Medzinárodne hľadaný zločinec odsúdený srbskými súdmi za účasť na dvojnásobnej vražde bol odhalením temnej minulosti zaskočený.

Mazáň odsúdený za vraždu autobusárov pre Plus 7 DNÍ: Mám utiecť do Belize?

„Mali ste prísť včera, nebol by som kupoval kosačku,“ povedal nášmu redaktorovi muž, ktorého desať rokov hľadá Interpol pre účasť na dvojnásobnej vražde.

Pred týždňom časopis Plus 7 DNÍ priniesol informáciu, že v dedine neďaleko Topoľčian žije medzinárodne hľadaný zločinec odsúdený v neprítomnosti na pätnásťročné väzenie za účasť na dvojnásobnej vražde. Andreja Mazáňa, po ktorom pátra Interpol už viac ako desať rokov na podnet Srbskej republiky, vypátralo v Bojnej PLUS 7 DNÍ.

Na nenápadného otca rodiny, ktorý žije ako bezúhonný občan, sme upozornili políciu. Tá rozbehla prípravy na jeho zadržanie. Nitriansky prokurátor ju však stopol - na zadržanie Mazáňa odsúdeného v Srbsku na pätnásťročné väzenie za účasť na chladnokrvnej poprave dvoch šoférov autobusu vraj nie sú zákonné možnosti.

Dôvod? Slovensko nemá so Srbskom zmluvu o vydávaní zločincov slovenskej národnosti. Napriek tomu, že náš štát riadi horda právnikov na čele s JUDr. Ivanom Gašparovičom a JUDr. Robertom Ficom, Slovensko pripomína skôr banánovú republiku, kde sa môžu bezpečne cítiť aj medzinárodne hľadaní vrahovia.

V Bojnej medzičasom zavládol strach a viera ľudí v schopnosť štátu ochrániť vlastných občanov je naštrbená.

Dedina žije v strachu

Správa o tom, že v Bojnej žije muž odsúdený za účasť na dvojnásobnej vražde, sa medzi miestnymi okamžite rozšírila. V dedine zavládol strach a premiérovi krajania volajú o pomoc. „Prosím vás, robte s tým niečo, nech nemusíme mať pušku za dverami,“ reagoval na situáciu jeden zo susedov. Ďalší iba neveriacky krútil hlavou.

„To je neuveriteľné! Čo máme teraz robiť? Ako tu máme žiť? Máme sa báť o svoje životy?“ pýtal sa bezradne. Pochopiteľne, nikto z oslovených si neželal byť menovaný.

Výnimkou bol starosta Bojnej Jozef Stankovský. „Okamžite, keď som sa to dozvedel, šiel som si splniť oznamovaciu povinnosť a zašiel som na najbližšie policajné oddelenie. Tu mi povedali, že oni o ničom nevedia. Ľudia v dedine sú zaskočení, každý čaká na reakciu orgánov činných v trestnom konaní,“ priblížil situáciu v obci.

Andreja Mazáňa, ktorého meno figuruje na zozname najhľadanejších zločincov planéty, poslali srbské súdy do väzenia za spoluúčasť na vražde dvoch vodičov autobusu. Motívom bol zisk z predaja vozidla.

Jeho komplic, Čech Vlastimil Nekl, si za riekou Moravou odpykáva výnimočný trest. Ďalší z aktérov brutálneho činu - Daniel Medek z Topoľčian - sa po priznaní v srbskom väzení obesil. Jedine Andrej Mazáň si bez povšimnutia užíval každodenné starosti a radosti života.

V šoku

Keď sme zistili, že situáciu momentálne nikto nedokáže riešiť, rozhodli sme sa hľadaného zločinca navštíviť. Na príchod Andreja Mazáňa sme si počkali pred jeho domom. Po šestnástej hodine sa na ceste objavilo auto. „Dobrý deň, pán Mazáň, sme z týždenníka PLUS 7 DNÍ… Viete, že je na vás vydaný medzinárodný zatýkací rozkaz?“ opýtali sme sa.

„Prosím, to čo má byť?“ reagoval s prekvapeným výrazom v tvári. Nechápavo pozrel na vytlačený doklad so svojou fotografiou a pokrútil hlavou. „Vedeli ste o tom?“ skúsili sme to znova. „Nie!“ znela odmietavá odpoveď.

„Ste právoplatne odsúdený za účasť na dvojnásobnej vražde na pätnásť rokov väzenia. O tom ste vedeli?“ opýtali sme sa opäť. „Čo? Nie!“ reagoval Mazáň s pohľadom upretým do papiera.

„Boli ste pri vražde dvoch autobusárov v roku 1998?“ snažili sme sa viditeľne zaskočenému mužovi oživiť pamäť. „Ja nič nepoviem,“ pokračoval Mazáň v stručných odpovediach.

Keď na dvor vyšla nič netušiaca Mazáňova žena, pozval nás medzinárodne hľadaný zločinec do domu. Manželku Lýdiu, s ktorou sú zosobášení štrnásť rokov a majú spolu syna, informácie o zatykači a vražde poriadne zaskočili.

„Ste ma šokovali... Viem, že jeden čas mal takých vydarených kamarátov, ale myslela som, že je to už v poriadku,“ krútila hlavou. „Je odsúdený za to, že sa spolu s komplicmi podieľal na vražde dvoch autobusárov, postrieľali ich odzadu,“ snažili sme sa prekvapenej žene ozrejmiť situáciu.

