Matečná odkazuje Bruselu: Ak je rovnaký obal, nech je rovnaké zloženie!

Test dvojakej kvality potravín preukázal, že doma si síce v obchodoch kúpime potravinu s rovnakým zložením ako v zahraničí, ale jej kvalita teda rovnaká nie je. Ministerka Matečná chce, aby to Európska únia začala riešiť!

Ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná predstavila svojim rezortným kolegom s EÚ výsledky testov dvojakej kvality potravín. Slovenskí, ale iní európski spotrebitelia majú podľa nej právo na rovnakú kvalitu potravín pokiaľ ide o rovnakú značku od rovnakého výrobcu.

Menej mäsa, viac umeliny

„Ak má potravina rovnaký obal a rovnakého výrobcu, očakávame aj rovnaké zloženie,“ uviedla Matečná. Porovnávacie testy určitých potravín preukázali na Slovensku v porovnaní s Rakúskom napríklad menší podiel mäsa, či väčšie množstvo umelých aditív, väčšie množstvo konzervantov a náhrad.

Ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná: „Ak má potravina rovnaký obal a rovnakého výrobcu, očakávame aj rovnaké zloženie.“
Ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná: „Ak má potravina rovnaký obal a rovnakého výrobcu, očakávame aj rovnaké zloženie.“
Foto: David Duducz

Správu o výsledkoch našich testoch predložilo všetkým poľnohospodárskym ministrom EÚ spoločne Slovensko a Maďarsko. Iniciatívu Slovenska zaoberať sa touto témou na Rade ministrov podporili okrem krajín V4 aj ministri zo Slovinska, Rumunska, Bulharska, Chorvátska a Grécka. Český minister pôdohospodárstva Marian Jurečka upozornil, že napriek tomu, že na etikete sú všetky informácie správne a potravina je bezpečná, problém vidí v rovine etickej a morálnej.

Matečná o výsledkoch testov dvojakej kontroly informovala v Bruseli aj eurokomisárku Věru Jourovú, ktorá má v agende aj ochranu spotrebiteľov. Dámy si dohodli aj ďalšie stretnutie v druhej polovici marca v našom hlavnom meste.

Nič nové

Matečná a ministri krajín strednej a východnej Európy zároveň upozornili na rezolúciu Európskeho parlamentu ešte z roku 2013. Európsky parlament „zdôrazňuje, že na základe zistení rôznych prieskumov sú spotrebitelia dlhodobo znepokojení možnými rozdielmi v kvalite výrobkov s rovnakou značkou a v rovnakom obale, ktoré sú distribuované na jednotnom trhu.“

V slovenských obchodoch chceme rovnakú kvalitu ako v zahraničí.
V slovenských obchodoch chceme rovnakú kvalitu ako v zahraničí.
Foto: Norbert Grosz, ilustračné foto

Europarlament je názoru, že nakupujúci členských štátov nedostávajú na jednotnom trhu rovnakú kvalitu a zdôrazňuje, že „akákoľvek diskriminácia spotrebiteľov je neprijateľná.“ Ale čo preto Europarlament od roku 2013 urobil? Vyzval Komisiu, aby uskutočnila zmysluplné vyšetrovanie tejto záležitosti, ktoré by umožnilo posúdiť, či je potrebná úprava súčasných právnych predpisov Únie a vyzýva Komisiu, aby informovala o výsledkoch vyšetrovania.


  • kor
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní