Miliardy, milióny alebo nič? Ako dopadne arbitráž o slovenskú baňu?

O medzinárodnej arbitráži kvôli bani na mastenec sa má rozhodnúť do roka až roka a pól. Už teraz však kolujú klebety o dohode na 420-miliónoch eur.

Hlavné pojednávanie v mastencovej kauze pred medzinárodným tribunálom Svetovej banky je ukončené. Arbitrážny súd rozhoduje, či Slovensko bude platiť za údajné nelegálne odobratie licencie ťažobnej firme Eurogas, alebo vyhrá spor o dve miliardy.

Rozhodnutie by malo byť podľa ministerstva financií známe o rok až rok a pol. Na banskom úrade, pod ktorý patrí mastencová baňa, sa však podľa našich informácií šíria reči o údajnej dohode.

Mastencová baňa: Je predmetom arbitráže medzi Slovenskom a Eurogasom.
Mastencová baňa: Je predmetom arbitráže medzi Slovenskom a Eurogasom.
Rudolf Felsoci

Mastencová baňa: Kvôli nej sa súdi Slovensko s firmou Eurogas. Foto: Rudolf Felsoci

Je v kauze zapletený aj Rusko?

Celý spor sa točí okolo odobratia licencie na ťažbu mastenca v Gemerskej Polome, ktorú mala do roku 2004 firma Rozmin, ktorej spoločníkmi boli spoločnosti Eurogas a Belmont Resources. Podľa banského úradu však nezačala ťažiť do zákonom stanoveného termínu a licenciu jej odobrali.


  • jb
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].