Ján Čarnogurský mladší, vľavo, pred svojou právnou kanceláriou.

Mladý Čarnogurský lieta v problémoch

Slovenská polícia vyšetruje ohováračskú kampaň proti Poštovej banke.

Čo má spoločné nesplatený miliónový dlh firmy spojenej s právnikom Jánom Čarnogurským mladším a masívna internetová ohováračská kampaň proti jednej zo slovenských bánk? Zrejme aj na túto otázku hľadá odpovede vyšetrovanie, ktoré momentálne prebieha v réžii slovenskej polície.

S istotou sa dá povedať iba to, že jednu z hlavných úloh zohráva v podivnej kauze mobilný telefón, ktorý obvykle používal známy slovenský právnik a syn nádejného prezidentského kandidáta Ján Čarnogurský junior.

Zablokovaný majetok

Právnická firma Jána Čarnogurského mladšieho sídli vo vile na Tvarožkovej ulici v Bratislave. Je to jedna z najvychytenejších častí hlavného mesta, rozprestierajúca sa v starej štvrti medzi Bratislavským hradom a Slavínom.

K viacpodlažnej vile patrí aj niekoľko garáží a záhrada s bazénom. Majiteľmi vily sú Monika Čarnogurská a akciová spoločnosť Monaq Leasing, ktorej jediným akcionárom je firma Monaq Group, s. r. o. Túto eseročku vlastnia dve cyperské spoločnosti a jej konateľom je Čarnogurský mladší. Ten je spolu so svojou manželkou Monikou aj v dozornej rade Monaq Leasingu.

Práve spomínané luxusné sídlo právnickej firmy je od konca minulého roka podľa listu vlastníctva získaného cez katastrálny portál pod plombou. Majiteľ s ním nesmie nijako nakladať - nesmie ho predať ani darovať, pretože na budovu si uplatnila záložné právo formou dobrovoľnej dražby Poštová banka.

Zväčša to znamená iba jedinú vec - niekto si od banky požičal hotovosť a zaručil sa za ňu spomínanou vilou. Keďže však svoj dlh nesplatil, banka si uplatnila svoje záložné právo. Dlžnú sumu, ktorá by mala dosahovať niekoľkomiliónovú hranicu, získa späť z predaja nehnuteľnosti.

Výhražná SMS

Zanedlho potom, ako si Poštová banka uplatnila záložné právo na vilu na Tvarožkovej ulici, začali sa diať zvláštne veci. Predstaviteľovi banky prišla výhražná esemeska z telefónu, ktorý často používal práve Čarnogurský junior. Podľa všetkého sa mala týkať riešenia spomínanej dlžoby.

Právnici banky podali preto trestné oznámenie na neznámeho páchateľa, ktorý sa mal dopustiť trestného činu vydierania a šírenia poplašnej správy. O niečo neskôr sa na internetovom serveri tublr.com, zaručujúcom anonymitu, ktorý je v našej krajine mimoriadne obľúbený a známy už z káuz Gorila, Sasanka či Kocúr, objavil niekoľkostranový dokument o údajných finančných problémoch tejto banky, ktorý vyvolal paniku a vážne ohrozil dôveryhodnosť tejto inštitúcie medzi jej klientmi.

Český ekonomický web motejlek. com v reakcii na to napísal, že „autorom hanlivého spisku o patáliách Poštovej banky by mohol byť jeden z dlžníkov, syn niekdajšieho vysokopostaveného slovenského politika. Jeho záväzok voči banke motejlek.com odhaduje v prepočte asi na sto miliónov českých korún. Akcionári budú pracovať na tom, aby jeho meno mohli zverejniť“. Portál nezverejnil žiadne skutkové okolnosti, na základe čoho k tomuto názoru dospel.

Polícia mlčí

Zaujímali sme sa, ako polícia vo vyšetrovaní pokročila, či je trestné stíhanie stále vedené voči neznámemu páchateľovi, prípadne či vypočula aj Jána Čarnogurského juniora. Hovorca Prezídia Policajného zboru Michal Slivka potvrdil, že takýto prípad riešia, ale pre zákaz vyšetrovateľa nemôžu hovoriť o detailoch.

Oslovili sme aj poškodenú stranu sporu Poštovú banku. Tá informácie uverejnené na tumblr.com dementovala hneď po vypuknutí kauzy ako nepravdivé. Podala trestné oznámenie na neznámeho páchateľa pre poškodzovanie dobrého mena a vypísala odmenu desaťtisíc eur za poskytnutie informácií, ktoré by pomohli odhaliť páchateľa.

Na našu otázku, či prípad, pre ktorý podali trestné oznámenie súvisí s dlžobou, ktorú má voči Poštovej banke spoločnosť Monaq Leasing, sme dostali zdržanlivú odpoveď, že v prípade neplatičov si banka uplatňuje svoje záložné právo štandardne v zmysle zmlúv s klientmi. „Ak je navyše v prípade úverovaných klientov podozrenie, že bol spáchaný trestný čin podvodu alebo iný trestný čin, banka môže podať na klienta aj trestné oznámenie,“ dodala hovorkyňa banky Eva Sagálová.

Priestor na vyjadrenie sme ponúkli aj advokátovi Jánovi Čarnogurskému mladšiemu. Po niekoľkých neúspešných pokusoch zastihnúť ho vo firme a telefonicky si dohodnúť schôdzku, sme mu e-mailom poslali otázky. Zaujímalo nás, ako komentuje konštatovanie českého webu motejlek.com, že autorom hanlivého spisu o problémoch Poštovej banky by mohol byť jeden z dlžníkov a syn niekdajšieho vysokopostaveného slovenského politika.

Rovnako nás zaujímalo, či sa on osobne, alebo prostredníctvom svojich spriaznených spoločností, zúčastní na dobrovoľnej dražbe vily na Tvarožkovej 5, v ktorej sídli jeho právnická kancelária. Odpoveď sme nedostali.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].