Náročný: Jozefa Čentéša prezident školí z pojmov pravda a česť.

Moralista Gašparovič: Čentéšovi vyčíta pochybenie, sám má zoznam kiksov

Prezident vyčíta nevymenovanému Jozefovi Čentéšovi pochybenia. Škoda, že si akosi nespomína na tie svoje, oveľa väčšie.

Pochybný spôsob voľby, oháňanie sa citáciou neexistujúceho média, moralizovanie o pravde a cti. To všetko v sebe skrýva list prezidenta Ivana Gašparoviča, ktorým sa hlava štátu vyzúva z povinnosti vymenovať riadne zvoleného Jozefa Čentéša za generálneho prokurátora. Spolu 3 785 slov potreboval Gašparovič na to, aby sa vykrútil z dvadsiatich dvoch slov v ústave, ktoré vymedzujú jeho právomoci voči šéfovi prokuratúry.

Zradcovia a judáši

Prezident sa pohoršuje nad tým, že voľbu generálneho prokurátora v decembri 2011 sprevádzalo množstvo obvinení a urážok na adresu poslancov, ktorí napriek koaličnej dohode Čentéša nepodporili. „Komunikačnými prostriedkami boli označovaní za zradcov, judášov, obviňovaní z brania úplatkov. Vytvorila sa atmosféra zastrašovania,“ napísal prezident.

V čase tretej vlády Vladimíra Mečiara, počas ktorej boli výrazy ako judáš či janičiar na bežnom poriadku, bol Gašparovič šéfom parlamentu, teda druhým najvyšším ústavným činiteľom. A o atmosfére zastrašovania najlepšie vypovedá fakt, že budúci poslanci za HZDS ešte pred svojím zvolením podpisovali antidatované reverzy, že sa vzdávajú mandátu - v prípade, keby neboli dostatočne poslušní. František Gaulieder to pocítil na vlastnej koži. Po jeho rozporoch s rodným hnutím „dorazil“ Gašparovičovi list, že Gaulieder sa vzdáva mandátu. Darmo sa poslanec bránil, že abdikovať nemieni, vládnuca mašinéria ho na sklonku roku 1996 vyrazila z parlamentu - aj s hlasom predsedu zákonodarného zboru, docenta práv Ivana Gašparoviča.

Pred poslednými prezidentskými voľbami verejne klamal, keď tvrdil, že si v klube HZDS vyhradil právo o Gauliderovi nehlasovať. Až keď o rok neskôr, keď Ústavný súd rozhodol, že Gaulieder prišiel o mandát protiústavne, a parlament hlasoval opäť - sa Gašparovič zdržal...

S Vladimírom Mečiarom: Predseda HZDS aj dnes tvrdí, že Gašparovič môže za privatizáciu Nafty Gbely. Foto: TASR

Neskrývaná politika

Prezident si myslí aj to, že „Jozef Čentéš nebol kandidátom vybraným poslancami Národnej rady, ale neskrývaným kandidátom predstaviteľov politických strán“.

Ivan Gašparovič pri svojej opätovnej kandidatúre tvrdil, ako sa snaží byť nadstranícky a kandiduje na základe občianskej petície. No pár dní pred voľbami sa na verejnosti objavil videozáznam zo stretnutia prezidenta s priaznivcami Smeru v Košickom kraji, kde vyhlásil: „V tejto pozícii a v tomto čase som prakticky akoby členom, lebo môj neúspech bude neúspech Smeru a môj úspech bude úspech Smeru a, samozrejme, koalície.“

Skartovanie a brbt

Gašparovič nezabudol pripomenúť Čentéšovi jeho chybu, keď omylom skartoval výpoveď Igora Matoviča k možnej korupcii v parlamente. Čentéš podľa hlavy štátu „neprejavil dostatočnú zodpovednosť a zachoval sa nečestne“.

