Havarované BMW: Róbert Nigut (vpravo) vraj sedel na sedadle spolujazdca, kde našli stopy jeho DNA.

Muž obžalovaný z viacerých vrážd Róbert Nigut sa pohybuje medzi ľuďmi

Polícia pátra po Robertovi Nigutovi bez varovania, navyše sudca ani po týždni nevydal na neho zatykač.

Policajná a súdna fraška! To by asi najviac vystihovalo postup elitných strážcov zákona z Národnej kriminálnej agentúry. Svoj zvláštny prístup k občanom tohto štátu najnovšie predvádzajú v pátraní po Róbertovi Nigutovi. Je to jeden z najnebezpečnejších mužov, akí sa môžu po Slovensku pohybovať. Navyše sudca Špecializovaného trestného súdu si s policajtmi môžu podať ruky.

Viac ako týždeň od streľby v Jahodnej a obvinenia zo strany polície nebol schopný vydať zatykač. Takže aj keby policajti Niguta našli, môžu sa iba priateľsky porozprávať napríklad o zbraniach, ktoré miluje. Róberta Niguta znalci označujú za psychopata, ktorý si mal dnes odpykávať doživotný trest za päť vrážd.

Ako to už chodí, procesná „chybička sa vlúdila“ a Nigut ako člen takzvaného Okoličányho gangu putoval na slobodu. Svojej povesti nezostal nič dlžný. Podľa najnovšieho obvinenia si svoju obeť vyčíhal v piatok 9. augusta pri Jahodnej.

Policajti si však informáciu, že Nigut opäť úraduje, je ozbrojený a veľmi nebezpečný, nechali pre seba. Verejnosť zostala bez varovania, odkázaná len na šťastie, že sa s Nigutom zoči-voči nestretne.

Pred súdom: Róbert Okoličány, vľavo, a Róbert Nigut v putách pred pojednávaním. Foto: TASR

Psychopat

Muž známy z košického podsvetia, prezývaný Luigi, bol už raz za vraždy odsúdený na doživotie. Najvyšší súd však neskôr zrušil rozhodnutie Špecializovaného trestného súdu. V októbri 2008 sa obávaný Košičan dostal dokonca na slobodu. Sudca totiž zabudol predĺžiť jeho väzbu a Ústavný súd následne konštatoval, že pokračujúcou väzbou boli porušené jeho ľudské práva. Otvorene sa vtedy hovorilo o obrovskom zlyhaní slovenskej justície. Z väzby sa postupne dostali aj jeho ďalší kumpáni - muž označovaný za bosa košického podsvetia Róbert Okoličány a Jozef Leško.

Za čias fungovania Okoličányho skupiny patril Nigut podľa obžaloby medzi najagresívnejších a najnebezpečnejších členov gangu. Niekoľkokrát vraj prevzal riadiacu taktovku nad pripravovanými akciami. Podľa obžaloby majú títo muži na rováši až devätnásť trestných činov. Chladnokrvnosť gangu vykresľovali pred súdom najmä prípady brutálnych vrážd.

Siedmeho júna 2004 mal Róbert Nigut s komplicom na verejnom parkovisku vedľa rušnej košickej cesty zastreliť Albánca Ganijiho Selmaniho. Dvojici Róbert Nigut a Jozef Leško pripisujú aj popravu Zdenka Lhotského. Toho v novembri 2004 prepadli v Košiciach pri odchode z firmy. Zastrelili ho po tom, ako ho obrali takmer o poldruhamiliónovú tržbu.

Azda najšokujúcejšie spomedzi devätnástich zločinov spísaných v obžalobe je usmrtenie Jozefa Estóka, šéfa konkurenčnej skupiny. V apríli 2005 Róbert Nigut a Jozef Leško na rušnej križovatke v centre Košíc strieľali zo samopalov. Okrem plánovanej obete usmrtili aj náhodného okoloidúceho Romana Straku. Jeho priateľke rozstrieľali nohy.

Róbert Nigut si v čase jeho najväčšieho vyčíňania získaval v Okyho bande čoraz väčší rešpekt. Hovorilo sa, že za jeho neustále sa vylepšujúcim postavením v skupine bol predovšetkým strach z jeho nevypočítateľnosti. Známy je svojou záľubou v zbraniach, často sa hovorilo o jeho útekoch do lesov, kde vraj celé dni nerobil nič iné, iba strieľal.

Hrôzostrašný posudok

Pred senátom Špeciálneho súdu v Pezinku odznel Nigutov psychiatrický posudok. Obávaného blondiaka z Košíc znalec charakterizuje ako citovo chladnú osobnosť s prevahou racionality. Šokujúce však boli až ďalšie zistenia znalca: „Nigutovo správanie má príznaky psychopatie, teda poruchy osobnosti,“ uviedol pred senátom.

Spomenul aj nepriaznivú prognózu - „vysoká pravdepodobnosť páchania trestnej činnosti aj v ďalšom živote“. Posudok bol robený v roku 2008 a všetko nasvedčuje tomu, že znalec sa nemýlil. Zdá sa, že Róbert Nigut nezaháľal a naplno využil, že už nikto neporušuje jeho ľudské práva.

V roku 2010 ho zadržali pre zhromažďovanie veľkého množstva zbraní. Policajti z pivnice obytného domu vyniesli samopaly, pištole a obrovské množstvo munície. No Nigut skončil po pár mesiacoch opäť na slobode. Prešli ďalšie mesiace a obávaný milovník zbraní mal znova vziať do ruky samopal.

Ozbrojený a nebezpečný

V piatok 9. augusta si pri Jahodnej spolu s komplicom počkali na červený Ford Galaxy, v ktorom sedel tridsaťosemročný Gelničan. Po tom, ako útočníci spustili paľbu na jeho auto, skončil v priekope. Útok však akoby zázrakom prežil. Z miesta ušiel a dal sa ošetriť v nemocnici. Auto s útočníkmi po streľbe havarovalo. Vraj preto, že im vbehla do cesty srna.

V luxusnom ukradnutom BMW X5 zostal zakliesnený vodič. Ako povedal policajtom, jeho komplicom bol známy Róbert Nigut, ktorý strieľal. Po nehode prerezal bezpečnostný pás a utiekol. Policajti vraj v aute objavili Nigutovu DNA.

Informáciou, že strelcom bol obávaný Róbert Nigut, policajti disponovali už pár hodín po útoku. Mnohí z nás majú v živej pamäti akciu na zdržanie údajného bankového lupiča Romana Červenku, ktorý ušiel policajtom cez záchodové okienko nemocnice na Kramároch a polícia potom zablokovala takmer celú Bratislavu.

Ak by ste čakali, že v prípade nebezpečného Niguta bude postupovať minimálne tak razantne ako pri Červenkovi, ste na obrovskom omyle. Žiadne helikoptéry, zátarasy na cestách ani desiatky policajtov v okolitých lesoch. Muži z Národnej kriminálnej agentúry pátrali po Nigutovi tajne. Čo na tom, že ide o muža, ktorému hrozí doživotie už aj za vraždy, z ktorých je obžalovaný… Muž, ktorý nemá čo stratiť, je podľa znalcov psychopat a má prístup k zbraniam. Verejnosť mu ostala vydaná napospas bez varovania.

Policajti svoj postoj zmenili a verejnosť o nebezpečnom páchateľovi informovali až osem dní po streľbe pri Jahodnej. „Polícia po obvinenom Róbertovi Nigutovi intenzívne pátra ako po nebezpečnom páchateľovi, ktorý môže byť ozbrojený.“ Slová neodzneli na tlačovej konferencii policajného prezidenta ani ministra. Napísala ich v bežnej tlačovej správe hovorkyňa policajtov.

Niguta pritom obvinili už dva dni po útoku a žiadosť na vydanie zatykača dostal sudca Špecializovaného trestného súdu štyri dni po streľbe. Ak by ste si mysleli, že o vydaní zatykača na takého nebezpečného páchateľa, akým Nigut je, rozhodol okamžite, ste na omyle. Zrejme mal dôležitejšie povinnosti. Zatykač na Niguta ani do uzávierky tohto vydania - teda šesť dní po žiadosti o jeho vydanie - svetlo sveta neuzrel.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].