Zasadnutie vlády SR. Na snímke je ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská.

Ministerka spravodlivosti chce nový informačný systém - za milióny eur

Starý informačný systém Corwin z roku 1998, ktorý doteraz ministerstvo spravodlivosti využívalo, vraj už nepostačuje a je technologicky zastaraný.

“Už máme schválenú štúdiu uskutočniteľnosti. Neviem, či tento rok zvládneme začať obstarávanie na nový systém. Ten bude musieť byť kompatibilný so systémom eSlovensko a hlavne bude mať veľa nadstavbových funkcií. Na tejto existujúcej platforme by to nebolo možné uskutočniť. Odhadovaná cena za nový systém sa pohybuje okolo desať miliónov eur,” potvrdila nákup ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská, nominantka strany Most- Híd.

Ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská
Ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská
Foto: ilustračné, SITA

Debaty o možnom zlyhaní systému Corwin spustila mediálne sledovaná kauza hotela Carlton, o ktorý sa „bijú” dvaja spolumajitelia IT gigantu Eset Maroš Grund a Rudolf Hrubý so svojím spoločníkom Erikom Mikurčíkom. Mikurčík totiž predložil do obchodného registra neodkladné opatrenie súdu, ktoré zakazovalo meniť štatutárov. Obchodný register, ktorý spadá pod Okresný súd Bratislava I, však zmenu štatutárov na návrh protistrany urobil - a zrušil konateľstvo Erikovi Mikurčíkovi a jeho manželke Zuzane Kalmanovej.

Štát občas platí

Predsedníčka súdu Anna Kašajová na sťažnosť Mikurčíka zareagovala písomným stanoviskom, z ktorého vyplýva, že systém Corwin niekedy umožní zmenu napriek prebiehajúcemu konaniu. Ministerka Lucia Žitňanská sa bráni tomu, aby sa hovorilo o zlyhaní systému ako takého, pripustila však, že k podobným chybám dochádza vo viacerých prípadoch ročne. V prípade Carltonu však ide o spor v hodnote niekoľko desiatok miliónov eur a ak sa dokáže, že systém zlyhal, niekto bude musieť škodu uhradiť.

„Štát z času na čas platí,“ skonštatovala ministerka Žitňanská.


  • Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní