Za vodou v Belize: Predvolanie obžalovanému Karolovi Mellovi na súd bude musieť putovať poštou až za oceán.

Mello je za vodou, súdy už nemôžu konať

Súdy nemôžu konať voči Karolovi Mellovi ako ujdenému, otázka jeho viny a trestu zrejme zostane navždy nezodpovedaná.

Už asi každý vie, že Interpolom hľadaný zločinec Karol Mello je za vodou. Nemyslíme pritom len na jeho útočisko v Belize kdesi za Atlantickým oceánom, ale hlavne na smutný fakt, že Mello sa slovenských väzníc obávať nemusí.

Hoci máme jednoznačné, nespochybniteľné informácie o mieste, kde sa spolu s dvomi deťmi a manželkou nachádza, policajti ho nemôžu zatknúť a spútaného predviesť na súd. A akoby svet bol úplne naruby, práve všeobecne známa znalosť polície o presnej Mellovej adrese môže súdny proces v prípade vraždy v Moste pri Bratislave úplne zastaviť.

Žiadny veľký zvrat

Médiá nedávno priniesli informáciu o zatknutí Radoslava Minára z Nitry. Polícia ho obvinila z objednávky mafiánskej vraždy v Moste pri Bratislave v decembri 2004. Keďže z objednávky tej istej vraždy je už obžalovaný Karol Mello, objavili sa v správach aj také bombastické slová ako „nečakaný zvrat v kauze“, „z objednávateľa je zrazu sprostredkovateľ“ či „z obžalovaného Mella môže byť len svedok“.

Pravda je taká, že žiadny veľký zvrat v kauze sa nekoná. V roku 2006 sme opísali okolnosti strašného zločinu, pri ktorom nájomní vrahovia hlúpym omylom zavraždili namiesto bývalého policajta Juraja Gála jeho družku a desaťročného syna. V článku s názvom Na úteku? už vtedy, teda pred šiestimi rokmi, sme o úlohe Karola Mella v zbabranej mafiánskej akcii napísali: „Prievidzský podnikateľ Karol M. údajne zohrával v prípade úlohu sprostredkovateľa medzi objednávateľom vraždy a jej vykonávateľom.“

Reťaz dôkazov

Podľa dobre informovaných policajných zdrojov vyšetrovatelia od začiatku podozrievali bratov Minárovcov z Nitry, že stoja za objednaním Gálovej vraždy. Andrej Minár, brat zatknutého Radoslava, s Gálom podnikal, neskôr sa pre čosi pohádali a rozišli sa v zlom. Dôkazy však v tom čase neboli také silné, aby bolo možné niekoho z Minárovcov obviniť. Usvedčujúca reťaz viedla presvedčivo od vražedných samopalov nájdených po čine v zhorenom aute cez osoby strelcov iba po Mella, ktorý mal osobne vrahov najať.

Bývalý černákovec Mello mal zo svojej minulosti kontakty na ľudí s tou najhoršou povesťou. Aj na Branislava Adamča, odsúdeného za vraždu podnikateľa Karcela, ktorého si na túto špinavú prácu najal Mikuláš Černák. O tom, že sa Mello a nájomný vrah Adamčo stretávali, svedčí napríklad aj ich spoločná fotografia z leta 2006, ktorú zhotovila maďarská polícia.

Zavraždený Krajči: Andrej Minár bol posledný, kto s ním hovoril, témou rozhovoru bolo vyšetrovanie vraždy v Moste a Mello. Foto: archív

Veľký záujem o vyšetrovanie

Ako sme už spomínali, ďalšie oko v reťazi dôkazov za menom Mello chýbalo. Aj keď bolo zjavné, že Mello bol veľký kamarát Minárovcov. Často sa v Nitre zdržiaval a nemožno vylúčiť, či nebol aj tichým spoločníkom vo firmách Minárovcov. S Minárovcami zrejme udržiaval Mello kontakt aj v čase, keď bol na neho vydaný medzinárodný zatykač a on sa pred políciou ukrýval v zahraničí. A čo je naozaj veľmi zaujímavé, mimoriadne živo sa zaujímali o Mellovo obvinenie v prípade vraždy v Moste pri Bratislave. Vyplýva to napríklad z výpovede, v ktorej Minár vysvetľuje posledné stretnutie s „olejárom“ Romanom Krajčim z Prievidze.

„Roman Krajči sa so mnou telefonicky kontaktoval, že má niečo nové v Karolovej veci,“ hovoril Minár policajtom. „Stretli sme sa na pumpe OMV v Prievidzi. Roman mi doniesol zápisnicu o výsluchu svedka, týkajúcu sa obvinenia Karola Mella.“ Iba štvrťhodinku po spomínanom stretnutí Krajčiho s Minárom v decembri 2006 neznámy vrah Krajčimu rozstrieľal hlavu...

Mŕtvi omylom: Podľa objednávky mali hrdlorezi dostať Juraja Gála, nie jeho desaťročného syna a družku. Foto: archív

Mello už nie je „ušlý“

Hovorí sa, že obvinenie Radoslava Minára z objednávky vraždy v Moste pri Bratislave súvisí s výpoveďou Nikolaja Pajdiča, jedného z mužov, ktorý sa mal na mafiánskej akcii vedenej Adamčom podieľať. Či už sa túto vyšetrovaciu verziu podarí preukázať, alebo nie, vo svojej podstate to nijako nezmenší vinu Karola Mella, ktorý mal podľa zistení vyšetrovateľov minimálne zaistiť zabijakov na vraždu. Ak už rovno nemal na odstránení Gála svoj záujem.

Problematiku právnej kvalifikácie Mellovho postavenia v prípade však pokojne môžeme pustiť z hlavy. Zásadný problém s Mellom je niekde úplne inde. V kauze vraždy v Moste pri Bratislave už súd pojednáva, Karol Mello je v nej jedným zo štvorice obžalovaných.

Kým donedávna súd mohol pokojne proti Mellovi konať aj v jeho neprítomnosti, lebo konal ako proti ujdenému - teda obžalovanému, ktorého miesto pobytu nie je známe -, dnes to už možné nie je. Slovenské orgány sa nemôžu tváriť, že netušia, kde sa Mello momentálne nachádza. Miesto jeho trvalého pobytu v Belize nám bolo oznámené pekne čierne na bielom oficiálnou cestou.

Pošta do Belize

Podľa platných právnych ustanovení teda súd musí obžalovaného Karola Mella na každé pojednávanie predvolať. Pekne písomne na jeho známu adresu. Keď predvolanie na súd dostane Mello v Belize do rúk, má niekoľko možností, ako sa zachovať. Jednou z nich je súhlasiť s pojednávaním v neprítomnosti. Za týchto okolností by súd normálne prebiehal ďalej a teoreticky by mohol Mella uznať za vinného a odsúdiť ho na pekných pár rokov za mrežami. Do väznice by sme ho z Belize síce nedostali, ale Mello by už nikdy nikde nemohol tvrdiť, že je bezúhonný občan. Ostal by bez trestu, ale aspoň by sme mohli hanebný zločin považovať za vyriešený.

Ak Mello súdu vopred nič neohlási, len si predvolanie zaslané do Belize prevezme, bude sa musieť pojednávanie konať. Na súd prídu predvolaní svedkovia, dovezú sem aj ostatných obžalovaných. A keď sudca ráno zistí, že pán Mello sa z Belize nedostavil, môže mu akurát napariť poriadkovú pokutu za to, že svoju absenciu neospravedlnil. Aj keď bez akejkoľvek záruky, že ju Mello niekedy zaplatí. Do Belize mu vzápätí pôjde poštou nové predvolanie na súd. Na pojednávanie všetci zase prídu, len Mello nie. Sudca mu dá zase pokutu a takto sa to môže zopakovať ešte zopárkrát. Keď už dôjde všetkým trpezlivosť, vylúči sudca Karola Mella na samostatné konanie, aby mohol súdiť aspoň ostatných obžalovaných v tejto kauze. Pretože voči Mellovi bude absolútne bezmocný.

Po čase neostane súdu nič iné, iba konanie voči Karolovi Mellovi prerušiť. Na spis s veľkým názvom MELLO tak už navždy bude padať prach. Inak to nemôže dopadnúť ani v obvineniach Mella z vraždy Petra Čongrádyho či ďalších trestných činov. Teda ak niekto nenájde právnu kľučku, ktorou sa dá z tejto prekérnej situácie dostať.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní