Mechanickú, otravne stereotypnú prácu za pásom žilinskej automobilky si asi ťažko možno spojiť s predstavou lákavej kariéry. Môj šéf sa však rozhodol, že zamestnať sa tam na pár dní a okúsiť každodenný údel takzvaných operátorov výroby na vlastnej koži, by nebol nápad na zahodenie.
Dobrý plat? Robotníci hovoria, že v Kii drú ako ťažné kone rýchlosťou dostihových kobýl
Vyskúšam, zarobím, napíšem, možno aj diéty dostanem. Nebudú len Srbi písať o tom, aké peklo prežívajú robotníci v zahraničných spoločnostiach na Slovensku. Ukážeme im, že u nás môže byť aj dobre! Navyše, fyzická práca oslobodzuje dušu. Vraj to niekde čítal. Bez tej duše...
Samozvaný vládca Zemplína opustil väznicu: Ako zmenilo Varehu šesť rokov za mrežami?
Konkurzy: Potenciálni uchádzači musia ukázať čo vedia vo vzdelávacom stredisku v Gbeľanoch. Foto: Peter Galan
Konkurz na pozíciu robotníka
Otváram teda online formulár na stránke KIA Motors Slovakia, vypisujem kolónku po kolónke, odošlem, stlačím krížik vpravo hore a zabudnem. Dúfajúc, že moju žiadosť žiadny kórejský personalista nikdy neobjaví. Omyl! Už o pár dní ma sympatický ženský hlas pozýva na výberové konanie. Žartuje?!
Na kubánsky liek upozornil slovenskú vládu bývalý rozviedčik komunistickej ŠtB
V rýchlosti lovím v pamäti a uisťujem sa, či som skutočne napísal správnu "požadovanú pracovnú pozíciu". Nežný hlas v telefóne ma však uisťuje, že je všetko v poriadku. Výberové konanie na operátora výroby. V preklade robotníka pri páse. Nuž, možno je logické, že v krajine, kde k absolvovaniu vysokej školy stačí dostatočne nadutá peňaženka sa od obyčajného stredoškoláka neočakáva, že dokáže správne používať skrutkovač.
Pravidlá pri maródke, o ktorých mnohí netušia: Kedy máme čakať kontrolu?
Bezradne rozhodím rukami a dám sa do hľadania zažltnutého maturitného vysvedčenia. Smutne pozriem na známku z odborného elektrotechnického výcviku a vybavím si pamätné slová dávneho majstra mojej mame: "Prosím vás, dajte chlapca ďalej študovať a radšej ho nepúšťajte k elektrine. Lebo si ublíži..." Dodnes neviem, či to myslel vážne, ale jeho odporúčania som sa držal tak poctivo, že dnes mam depresiu aj keď mením žiarovku.
Obľúbený kompót náhle sťahujú z pultov: Našli v ňom zakázanú chémiu!
Zamestnaní: Než prekročíte brány fabriky ako zamestnanci, musíte absolvovať výberové konanie. Foto: Július Dubravay
Čakáme ako ovečky
Nevyspatý a naštvaný na celý svet nastupujem v deň prijímacieho pohovoru o piatej ráno do auta a plyn zošliapnem až na podlahu. Mám dve hodiny, aby som tam bol včas. Našťastie, cesty sú prázdne a po tretej káve si jazdu začínam užívať. Hviezdami posiatu oblohu striedajú farebne hrajúce ranné zore a Žilina ma víta zaliata slnkom.
Chcete nám na 2 týždne zatvoriť obchody? Nečakaná reakcia Slovákov na zákaz nakupovania!
Strážna služba na bráne ma navedie do vzdelávacieho strediska v Gbeľanoch, kam poklusom vletím pár minút pred siedmou. Vo veľkej hale už posedáva zhruba tridsiatka chlapov. Odhadom od dvadsať do päťdesiatpäť rokov. Dvojica "personalistov" v takmer tínedžerskom veku bez záujmu postáva pri pulte vrátnice. Vraj si mám sadnúť medzi ostatných a čakať. Nenápadne sledujem ľudí okolo. Potichu debatujú, hrajú sa s telefónmi, alebo mlčia hľadiac do prázdna. Prejde 10 minút, pätnásť... nič sa nedeje.
Drú za žobračenky. Prečo Slováci nemajú na výber
Personalisti sa bavia, chlapi sedia. Žiadna nervozita. Keď sa náhle dvihne jedna skupinka a zamieri do útrob budovy, neviem čo si počať. Opakovane sa uisťujem, či som správne na konkurze, ktorý mal začať pred polhodinou. Cítim sa ako v nejakom fantastickom filme, kde sú všetci správne naprogramovaní, len mne dali nejaké pokazené súčiastky. Možno je to len dávna fikcia, ktorá sa mi zadrela v pamäti, ale od kórejskej firmy som očakával lepšiu koordináciu, viac presnosti.
