Júl 2014: Ivan Beňačka si spokojne vychutnáva pivo v jednom z bratislavských podnikov.

Na Ivana Beňačku vydali zatykač. Plus 7 DNÍ ho našiel na pivečku

Na Ivana Beňačku vydali pred pár mesiacmi zatykač v súvislosti s vydieraním známych podnikateľov v mene Vladimíra Mečiara. Stretli sme ho v reštaurácii.

Pred rokmi to bola jedna z najsledovanejších káuz na Slovensku. Reč je o prípade Ivana Beňačku, ktorý sa odohral v decembri 2006. Hlavného aktéra prichytili priamo pri čine, keď z rúk obete preberal úplatok vo výške päť miliónov korún (takmer 166-tisíc eur). O tri roky neskôr ho odsúdil okresný súd v Bratislave na desaťročné väzenie v tretej nápravnovýchovnej skupine.

Aj po rokoch od vyrieknutia verdiktu však tento bývalý zamestnanec ministerstva privatizácie pokojne vymetá bratislavské podniky. Rozsudok je totiž neprávoplatný.

V júli 2010 vrátil krajský súd konanie na okres, ktorý poslal Beňačku za mreže. Za štyri roky sa svojho času ostro sledovaný prípad nijako radikálne nepohol. Dôvod? Beňačku, ktorý sa v čase vydierania vydával za príslušníka tajnej služby a oháňal menom expremiéra Mečiara, nevedeli celé roky dostať pred sudcu.

Vo februári tohto roka na neho vydali zatykač, no akoby sa pod zem prepadol. Až po mesiacoch pátrania, koncom júna, skončil v rukách polície. Pár týždňov nato sme ho stretli v jednej z bratislavských krčiem. Zhovorčivý Beňačka si tu vychutnával pivo.

Pýtal peniaze od Kočnera

Beňačka pracoval v minulosti na ministerstve privatizácie a bol blízky Mečiarovmu HZDS. Jeho vtedajšie príjmy mu zrejme nestačili, a tak sa rozhodol dostať k peniazom nezákonnou a riskantnou cestou.

V roku 2006 počas predvolebnej kampane oslovil kandidáta na primátora Bratislavy Mariána Kočnera. V médiách sa viac ráz spomínalo, že jeho meno sa objavilo na takzvaných mafiánskych zoznamoch v skupine prezývanej piťovci. Kočnerovou súperkou vo voľbách bola smerácka europoslankyňa Monika Flašíková-Beňová.

Beňačka tvrdil, že má o nej kompromitujúce materiály a od Kočnera žiadal peniaze za ich zverejnenie. Beňačka sa tváril ako vysokopostavený príslušník Slovenskej informačnej služby a v rozhovoroch neváhal použiť aj meno vtedajšieho šéfa HZDS Mečiara. Keď Kočner na hru nepristúpil, Beňačka mu vraj pohrozil smrťou.

Kauza vyvrcholila zásahom polície, ktorá Beňačku zadržala priamo pri preberaní úplatku. Kočner však nebol jediný, od koho chcel Beňačka peniaze. Ďalší vydieraný podnikateľ bol Igor Klátik, od ktorého chcel peniaze v súvislosti s privatizáciou.

Horúci zemiak

Beňačkove neúspešné pokusy, ako sa ľahko dostať k peniazom, sa skončili fiaskom. Zadržali ho a poslali do vyšetrovacej väzby, kde bol takmer rok. Na súde, kde sa snažil presvedčiť o svojej nevine, sa objavili známe mená.

Pred senát predstúpil napríklad vtedy ešte aktívny politik Mečiar, ktorý dal od Beňačku ruky preč. Nechýbal ani vtedajší šéf tajnej služby Jozef Magala, aby vyvrátil tvrdenia, že Beňačka je príslušníkom tajnej služby. Objavil sa aj podnikateľ Fedor Flašík.

V novembri 2009 poslal okresný súd v Bratislave Beňačku na desať rokov za mreže za obzvlášť závažný zločin vydierania. Beňačka sa odvolal a zmizol. Nepreberal zásielky od súdu, a tak na neho vydali zatykač. V júni 2010 skončil opäť za mrežami. Nezdržal sa tam však dlho - prevzal si písomnosti zo súdu a putoval na slobodu.

O mesiac bratislavský krajský súd verdikt o desaťročnom treste zrušil a pojednávanie sa vrátilo na okresný súd. „Ja sa mám výborne...“: Na ďalšie pojednávanie v tejto veci sa stále čaká, opäť mu nevedeli doručiť písomnosti zo súdu.

Pátranie po mužovi, ktorého sme, mimochodom, v tom čase videli pri bratislavskom Račianskom mýte popíjať pivo, trvalo viac ako štyri mesiace. Až koncom júna ho zadržali a eskortovali pred sudcu - a ten ho po prevzatí nedoručených zásielok prepustil.

Nezastihnuteľného Beňačku sme znovu stretli, ako inak, v jednom z bratislavských podnikov. Sedel pri pive v reštaurácii neďaleko Račianskeho mýta. Keď sme ho oslovili, privítal nás vetou, že on presne vie, kto sme. Na otázku, ako sa má, reagoval s pohodovým výrazom v tvári: „Ja sa mám výborne. Práve vydali zatykač na Kočnera, Volzovú, tak mám dobrú náladu.“

Keď sme chceli vedieť, prečo ho prepustili, zareagoval podráždene. „Na mňa žiadny zatykač vydaný nebol… A ešte raz vám opakujem, že na mňa žiadny zatykač nebol. Poviem vám, že sa teraz začnú diať veľké veci. Ústavný súd práve rozhodol o Čentéšovi a Čižnár má problém... Teraz sa to začne,“ povedal nám s vážnou tvárou v pondelok minulý týždeň.

Veštec?

Pravdivosť jeho tvrdení o zatykači na Kočnera a Sylviu Volzovú, niekdajšiu majiteľku päťdesiatpercentného podielu v spoločnosti Markíza - Slovakia, i výroky o rozhodnutí Ústavného súdu sme si overovali. Čo sa týka zatykača, polícia podľa nášho zdroja žiaden nevydala. No čuduj sa svete, dva dni po prorockých slovách Beňačku prijal Ústavný súd sťažnosť Jozefa Čentéša na dalšie konanie...

Počas nášho stretnutia sa Beňačka správal dosť čudne. Z ničoho nič sa napríklad zadíval pred seba a spustil: „Šéf mal o vás pravdu.“ Na otázku, aký šéf a v čom mal pravdu, iba zopakoval: „Šéf mal o vás pravdu.“

Za hodinu, čo sme s ním strávili, sme sa okrem spomínanej predpovede ohľadom rozhodnutia Ústavného súdu nedozvedeli nič podstatné. Aktér jednej z najväčších káuz sa potom pobral o podnik ďalej, kde si objednal ďalšie pivo. Súd, ktorý nie je dodnes ukončený, ho zjavne netrápil.

  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].