Do Sedmohradska sa utiahol Lajos Sátor. Na fotografii je s priateľmi, oblečenú má žltú bundu. Vpravo hľadaný tridsaťsedemročný Kristián Kádár.

Mello nie je jediný, aj týchto hľadá polícia

Ukrýva sa človek z dunajskostredského podsvetia v Rumunsku?

Karol Mello bol najznámejším, zďaleka však nie jediným Slovákom, po ktorom išla slovenská polícia spoločne so zahraničnými kolegami. Jedným z menej známych, no o to viac hľadaných podozrivých je Kristián Kádár, spájaný s viacerými veľkými kauzami dunajskostredského podsvetia. Jeho meno sa objavuje v súvislosti so zmiznutím bosa juhoslovenského podsvetia Lajosa Sátora, ale aj so zavraždenými bratmi Raiszovcami, únosom podnikateľa v Komárne a vydieraním maďarského podnikateľa. Na jar tohto roku sa polícia pokúsila zadržať ho počas rozsiahlej razie. Kádárovi sa však spolu s komplicom Gabrielom Biherczom podarilo uniknúť. V súčasnosti patrí medzi najhľadanejších ľudí na Slovensku a súdy na neho vydali európsky zatykač.

Bos: Lajos Sátor je nezvestný už viac ako pol druha roka, jeho telo sa dodnes nenašlo. Foto: Archív

Obávaný muž

V Dunajskej Strede a širokom okolí je Kádár známym pojmom. Po zmiznutí bosa Lajosa Sátora ho miestni považovali za toho, kto prevzal opraty v regióne. V kuloároch sa šepkalo, že mal nadštandardné vzťahy aj s istým vysokopostaveným policajtom. Šíreniu týchto zákulisných rečí nahrával aj fakt, že Kristián sa spolu s ďalším podnikateľom Lehelom H. zamotali do viacerých veľkých prípadov a vždy z nich akoby zázrakom vyviazli. Kádárovo meno sa začalo verejne spomínať v čase, keď sa našli telá zavraždených bratov Csabu a Szilárda Raiszovcov. Polícia oboch vinila z toho, že mali zabezpečiť zbrane pre vrahov v dunajskostredskom bare Fontána. Na jar roku 1999 tam zamaskovaní muži postrieľali desiatich obávaných mafiánov na čele s ich šéfom Tiborom Pápayom. Hromadná poprava dodnes nie je vyriešená. Bratia Raiszovci boli od roku 2000 pre túto kauzu vo vyšetrovacej väzbe, v roku 2005 sa dostali na slobodu. O tri roky neskôr sa už-už zdalo, že prípad sa vďaka svedectvám oboch bratov podarí objasniť. Ale práve vtedy Raiszovci náhle a bez stopy zmizli. V onen deň, 17. septembra 2008, sa bratia naobedovali u svojej matky a vyrazili každý svojím autom na dohodnuté stretnutie s miestnym podnikateľom Zsoltom N., prezývaným Čonti. Szilárd odparkoval svoju Octaviu pred obchodným centrom v Dunajskej Strede, prisadol si do Csabovho Mercedesu a odišli spolu do Vrakúňa, kde ich čakal Čonti.

Posledný kontakt s Csabom mala jeho dcéra okolo piatej hodiny popoludní, keď mu volala, aby nezabudol kúpiť chlieb. Potom sa už neozval ani jeden z nich a telefóny zostali vypnuté. Začiatkom roka 2011 sa polícii ozval svedok, ktorý tvrdil, že vie, kde sú telá nezvestných Raiszovcov. Svedkom nebol nikto iný, než dnes hľadaný Kristián Kádár. On mal ukázať presné miesto, kam bratov pochovala miestna mafia. Ilegálny hrob sa nachádzal na pozemku podnikateľa Lehela H.

Nápadný: Hľadaný tridsaťsedemročný Kristián Kádár je dosť nápadný typ muža, ktorý môže budiť pozornosť. Foto: minv.sk

Pohrebisko aj laboratórium

Pozemky Lehela H., na ktorých sa našiel ilegálny hrob zavraždených bratov, sa stali mimoriadne zaujímavým objektom viacerých policajných akcií. Telá bratov vykopali 1. marca 2011. Po pitve a výsluchoch bolo jasné, že ich zastrelili, ako aj to, kto pri ich zavraždení bol. Z vraždy obvinili Lajosa Sátora, na ktorého bol vydaný medzinárodný zatykač a v tom čase mal byť oficiálne na úteku. Podľa jeho príbuzných bol však Sátor už zrejme mŕtvy. Aj po ňom sa zľahla zem niekedy pred Vianocami roku 2010. Podľa viacerých indícií by aj Sátor mal byť zahrabaný na rovnakom pozemku ako telá bratov Raiszovcov. Pikantné je, že bratov zo zeme vyhrabával bagrom osobne majiteľ pozemku Lehel H., pričom ten istý človek ich mohol tým istým bagrom aj zahrabávať. Možno aj preto ho miestni prezývajú Bagrista. Napriek týmto aktivitám na Lehela H. ani na jeho kamaráta Kristiána Kádára, ktorý takisto bol pri vraždách, ruka zákona nedopadla.

