Robert Kaliňák

Mínus 7 dní: Neveriaci Tomáš, veriaci Kali a piešťanské „nahociny“

ČO priniesli uplynulé dni?

Flek pre švagra

Po vyše roku vyplávala na povrch závažná informácia. Švagor Erika Tomáša, teda človeka, ktorý radí premiérovi Robertovi Ficovi a je tiež poslancom Národnej rady, dostal koncom roka 2016 celkom fajn miesto v štátnej správe. Konkrétne na Kriminálnom úrade finančnej polície, ktorý rieši vážne daňové a colné podvody. Prišiel na to týždenník Trend s tým, že Hubert Málik, to je ten Tomášov švagor, sa stal odborným colným referentom, hoci na to nemal vzdelanie ani prax. V minulosti dokončoval stavebné práce. Pán poradca a poslanec v jednej osobe však kategoricky odmietol, že by sa o brata svojej manželky z pracovnej stránky akokoľvek postaral.

Erik Tomáš
Erik Tomáš
Július Dubravay

Erik Tomáš na tieto medializované informácie reagoval: „Môj švagor pracuje ako radový colný referent na druhej najnižšej platovej triede za základný plat 510 eur netto. Je jedným z 350 tidíc štátnych zamestnancov. Koľkí z týchto zamestnancov – učiteľov, sestier, daňových, či colných pracovníkov, atď sú príbuznými politikov. A to naozaj k tomuto úžasnému fleku“ som mu mal pomáhať?“

Trúfajú si

Na Slovensku je oficiálne ďalšia politická strana, ktorá ide meniť našu krajinu. Samozrejme, k lepšiemu, ako ináč. Na tomto cieli sa zhodlo 121 zakladajúcich členov hnutia Progresívne Slovensko, ktorí sa zišli na ustanovujúcom sneme v Žiline. Okrem iného si predsavzali, že v najbližších parlamentných voľbách isto-iste získajú 20-percentnú podporu voličov. Na čelo si zvolili ambiciózneho podnikateľa Ivana Štefunka, čo bolo logické, keďže nikto iný na výber nebol. Zato podpredsedov má hnutie až piatich. Medzi nimi známu advokátku Zuzanu Čaputovú.

Ivan Štefunko
Ivan Štefunko
SITA

Porazený Kali

Konečne ho niekto zlomil! Doteraz neotrasiteľného ministra vnútra Roberta Kaliňáka, ktorému vrásky na čele neurobili ani naozaj vážne kauzy, dostalo za pár minút niekoľko obyčajných aktivistov. Pravdaže, nie nejakých ukričaných študentov protestujúcich proti korupcii. Na kolená ho dostali zástupcovia Fóra kresťanských inštitúcií, ktorí si s ním prišli podiskutovať o závažnej veci - o plánovanom desaťeurovom poplatku za cirkevné sobáše. Zaviesť ho plánoval práve rezort vnútra. Argumenty kresťanských aktivistov však boli také silné, že Kaliňák musel len konštatovať: „Napriek tomu, že suma nie je vysoká, ide o princíp. Ak štát chce podporovať základnú bunku štátu - vznik rodín, v žiadnom prípade by nemal rozlišovať, či ide o sobáš civilný, alebo cirkevný.“

Robert Kaliňák
Robert Kaliňák
TASR

Svetové Piešťany

Nie v New Yorku, vo Washingtone, v Paríži, v Londýne, vo Viedni či v Berlíne, ale v slovenských Piešťanoch pochopili hodnotu obrazov legendárneho českého maliara Jiřího Načeradského. Zatiaľ čo vo všetkých spomenutých svetových mestách sa výstava jeho diel stretla s mimoriadne priaznivým ohlasom, primátorovi Piešťan Milošovi Tamajkovi ani novej riaditeľke tamojšej galérie Fontána Marte Jurčovej sa nepáčili, a tak ich dali jednoducho zvesiť a umiestniť do iných priestorov. Prekážalo im totiž zobrazenie nahých ľudských tiel. „Nepamätám sa, že by sa niečo také na Slovensku od roku 1989 stalo. Je nonsens, aby nejaký politik či úradník sklonil hlavu pred vkusom ľudí, ktorým sa nepáčia obrazy,“komentoval situáciu rešpektovaný zberateľ umenia a publicista Ivan Melicherčík. Výstava pozostávala z diel v jeho zbierke a trvať mala do 28. januára. Po rozhodnutí zástupcov Piešťan ju však predčasne ukončil.

Obrazy Ivana Melicherčíka
Obrazy Ivana Melicherčíka
Ivan Melicherčík

Tragédia

Znelo to ako správa z nejakého zahraničného portálu. Lebo na Slovensku sa také čosi veru nedeje často, ak sa v posledných rokoch vôbec stalo. Zrejme rodinná hádka sa skončila neuveriteľnou tragédiou, po ktorej zostali na mieste nešťastia dve mŕtve telá a pri nich sa nachádzalo bábätko. Udalosť sa však udiala u nás, presnejšie v bratislavskej mestskej časti Petržalka, kde podľa predbežného vyšetrovania 26-ročný partner zastrelil partnerku mladšiu o tri roky. „Na miesto sa ihneď dostavili policajné hliadky a služba rýchlej zdravotnej pomoci. Na chodbe v blízkosti výťahu našli telá ženy a muža so strelnými zraneniami a maloleté dieťa. Žena zraneniam na mieste podľahla. Mužovi poskytli prvú pomoc, no napriek snahe záchranárov zraneniam podľahol,“ informovala polícia na svojom Facebooku.

Streľba v bratislavskej Petržalke
Streľba v bratislavskej Petržalke
Matej Kalina

Prípadom sa intenzívne zaoberá.

  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].