Pravá vatra zvrchovanosti:Veru, aj ohne môžu byť prostriedkom politického boja. Táto vatra dostala prívlastok „pravá“ a v júli 2002 ju zapálilo vedenie Pravej SNS pod vedením Jána Slotu.

Mečiarove Vatry zvrchovanosti dohoreli, stred Európy vyzerá ako po žúre

Pamätáte sa ešte? Deklaráciu o zvrchovanosti Slovenska schválila Slovenská národná rada 17. júla 1992. Tento deň sa stal na základe zákona z 20. októbra 1993 pamätným dňom a politici na jeho počesť roky zapaľovali Vatry zvrchovanosti.

Aby si pripomenuli nielen úspech našej krajiny v boji za sebaurčenie, ale i to, že Slovenská republika ako zvrchovaný štát je akceptovaná vo svete i v EÚ. Spomínate si aj na to, že prvá Vatra zvrchovanosti horela na Kremnických baniach - v geografickom strede Európy?

Kedysi... Oslavy v plnom prúde.
Kedysi... Oslavy v plnom prúde.
TASR

Toľko krásnych slov! A zlaté písmená na čiernom mramore "Stred Európy, 17. júl 1992, Vatry zvrchovanosti na počesť Deklarácie o zvrchovanosti SR, 1. september 1992, prijatie Ústavy Slovenskej republiky". Plamenné reči politikov tých čias, tance v ľudových krojoch, vejúce zástavy, nezabudnuteľné spomienky… Naozaj nezabudnuteľné?

Stred Európy po slovensky.
Stred Európy po slovensky.
Viktor Malý

Pamätník v troskách

Ceduľa vás už od cesty láka, aby ste navštívili Stred Európy, kostol svätého Jána Krstiteľa v Krahuliach. Keď k nemu odbočíte, čaká vás prekvapenie: stojí medzi ruinami, kde sa konali oné veľkolepé oslavy v roku 1992.

Čierny mramor zostal, ale uprostred buriny, podstavec sa rozpadáva, mačacie hlavy, kocky, ktosi rozkradol. Z betónu niekdajšieho amfiteátra rastie tráva a kovové tyče, kde kedysi viali zástavy, ktosi odpílil a zrejme odniesol do zberu starého železa.

Nuž, a obraz skazy dopĺňa drevená lavica so stolom, kde ste si mali posedieť a zaspomínať. Padla.

Stred Európy po slovensky.
Stred Európy po slovensky.
Viktor Malý

Takto teda vyzerá tá naša zvrchovanosť po dvadsiatich piatich rokoch!


  • bub
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].