Utajené hroby neboli jediným spôsobom, ako Lehel H. využíval svoje odľahlé a oplotené pozemky. Okrem pohrebiska na nich fungovalo aj ilegálne laboratórium na indoorové pestovanie marihuany. Pri policajnej akcii v ňom zhabali drogu, z ktorej sa dalo pripraviť až 47-tisíc dávok, a vo vyšetrovacej väzbe skončili viacerí ľudia. Na slobode však zostal majiteľ pozemku aj hangáru, v ktorom konope pestovali. Lehel H. bol totiž podľa polície nevinný. Na to, aby svoje pozemky poskytol na využitie menej tradičnými spôsobmi a najmä nezlúčiteľnými so zákonom, ho vraj donútili násilím. A po slobode si chodil aj svedok Kristián Kádár. Hľadanie ďalších mŕtvol, ktoré mohli ešte na pozemku byť zahrabané, sa nekonalo. Podľa viacerých svedkov mal byť pritom neďaleko hrobov bratov Szilárda a Csabu zakopaný aj obávaný bos Lajos Sátor. Ten je dodnes oficiálne na úteku a pátra sa po ňom. Ak je však pravda, že ho tiež zakopali na pozemku Lehela H., bolo by zaujímavé zistiť, kto bol natoľko mocný, že si dovolil siahnuť na samotného Sátora.

Telá: Hroby zavraždených bratov Szilárda a Csabu Raiszovcov ukázal polícii Kristián Kádár. Do zeme ich zakopal Lehel H., majiteľ pozemku, na ktorom sa telá našli. Foto: Archív

Razia

Kádárovi sa napokon osudnými stali veci, ktoré sú v porovnaní s vraždou iba „drobnosťami“. Na jar tohto roku polícia spustila rozsiahlu raziu na celom južnom Slovensku. Kukláči zadržali piatich ľudí a vpadli aj do šamorínskeho domu patriaceho Kádárovi. Našli však iba prázdny dom a zadržali len jedno luxusné auto, ktoré zhabali a odviezli do Bratislavy. Kádár sa razii vyhol, vraj krátko predtým zmizol na pracovnú cestu do zahraničia. Podľa vyšetrovateľov sa Kádár dopustil vydierania. Na jar roku 2010 mal vylákať do hotela Thermal v Dunajskej Strede maďarského podnikateľa obchodujúceho s meďou. Biznis mu vraj vyniesol 125-tisíc eur a práve o tieto peniaze ho pomocou vyhrážok a surovej bitky mal pripraviť Kádár a jeho komplici. „Vylákali ho do Dunajskej Stredy a vo dvore na Múzejnej ulici ho fyzicky napadli. Udierali a kopali ho, jeden z nich mu zovrel záhradníckymi nožnicami malíček na ruke a kričal, koho chcel okradnúť. Žiadali od neho faktúru a doklady súvisiace s predajom podvodne získanej medi a chceli, aby zabezpečil, aby obchodná spoločnosť, ktorej meď predal, poslala zvyšných 187-tisíc eur v prospech nimi určenej obchodnej spoločnosti,“ píše sa v policajných dokumentoch. Objavila sa otázka, či Kádár mal o razii informácie vopred, a preto sa jej dokázal vyhnúť. Túto teóriu však vyvracia fakt, že počas policajnej akcie zadržali aj Kádárovho komplica a „finančníka“ Františka Z.

„Keby vraj Kádár o razii vedel, bol by Františka varoval. Už aj preto, že spolu sú obaja obvinení aj v ďalšej kauze únosu. Kádár spolu s Františkom Z. v minulosti zbili, spútali a naložili do kufra auta nepohodlného človeka. Mali v pláne zbaviť sa ho. Tomu chlapíkovi sa podarilo ujsť a oznámiť všetko polícii. V čase, keď Kádár figuroval ako svedok v kauzách dunajskostredského podsvetia, sa však stíhanie za únos nekonalo. Kádár s Františkom Z. tak mali na rováši iba obmedzovanie osobnej slobody. Po výmene policajného vedenia sa aj toto zmenilo. Podľa našich informácií sú obvinení z obzvlášť závažného trestného činu únosu, kde už sú vysoké sadzby,“ opisuje aktuálne dianie v juhoslovenskom regióne advokát, ktorý zastupuje iného klienta v jednej z týchto trestných vecí. Na úteku s Kádárom je aj jeho človek Gabriel Bihercz. Aj na neho vydali slovenské orgány európsky zatykač. Podľa informácií z regiónu by sa obaja muži mali schovávať v Rumunsku, konkrétne v oblasti Sedmohradska, kde žijú etnickí Maďari a utečenci tak nemajú jazykovú bariéru. Sedmohradsko bolo obľúbenou lokalitou aj pre nezvestného Sátora. Spolu so svojimi priateľmi tam chodieval do hôr. Kádár si vraj takto v lete rád zájde aj do Chorvátska. „Pokojne sa môže stať, že zatiaľ čo všetci vyhlasujú, že Kádár je v zahraničí, on sa bude motať niekde v okolí Dunajskej Stredy. Tak isto to robil Sátor,“ myslí si náš informátor.

  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].