Karol Mello: Jeden z najhľadanejších Slovákov zostáva zatiaľ v Belize.

Mellov nekonečný príbeh: Robia to naschvál?

Prokuratúra narýchlo zháňa dodatočný súhlas poľskej strany, aby zlegalizovala Mellovo stíhanie.

Už zase! Ďalšia závažná chyba v kauze Mello. Oficiálne zdroje verejnosti tvrdia, že kompetentní robia všetko pre to, aby známeho mafiána Karola Mella dostali z Belize čím skôr na Slovensko. V skutočnosti to vyzerá tak, že sa len potichu modlia, aby sa to stalo čím neskôr, ale najlepšie by bolo, keby nám ho nevydali vôbec. Veď keby nám, nedajbože, Mella nanútili hneď po jeho zadržaní jedenásteho júla alebo o mesiac neskôr po pojednávaní na tamojšom súde, ba keby ho vydali na Slovensko ešte tento týždeň, hrozil by orgánom činným v trestnom konaní ďalší škandál. Mohlo by sa stať, že by súdy Mella nemohli zobrať do väzby a policajti by ho museli zase pustiť na slobodu. Obvinenie Mella z Čongrádyho vraždy, pre ktorú bol na neho vydaný medzinárodný zatykač, má totiž veľmi vážnu trhlinu.

Absurdná zásada špeciality

Obvinenie viacerých osôb z vraždy tridsaťšesťročného Petra Čongrádyho padlo v máji tohto roku. Opäť sa hovorilo o tom, ako deviateho septembra 2004 dvaja muži zastrelili jedného zo šéfov bratislavského podsvetia. Páchateľov s maskami na hlave vtedy zachytila kamera. Čongyho dostali samopalmi vo chvíli, keď po odchode z pizzerie nastupoval do svojho opancierovaného Mercedesa. Asi hodinu po vražde horela v Bratislave dodávka s ukradnutými českými evidenčnými číslami. Policajti pri aute našli dva samopaly a dve pištole.

Podľa vyšetrovateľov mal byť jedným zo strelcov Karol Mello. Ale na to, aby mohol byť Mello z tejto vraždy obvinený, potrebujú naše orgány súhlas poľského súdu. Ako si všetci dobre pamätáme, naposledy sme Mella ukrývajúceho sa pred spravodlivosťou dostali pred slovenské súdy po vydaní z Poľska, takže sa na neho vzťahuje zásada špeciality. Podľa tejto zásady môže byť proti človeku vydanému zo zahraničia vedené len také trestné stíhanie, s ktorým vydávajúca strana vyjadrila súhlas. Aby sme boli úplne presní, ide len o trestné činy, ktoré mal dotyčný spáchať pred vydaním zo zahraničia. Poliaci nám Mella vydali pre trestný čin objednávky vraždy v kauze Most pri Bratislave. Ako to dopadlo, vieme dobre. Pre chyby súdov sa Mello dostal na slobodu. A práve v súvislosti so zásadou špeciality mal po prepustení na slobodu k dobru celých štyridsaťpäť dní, počas ktorých na neho policajti nesmeli položiť ruku, a, pochopiteľne, ani sledovať ho. Mello to, samozrejme, využil a celkom legálne so svojou rodinou odišiel za hranice.

Poliaci musia súhlasiť

Ale vráťme sa späť k Mellovi ako podozrivému z Čongrádyho vvraždy. Prokuratúra akosi pozabudla, že na stíhanie Mella za Čongrádyho vraždu nemá súhlas Poliakov a napriek tomu ho z tohto trestného činu obvinila, ba bol na neho vydaný aj medzinárodný zatykač. Keby však teraz Mella rovno dovliekol na Slovensko Batman, tak by ho za tento trestný čin žiadny sudca za mreže nevzal. Prokuratúra sa preto v týchto dňoch narýchlo snaží získať dodatočný súhlas Poliakov, ale isté je, že lusknutím prsta sa jej to nepodarí. A čo je ešte horšie, ani vtedy, ak budú Poliaci so stíhaním Mella súhlasiť, neznamená to koniec problémov. Tak ako obvinenie Karola Mella, aj všetky úkony spravené vo vyšetrovaní do prípadného vydania súhlasu Poliakov, sú neplatné. Aby teda malo vyšetrovanie nejaký zmysel, budú musieť policajti spraviť výsluchy všetkých svedkov znova a rovnako opätovne vykonať všetky zabezpečené dôkazy. A to v prípade takého závažného trestného činu, akým je vražda, vôbec nemusí byť jednoduché. Takže v podstate môžeme byť radi, že súd v Belize Mella zbavil všetkých obvinení a prepustil ho na slobodu. Aspoň sme ušetrili peniaze za jeho prevoz na Slovensko…

  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].