„To ja vôbec neviem,“ povedala a s otázkou v očiach sa obrátila na manžela: „Andrej, čo to je? Ty si povedal, že si nikde nebol s Danom.“ „Ale veď som nič nepovedal,“ bránil sa Mazáň.

Čítajte viac:

Exkluzívne: Týždenník Plus 7 DNÍ našiel medzinárodne hľadaného zločinca!

Čo mám teraz robiť?

Mazáňova manželka vedela o vraždách ôsmich slovenských kamionistov a dvoch vodičov autobusu z médií, ktoré o prípade informovali pred rokmi. Jej manžel Andrej Mazáň mal byť členom vražedného gangu a spomínaný Dano mal byť jeho komplic.

„Mňa pred rokmi v Nitre vypočuli, tam spravili zápis a to bolo všetko… Odvtedy nič. Založili sme si rodinu s tým, že hento sa ukončilo a viac sa nič nedialo. Nič som nevedel. Keby som sa chcel schovávať, tak neprerábam tento dom po babke, nie som zapísaný v katastri a som niekde schovaný,“ namietal Mazáň.

Dusnú atmosféru v dome opakovane preťala Mazáňova otázka. „Čo mám teraz robiť? Čo mám teraz robiť?“ Keďže sme nemali radu pre muža odsúdeného za účasť na dvojnásobnej vražde, pokračovali sme v hľadaní odpovede na základnú otázku: „Vraždili ste?“

„Mám sa vyjadriť? Mám aj ženu, aj dieťa, nebudem nič hovoriť. Vravíte, že je to právoplatné rozhodnutie, mám právnika, ten povedal - k ničomu sa nevyjadruj. Ja som z toho v šoku a čo mám viac povedať. Vidíte na manželke, ako sa tvári,“ rozhovoril sa Mazáň.

Netrvalo to však dlho. Keď sme chceli vedieť, kde bol 30. decembra 1998, v deň popravy vodičov autobusu, vyrukoval so stratou pamäti: „A to si mám ako pamätať, veď to je šestnásť rokov, ja si nepamätám, čo bolo včera.“

Mazáňova odpoveď však nestačila ani jeho manželke. „Si mi povedal, že si nikdy nikde nebol, tak im to povedz!“ spustila na muža. „Čo mám teraz povedať? Ja niečo poviem, prekrúti sa to a potom budem vyvracať pred policajtmi, čo som povedal,“ namietal.

Po chvíli začal právoplatne odsúdený nahlas uvažovať: „Čo mám teraz robiť? Počkám na policajtov, pokým prídu? Alebo utečieme do Belize?“

Potom nasledovali reakcie, ktoré možno iba ťažko pochopiť. „Mali ste prísť včera, nebol by som kupoval kosačku, teraz ju budem musieť vrátiť, aby sme mali peniaze na advokáta… Načo som tu staval?“ dumal Mazáň, ktorý mal okrem iného zabezpečovať vrecia na mŕtvoly.

Neskôr zase nahlas uvažoval, na koho sa podobá autor článku. „Stále pozerám, koho mi pripomínate... Môjho bratranca,“ vysúkal zo seba napokon. Na záver si neodpustil otázku, či o ňom napíšeme. „Keď to vyjde, kolegovia sa mi v robote zasmejú,“ netajil sebaľútosť medzinárodne hľadaný zločinec.

Vražedný gang

Andrej Mazáň bol podľa rozsudku členom gangu, ktorý v Európe vyčíňal v roku 1998 a 1999. Šéfoval mu Čech Vlastimil Nekl. V skupine boli ešte ďalší traja Slováci, jeden Čech, dvaja Srbi a jedna Poľka. Gang mal za dva roky úradovania zavraždiť osem slovenských kamionistov a dvoch šoférov autobusu. Motívom mal byť zisk z následného predaja vozidiel.

Vraždy nevinných vodičov sa odohrali v štyroch štátoch - v Taliansku, Srbsku, Chorvátsku a v Rakúsku. Andrej Mazáň sa podľa rozsudku podieľal na dvojnásobnej vražde autobusárov. Obeťami sú dvaja kosovskí vodiči, v tom čase pracujúci v agentúre so sídlom v Česku. Dva dni pred koncom roka 1998 ich vylákali do Srbska pod zámienkou, že sa pokazil autobus s vyše päťdesiatkou turistov cestujúcich z Grécka do Česka.

Muži objednali autobus značky Mercedes, na ktorý už mali kupca. Keď vozidlo spolu s dvoma šoférmi dorazilo na miesto, akoby sa po ňom zľahla zem. Našli ich až po zadržaní Daniela Medeka z Topoľčian, Mazáňovho komplica. Medek priznal, že spolu s Čechom Vlastimilom Neklom a Andrejom Mazáňom sa zúčastnil na vražde oboch mužov.

„Osobne som Medeka vypočúval. Bol som aj pri nájdení tiel. Boli zabalené vo vreciach, pohodené vedľa cesty. Obaja boli zastrelení zozadu do chrbta viacerými ranami. Pracovala tak celá skupina, vždy keď nasadli do auta alebo autobusu k vodičom, aby im ukázali miesto, kde majú ísť, tak ich zozadu popravili,“ opísal bývalý vyšetrovateľ Ivan Sliepka, ktorý sa na objasňovaní vrážd zúčastnil.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected]plus.sk.