„To, že najprv vyhlásil, že protokoly o výsluchu omylom skartovala zamestnankyňa prokuratúry, a až po tom, čo hovorkyňa prokuratúry toto jeho tvrdenie dementovala, priznal, že ich skartoval sám, vzbudzuje vážne pochybnosti o čestnosti Jozefa Čentéša, ktorá je nevyhnutným morálnym atribútom nositeľa ústavnej funkcie generálneho prokurátora,“ napísal pateticky prezident.

V roku 1996 sa zrodil prvý Gašparovičov legendárny výrok, keď ešte ako predseda parlamentu odovzdal kvôli návšteve prezidenta Michala Kováča vedenie schôdze Augustínovi Mariánovi Húskovi so slovami: „Gusto, poď to dokončiť. Mňa tam volajú k tomu starému chujovi.“ Gašparovič však svoje vlastné slová zachytené mikrofónom poprel. „Nebolo tu chuj, ale bolo to ujovi,“ tvrdil.

So starým ujom: Mikrofóny zachytili nadávku na adresu Michala Kováča, Gašparovič to však poprel. Foto: TASR

Nedôveryhodná voľba

Množstvo Gašparovičových výhrad smerovalo aj k spôsobu Čentéšovej voľby. „Kandidát zvolený za takýchto okolností je nedôveryhodný aj bez ohľadu na osobu, už pre spôsob, akým prebiehala voľba.“

Vráťme sa do roku 2009. Prešovská krajská organizácia SNS sa rozhodla motivovať starostov a primátorov vecnými darmi, aby zabezpečili vysokú volebnú účasť a „správnu voľbu vo voľbách prezidenta Slovenskej republiky, ktorý by mal sociálne, národné a kresťanské cítenie“. A neboli to hocijaké dary - prvou cenou bolo osobné auto, druhou skúter, treťou televízor. Prešovský šéf národniarov Anton Korba starostom napísal, že na vyhodnotenie akcie 3. júna pozval do reštaurácie Lietadlo v Pavlovciach-Podlipníkoch aj prezidenta, „ktorý Vám chce osobne poďakovať“.

Nuž a podľa oficiálneho programu hlavy štátu na jeho internetovej stránke smerovali Gašparovičove kroky 3. júna zrejme úplnou náhodou do Pavloviec, časť Podlipníky, na „stretnutie so starostami regiónu“. Asi si v tomto prípade pán prezident nemyslí, že „kandidát zvolený za takýchto okolností je nedôveryhodný aj bez ohľadu na osobu, už pre spôsob, akým prebiehala voľba“.

Čo napísali médiá

Z objavenia nového denníka RSS (technológia umožňujúca odoberanie noviniek z internetu, pozn. redakcie) už Gašparovičovu suitu vysmiali slovenskí novinári, nie je to však jediný „zdroj“, ktorým sa prezident vo svojom liste oháňa. Na vyšperkovanie svojich „dôvodov“ používa napríklad blog niekdajšieho šéfa kontrarozviedky Slovenskej informačnej služby Petra Tótha či výroky moderátorky televízie, nehovoriac o množstve politikov, ktorí komentovali chaos okolo voľby generálneho prokurátora.

Ak by sa však mal samotný prezident riadiť tým, čo o ňom napísali médiá, už dávno by nemohol sedieť vo svojom kresle. Ani politici k nemu neboli vždy zhovievaví. Stačí si pripomenúť, čo na jeho adresu narozprával jeho niekdajší stranícky šéf a spolupútnik Vladimír Mečiar.

„Viem, že k majetkovým aktívam pána prezidenta patrilo aj jedno percento podielu VSŽ, čo sú obrovské milióny. Ako to nadobudol a čo s tým urobil, neviem. Je pravda, že vydával viacero pokynov na privatizáciu, takže vlastne predstieral pred ľuďmi, že sú to moje rozhodnutia,“ povedal pred poslednými prezidentskými voľbami. Mimochodom, krátko pred voľbami Gašparovič povedal, že Mečiar už zašiel priďaleko, a preto poveril svojich právnikov, aby konali. Za tri roky sa azda už mohli k niečomu dopracovať.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní