Františka Matika chytili v Srbsku: Obytný dom na Ulici Branimira Čosiča v Novom Sade.

Muž hľadaný pre podvody v nebankovke žil v Srbsku na vysokej nohe

Zločinec odsúdený za tunelovanie nebankoviek žil na úteku. Po trinástich rokoch skončil v rukách polície.

Nový Sad je veľké mesto, má okolo 350-tisíc obyvateľov, tam sa dá ľahko skryť bez toho, aby vás ktokoľvek poznal. Hovoril dobre po srbsky. Ak aj mal nejaký akcent, susedia si určite mysleli, že je jedným z vojvodinských Slovákov.

Na dedine by sa tak ľahko medzi ľudí neinfiltroval, najmä nie v takej, kde žijú Slováci - uviedol náš zdroj spomedzi vojvodinských Slovákov na adresu Františka Matika. Donedávna jedného z najhľadanejších Slovákov, ktorého chytili po trinástich rokoch na úteku v srbskej Vojvodine.

Správy o zadržaní Matika, odsúdeného na 11,5 roka a prepadnutie majetku pre podvod v skrachovanej nebankovej spoločnosti B.M.G. Invest, domácich prekvapili.

Z výpovedí susedov vyplynulo, že bol síce slušný, no od ostatných si držal odstup a príliš sa s nimi nepriatelil. Ďalší o ňom tvrdili, že vystupoval sebavedome a bolo vidno, že mal peniaze. Iní ho zase hodnotili dobre. „Vždy bol veľmi príjemný,“ citoval jednu z Matikových susediek srbský Blic.

V prísnom utajení

Medzinárodne hľadaný Matik bol na úteku od marca 2002. Zatiaľ čo jeho kumpánov Vladimíra Fruniho a Mariána Šebeščáka zadržala chorvátska polícia vo vile v Drveniku, aby ich pár mesiacov nato, v júni 2002, vydala na Slovensko, Matikovi sa podarilo uniknúť.

Ešte v roku 2006 náš týždenník uviedol, že podľa neoficiálnych informácií zachytili Matikovu stopu v Srbsku, kde sa vraj pohyboval v spoločnosti rumunskej milenky Marie Kubelakovej.

Minister vnútra Robert Kaliňák potvrdil, že policajti boli viackrát blízko Matikovho zadržania, no vždy sa mu podarilo uniknúť. Vyučený elektrikár si podľa medializovaných informácií vytvoril na Balkáne sieť kontaktov a údajne mal spojenie aj s ruským a so srbským podsvetím.

Srbi preto nenechali nič na náhodu a na Matikovo dolapenie vyčlenili samostatný tím, aby zabránili prípadnému úniku informácií. „Podarilo sa, že sa informácie nedostali k nemu a v podstate bol zákrokom prekvapený,“ dodal Kaliňák.

Čítajte viac:

Smutný koniec manažéra skrachovaných nebankoviek

Nezosobášená manželka

Matikovi sa stala osudnou návšteva 36-ročnej Rumunky Marie Kubelakovej, ktorá mužov zákona nechtiac priviedla na jeho stopu. „Podarilo sa nám stotožniť osobu, ktorá sa s ním pohybovala. Bola to Rumunka Maria K. a údajne s ním podnikala,“ uviedol prvý viceprezident Policajného zboru SR Milan Lučanský.

Polícia zadržala Matika v obytnom dome na Ulici Branimira Čosiča v Novom Sade po tom, čo miesto sedem dní monitorovala. Matik, ktorý mal pri sebe falošný občiansky a vodičský preukaz na meno Fero Branik, najskôr presviedčal policajtov, že ide o omyl, potom sa pokúsil o útek cez okno.

„Počas zákroku mu priateľka aktívne pomáhala k úteku, tak bola zadržaná aj ona,“ dodal Lučanský. Srbský Blic neskôr zastihol ženu pred vilou na Ulici Branka Čopiča v novosadskej štvrti Adice, kde s Matikom bývali.

„Netušila som, že žijem s človekom, ktorý je na listine Interpolu. Nič nebudem komentovať, ani jeho zatknutie,“ skonštatovala. Srbské noviny píšu o Marii Kubelakovej ako o žene, ktorá hovorí po srbsky veľmi zle a je „nezosobášenou manželkou utečenca zo Slovenska“.

Čítajte viac:

Kauza bez konca: Majský si môže užívať ďalšie leto na slobode

Podnikal a kupoval byty

Šéfovia skrachovanej nebankovej spoločnosti B.M.G. Invest a Horizont Slovakia vybrali od ľudí v priebehu piatich rokov viac ako 62,78 miliardy slovenských korún (dve miliardy eur) a uzavreli 856-tisíc zmlúv. Po krachu nebankoviek zostalo poškodených 170-tisíc ľudí.

Fruni a Matik (v neprítomnosti) boli odsúdení na 11,5 roka a prepadnutie majetku, Šebeščák dostal sedem rokov, pretože súd zohľadnil jeho spoluprácu s políciou.

Matik v cudzine nežil zle. Srbské médiá v súvislosti s majetkom odsúdených uvádzajú, že podľa nariadenia súdu prišli len o nehnuteľnosti, kým peniaze na bankových účtoch a najmä v hotovosti im zostali. Dá sa predpokladať, že s veľkou časťou týchto peňazí podnikal Matik v Srbsku. „Otvoril si firmu, aby mohol tieto peniaze legalizovať,“ píšu.

V novosadskej časti Adice, na Ulici Branka Čopiča 99, kde Matik býval, je registrovaná prepravná firma FMD logistik. Firma je písaná na Mariu Kubelakovú, ktorá je podľa registra občiankou Rumunska. „Polícia preveruje firmu pre podozrenie, že v skutočnosti slúžila na pranie ukradnutých peňazí,“ píše Blic.

Matik si otvoril v Novom Sade aj špedíciu a jeho pôsobenie v tejto firme polícia tiež preveruje. Na Mariu Kubelakovú je napísaný aj byt na Ulici Branimira Čosiča, kde Matika zadržala polícia.

Majetky na Slovensku

Matik si svojho času užíval luxus i na Slovensku. S manželkou, s ktorou žil striedavo v rodinných domoch v Bretejovciach a vo Varhaňovciach, sa rozviedol ešte v roku 2002 a zanechal ju aj s tromi deťmi takmer bez prostriedkov. Obyvatelia týchto východoslovenských obcí dnes Matikov osud veľmi neriešia.

„Jeho bývalú manželku tu vídať stále. Žije v dome, ktorý si spoločne postavili. Chodí často do kostola a je veľmi skromná,“ prezrádza nám jedna z obyvateliek Varhaňoviec. „Staval veľkolepú chatu hneď za dedinou, dnes je z nej ruina. Veľa investoval do farmy na bažanty. Aj to je už dávna minulosť,“ zaloví v pamäti zhovorčivá dôchodkyňa.

V neďalekej dedine Bretejovce žije Matikov brat s rodinou. Stojí tu aj ich rodičovský dom. Obrovský barak, ktorý tu František Matik postavil, je už roky opustený. „Bol to obyčajný chalan, začínal na miestnom družstve ako elektrikár. Potom mal veľkosklad so zeleninou, predával aj pneumatiky,“ oprašuje spomienky na rodáka istý Bretejovčan.

„Je to už dávno, spomienky rýchlo blednú. No na reštauráciu v lietadle pri diaľnici asi nik nezabudne. Bol to Fero, kto sem to lietadlo dotiahol. Zohnal ho v Prahe, do Košíc riadne doletelo, potom z neho technici z Česka vybrali ‚črevá‘ a prerobili tak, aby v ňom mohla byť reštaurácia.

Bola to rarita. Potom ho však kdesi predali a na tom mieste vyrástol dnešný Hummer. BMG a Horizont totiž získali ako jediní vo východnej Európe licenciu na predaj týchto amerických áut, a tak lietadlo zmenili na pompézny Hummer,“ uzatvára obyvateľ Bretejoviec.

Kto je kto v kauze skrachovaných nebankoviek

Vladimír Fruni

V roku 1997 kúpil spoločnosť Horizont Slovakia, ktorá prijímala vklady od ľudí cez dcérsku spoločnosť B.M.G. Invest s prísľubom 16- až 48-percentného zhodnotenia. Do začiatku februára 2002, keď ostali pobočky spoločností zatvorené, uzavrela viac ako 856-tisíc zmlúv. Poškodených bolo 170-tisíc ľudí.

V roku 2007 poslal súd Fruniho do basy na 11,5 roka a rozhodol aj o prepadnutí majetku. Niekdajší boháč prišiel o vilu s hvezdárňou, autá, tri motorky Harley Davidson, zbierku fajok i jachty. Keď ho v roku 2011 pustili predčasne na slobodu - odpustili mu dva roky -, vrátil sa k manželke do trojizbového bytu na sídlisku Dargovských hrdinov v Košiciach.

Týždenník PLUS 7 DNÍ ho v septembri 2011 odfotografoval, ako sa vyváža taxíkom po nákupoch v Košiciach. Fruni s médiami nekomunikuje. Podľa Obchodného registra robil naposledy prokuristu bratislavskej spoločnosti EUROMERKO HOLDING, ktorá je od 5. decembra 2014 zrušená dobrovoľným výmazom.

Marián Šebeščák

Riaditeľ B.M.G. Investu a Horizontu Slovakia žil svojho času na sídlisku Dargovských hrdinov v Košiciach. Keďže otvorene hovoril o praktikách v skrachovaných nebankových spoločnostiach, v roku 2007 dostal najnižší trest spomedzi odsúdených - sedem rokov.

Koncom roka 2007 sa dostal na slobodu a tvrdil, že je bez peňazí. Odišiel do Česka, kde sa snažil podnikať. V januári 2012 zomrel na nešpecifikované zdravotné problémy v Prahe.