matovič a bývalej poslankyni Márii Ritomskej (obaja OĽaNO),“ napísali z tlačového.

Kubánek, Šuca, Jurzyca a Matovič si nepozastavili živnosť načas. Jej vykonávanie nie je zlučiteľné s vykonávaním mandátu. Smerák Kubánek na svoju povinnosť zabudol viackrát a hrozilo mu, že bude musieť zacvakať až 100-tisíc. Napokon sa nad ním kolegovia zľutovali a z problémov vyšiel s 24-tisícovou pokutou. Poslanci prišli na to, že si živnosť nepozastavili až po tom, ako preto začal mať problémy Igor Matovič.

Na Matoviča exekútor

Ten pokladá trest za nespravodlivý. Obrátil sa aj na Ústavný súd (ÚS), avšak jeho rozhodnutie nič nezmenilo. Dvanásť tisíc platiť musí. „Vo veci pokuty udelenej Výborom NR SR pre nezlučiteľnosť funkcií veci prebieha od 20.7.2017 exekučné konanie na súdom poverenom exekútorskom úrade,“napísali s tým, že zatiaľ nedošlo k úhrade resp. k vymoženiu pohľadávky.

Názor ani po roku nezmenil. „Sám nič dobrovoľne neplatím, ale možno mi to z platu strhávajú, netuším, priznám sa,“vraví šéf Obyčajných. „Ak mám spravodlivý dlh a niekto ho odomňa chce, je to v poriadku. Taký som nikdy nemal. Ale ak niekto znásilní ÚS, lebo tam má svojich trafikantov, tak je to na hlavu postavené. Nech si to exekútor berie, nech mám aj poplatky navyše, ale ja hlavu neskloním,“ povedal na začiatku prvej schôdze roka 2018.

„Keš“ im vraj chýba

Zvyšní poslanci, ktorí tiež platia okolo 12-tisíc, si vypýtali splátkový kalendár. Namiesto naraz, tak platia po mesiacoch. A vychádza to na skoro štyri stovky. Splácať budú do roku 2020 a to len dlžnú sumu. Bez úrokov. Nuž, poslanci sú v tomto ohľade skutočne obyčajní ľudia. Aj im peniaze na pokuty odchádzajú z vrecka ťažko.

Exposlankyňa Mária Ritomská dlhuje 1961 eur, teda jeden mesiac platu poslanca bez paušálnych náhrad. NRSR požiadala o odklad, termín však vypršal 23. januára. Koncom januára však parlament ešte splatenie pohľadávky neevidoval. V minulosti dostali a splatili pokuty za nepresné majetkové priznania aj najvyšší – šéf parlamentu Andrej Danko a podpredseda parlamentu Andrej Hrnčiar zabudli uviesť, že svojim stranám požičali. Obaja si chybu priznali.

Rok - suma uložených pokút

2012 – 83 948,72 €, žiadnemu poslancovi

2013 – 142 083,23 €, 5x poslancovi

2014 – 86 546,48 €, 1x poslancovi

2015 – 19 738,79 €, 1x poslancovi

2016 – 86 093,61 €, 7x poslancom

2017 – 53 659,99 €, 5x poslanec

  • vc
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].