Pre pacienta: V Rimavskej Sobote ľuďom na inováciách záleží, napríklad zlomeninu krčka stehennej kosti tu riešia novou, šetrnou metódou.

Minister zdravotníctva má pred sebou vážnu úlohu: Zruší malé okresné nemocnice?

Ak sa ministerstvu zdravotníctva nepodarí rýchlo vybrať špitále, ktoré budú poskytovať akútnu starostlivosť podľa európskych predstáv, prídeme o 150 miliónov eur.

Boli ste v poslednom čase v nemocnici vo vašom meste? A čo, spokojní? Možno ani nie, ale neviete si predstaviť, že by vašu nemocnicu zrušili a museli by ste cestovať desiatky kilometrov do inej. Partner Penty Eduard Maták, ktorý má na starosti zdravotnícke investície, vyhlásil pred časom v rozhovore pre Plus7 dní, že keby sme na Slovensku zrušili tridsať nemocníc, nič by sa nestalo.

Čítajte viac:

Prepustené sestry, ktoré kritizovali vedenie nemocnice, majú smolu. Nie je pre ne práca

Podľa neho je na prevádzku v zdravotníctve peňazí dosť, no strácajú sa v spleti nadbytočných špitálov. „Ak sa nič nezmení, systém zdravotnej starostlivosti sa finančne zrúti už o desať rokov!“ myslí si Maták. Podľa Národného centra zdravotníckych informácií máme na Slovensku 120 nemocníc. Marián Petko, prezident Asociácie súkromných nemocníc Slovenska, kde ich je združených 71 je presvedčený, že by sme k problému mali pristúpiť inak.

„Nie je dôvod, aby sa nemocnice rušili, ale mala by sa zmeniť ich vnútorná štruktúra. Sú v nich ambulancie, vyšetrovacie zložky, lôžka, niekde aj jednodňová starostlivosť, stacionáre. Samozrejme, ľudia o to vo vlastnom meste nechcú prísť. Budú sa brániť kým nepochopia, že im iba pribudne možnosť dať sa ošetriť v technicky aj personálne vybavenom modernom stredisku.“ Ministerstvo zdravotníctva má pred sebou veľmi vážnu úlohu, ktorá neznesie odklad.

Čítajte viac:

Naozaj potrebujú sestry vysokú školu? Čoskoro sa nebude mať o nás kto starať

Na stole leží projekt, na ktorý máme šancu dostať peniaze z eurofondov. Je to 150 miliónov eur! „Európa však od nás chce, aby sme najprv vyčlenili a definovali akútne nemocnice,“ vysvetľuje Marián Petko. „Nemusíme sa tváriť, že ideme objaviť teplú vodu, v západnej Európe prebehol tento proces modernizácie siete už pred desiatimi rokmi. Stále beží a bežať bude. Medicína sa vyvíja, do popredia sa dostávajú iné choroby, vieme ich zvládnuť inými metódami. Čoraz viac sa operuje jednodňovou chirurgiou, klesá dĺžka hospitalizácie, a pacient odchádza do domácej starostlivosti. Populácia starne, chýbajú liečebne pre dlhodobo chorých. Je to vývoj a mali by sme ho akceptovať,“ argumentuje Petko.

Viac o súčasnom stave slovenských nemocníc sa dočítate v pripravovanom čísle Týždenníka PLUS 7 DNÍ!