Nehorázne poplatky rozhnevali Slovákov. Takto sa im vyhnete!
Rekordy: KIA každoročne produkuje státisíce vozidiel. Ujde sa zamestnancom kúsok úspechu kórejskej fabriky? Foto: Július Dubravay
Päťsto v hrubom im stačí...
Konečne nás miniatúrny "náborový tím" privíta a začne rozdávať dotazníky. Štvorstranové! Tu už prestávajú žarty! Niečo nie je v poriadku. Chcú vedieť všetko. Školy, pracovnú históriu, záujmy, jazyky, čo by sme chceli robiť, čo sme v živote robili najradšej, ako sa sami hodnotíme.... niektoré otázky ma naozaj dostávajú do úzkych. Pri okienku "očakávaný plat" naivne napíšem sumu 800 eur. Veď v novinách písali, a aj pán premiér hovoril, že toľko! A viac! Tým som sa, pravdepodobne, diskvalifikoval už v prvom kole. Po vyše polhodine vyplňovania sa na cigarete dám do reči s mladíkom z neďalekej dediny. Podobných pohovorov má za sebou už viacero. Aj skúseností v iných firmách. On požadoval 500. V hrubom! Vraj mu to stačí. Ďalší záujemcovia priznávajú podobné sumy. Začínam rozumieť, prečo na Slovensku platy ani nemajú prečo stúpnuť. Veď našinci vlastne nechcú viac...
Pracovník mäsokombinátu prehovoril: Týmto nás kŕmia namiesto šunky!
Vraciame sa na praktické testy. Vo veľkej učebni každý dostane dosku s dvadsiatkou dier a šraubami s maticami rôznej veľkosti. Náborový tím sa snaží situáciu zvládať, ale než povedia pár slov na vysvetlenie, akýsi iniciatívny chlapík vzadu už má všetky súčiastky zašraubované. Ďalší zas odmieta navrhovaný postup práce a nesúhlasí s tým, že skrutky musí vysypať z nádoby. Trvá niekoľko minút, kým naša skupina prijme jednotné pravidlá a mladík so stopkami odštartuje zápolenie. Dva a pol minúty preletí ako voda. Neisto pozerám na niekoľko prázdnych dier ktoré som nestihol zaplniť a poškuľujem po ostatných. Mladá náborárka ma uisťuje, že môj výkon zďaleka nie je najhorší.
Kontroverzný futbalista Stoch sa stal otcom! Poznáme aj meno dieťatka
Pohoda?: Prácu operátorov si niektorí pochvaľujú, iní ju zatracujú... Foto: archív
Vraj aspoň platia...
Pri čakaní na osobné pohovory sa partia mladých mužov rozreční. Hovoria o predchádzajúcich zamestnaniach, platoch zriedka presahujúcich 500 - 600 eur, podvodných firmách, kde ľudia robia za životné minimum... "Tu máš aspoň istotu, že ti vždy 10. v mesiaci pípne sms, že ti došli peniaze," hovoria. A robota? Od známych vedia, že fyzicky nie je náročná, ale deprimujúco stereotypná.
Európa hľadá cestu do budúcnosti
Čas sa vlečie neskutočne pomaly. Volajú si nás po jednom, len aby doplnili dotazníky a poinformovali nás, čo môžme očakávať. O 1300 eurách však ani zmienka. Nástupný plat necelých 700 v hrubom, k tomu štvrťročné bonusy, plus výplata navyše rozdelená na polovice. Jedna na Vianoce, druhá v lete. Samozrejme, ak sa bude plniť plán, ak nebudeme maródovať, ak nebudeme chýbať v práci, ak, ak, ak... Na záver nás čaká len neurčité: "Ozveme sa dnes, alebo zajtra." Neozvali. Ani o týždeň. Ktovie? Možno si ma vygúglili. Alebo im volal môj dávny majster...
Právnická slučka pri amnestiách môže skončiť na krku vládnej trojky
Napriek tomu som sa do Žiliny vybral znova. Porozprávať sa s úspešnými kandidátmi, starými zamestnancami, odborármi. Ako to v kórejskej fabrike vyzerá, koľko si robotníci pri pásoch naozaj zarobia a prečo vlastne chcú štrajkovať.
O tom, čo sme zistili si prečítate v najbližšom vydaní PLUS 7 DNÍ.
Prečítajte si aj ďalšie zaujímavé články na stránkach týždenníka Plus 7 dní:
- „Luxusné“ pojednávanie: Na súde sa objavila bunda milionára Hoffmana od Gucciho i louboutinky Silvie Kucherenko
- Drzí Kotlebovci: Zneužívajú poslanecké výhody!
- Tehotná a pod čepcom: Známa misska čaká dieťa s mecenášom Procházkovej Siete!
- Kontroverzný futbalista Stoch sa stal otcom! Poznáme aj meno dieťatka
- Trapas v Teleráne: Šóošová a Juraško prezradili v živom vysielaní to, čo nemali