Vládny špeciál.

Mínus 7 dní: Najslávnejšia „grcka“, smutný pes odratý aj šibalský kúsok nového šéfa RTVS

TOP udalosti uplynulých dní podľa PLUS 7 DNÍ.

„Grcka“ v hlavnej úlohe

Uplynulý týždeň boli ústrednou témou našej politickej scény vývratky. A tentoraz to neboli vývratky politické, ale ozajstné, také ľudské. Minister vnútra Robert Kaliňák totiž prišiel s obvinením, že prezidentov mančaft pri návrate z Mexika pošpinil vládny špeciál tak, ako sa na dospelých ľudí veru nepatrí. Reagoval na rozhovor v týždenníku Vasárnap, v ktorom ho prezident Kiska označil za „bezcharakterného a falošného“. A strhla sa búrka. Ku kauze „grcka“ v lietadle sa chcel vyjadriť azda každý - aj to urobil. Nuž, chápeme, ak si ponadávali upratovačky, ale vážne to musí riešiť celá krajina?

Minister vnútra Robert Kaliňák.
Minister vnútra Robert Kaliňák.
Foto: Tony Štefunko

CT bolo v poriadku

Ďalší diel zo známeho seriálu Skutok sa nestal odvysielali orgány činné v trestnom konaní. Tentoraz prokuratúra zrušila obvinenia voči deviatim aktérom zo známej kauzy piešťanského CT, ktorá stála post predsedu parlamentu Pavla Pašku, podpredsedníčku Renátu Zmajkovičovú aj vtedajšiu ministerku zdravotníctva Zuzanu Zvolenskú. Podľa prokurátorky Moniky Piknovej nebola preukázaná subjektívna ani objektívna stránka konania obvinených. Nie je vraj možné konštatovať, že by obvinení vedeli, že cena CT bola nadhodnotená. Pritom v tom istom čase kúpila napríklad istá nemocnica v Česku v podstate rovnaký prístroj o milión lacnejšie. Hmm…

Pavol Paška
Pavol Paška
Foto: Matej Kalina
CT
CT
Foto: Emil Vaško

Ťahať psa traktorom

Ochrana zvierat je na Slovensku napriek snahám aktivistov stále na úrovni krajín tretieho sveta. Bez trestu za týranie môže vyviaznuť aj traktorista, ktorý v lete v Podhájskej ťahal psa za traktorom tak, že mu na kosť odral laby aj kožu. Podľa polície nejde o trestný čin. Už raz pritom rozhodnutie polície zmenila prokuratúra, na ktorú sa obrátila Sloboda zvierat. Najnovšie vraj ujma, ktorá vznikla, bola nepatrná. Ktovie, či to tak vnímal aj ten pes.

Ťahať psa traktorom.
Ťahať psa traktorom.
Foto: Július Dubravay

Koniec koncesií a Reportérov

Predseda parlamentu Andrej Danko sa po nevydarenom začiatku s bozkávaním výložiek pokúša verejnosť dostať na svoju stranu. Napríklad tým, že chce dosiahnuť zrušenie koncesionárskych poplatkov za RTVS. Okamžite schytal kritiku za to, že sa snaží ovládnuť rádiotelevíziu cez dotácie zo štátneho rozpočtu. Človek by sa nad tým aj pousmial, keďže rušenie koncesionárskych poplatkov riešila aj SaS. Nebyť najnovšieho počinu riaditeľa Jaroslava Rezníka, ktorý stopol poslednú investigatívnu reláciu Reportéri. A oznámil tiež, že koncesionárske poplatky nielenže nechce rušiť, ale ich chce zvýšiť. To je odvaha!

Andrej Danko
Andrej Danko
Foto: Martin Domok

Bude čím?

Slovensko a Česká republika sa dohodli na spoločnej ochrane vzdušného priestoru. A to napriek tomu, že je verejným tajomstvom, že naše stíhačky majú problémy vzlietnuť. Zaujímalo to aj českú ministerku obrany Karlu Šlechtovú. „Samozrejme, to bola moja prvá otázka na pána ministra. Bola som ubezpečená, že žiadny problém tu, samozrejme, nie je,“ chlácholila novinárov. A čo na to náš šéf obrany Peter Gajdoš? Ako vysvetlil, nezáleží na tom, či máme Grippeny, alebo MiG-y, ale že bude zabezpečená zmluva. Azda si neurobíme hanbu.

Bude čím?
Bude čím?
Foto: Peter Mišo

  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní