Veľa sa hovorí o mafiánskom bosovi Mikulášovi Černákovi. Priznáva sa stále k ďalším a ďalším vraždám a zároveň sa blíži čas, keď aj on - zločinec odsúdený na doživotie - bude môcť požiadať o podmienečné prepustenie.

Na kubánsky liek upozornil slovenskú vládu bývalý rozviedčik komunistickej ŠtB

Všetko je tajné. Dovoz neregistrovaného kubánskeho lieku Heberprot-P obostiera závoj priam až nepochopiteľného utajovania. Liek na liečbu závažnej komplikácie diabetu - diabetickej nohy - dovezieme na Slovensko v rámci deblokácie kubánskeho dlhu.

V utajenom režime boli aj podkladové materiály na zasadaní vlády, aj uznesenie z rokovania vlády z februára 2016.

EXKLUZÍVNE spoza mreží: Mikuláš Černák prehovoril pre Plus 7 Dní!

Prečo je dôvod utajiť, že výška deblokovaného dlhu je 9 miliónov amerických dolárov, a čo všetko za tie peniaze z Kuby dovezieme? Mali by sme hľadať odpoveď v osobe slovenského obchodného partnera kubánskej strany, ktorým je vysokopostavený exšpión komunistickej Štátnej bezpečnosti?

Známe meno

„Vaša informácia je správna,“ potvrdil v stručnom telefonickom rozhovore naše zistenia vplyvný bratislavský právnik JUDr. Ján Trgala. Jeho spoločnosť je lokálnym partnerom, ktorého si vybrala priamo kubánska strana.

Černákov príbuzný: Lukratívny biznis od štátu!

„Naša spoločnosť dováža iný liek, na trhu v oblasti farmácie sme už šestnásť rokov. Mali sme záujem otvoriť si dvere do Latinskej Ameriky, pretože európsky trh je už dosť presýtený a ťažko sa tu hľadajú nové možnosti. Chceli sme zvoliť cestu cez kubánske lieky, Kuba je jednotka vo farmácii v Latinskej Amerike a patrí do prvej svetovej päťky. Dostal som sa do kontaktu aj s kubánskymi regulatórnymi orgánmi, aj s kubánskymi farmaceutickými firmami, ktorých je tam tridsaťosem. Je tam kopa zaujímavých vecí,“ ozrejmuje Ján Trgala spôsob, akým sa kubánsky liek pre diabetikov Heberprot-P dostal do hry.

Šokujúca spoveď Černákovho exsudcu: Prečo býva v dome jeho bratranca?

Heberprot-P: Liek je už v tretej fáze testovania, testuje ho španielska farmaceutická firma.
Heberprot-P: Liek je už v tretej fáze testovania, testuje ho španielska farmaceutická firma.
Foto: ANKA ŽITNÁ

Heberprot-P: Liek je už v tretej fáze testovania, testuje ho španielska farmaceutická firma. Foto: Anka Žitná

Podľa Trgalu však už Heberprot-P má vo svojom portfóliu istá španielska firma, ktorá ho už registruje v rámci Európy, Blízkeho východu a Afriky (EMEA). „Čiže ten rozruch s neregistrovaním ma trochu prekvapuje. Španieli sú v tretej fáze registrácie a registrujú to pre celý región EMEA. Tento fakt, že ide o liek, ktorý má perspektívu a boli ukončené fázy testovania jeho bezpečnosti a aplikácie, vzalo do úvahy aj ministerstvo zdravotníctva.“

Drsná spoveď zomierajúceho Černákovho sudcu: Kým zgegnem, narobím skazu

Vplyv na vládu?

O lieku Heberprot- P sa prvýkrát začalo v odborných kruhoch hovoriť po návrate premiéra Roberta Fica a vládnej delegácie z oficiálnej návštevy Kuby v roku 2015. V oficiálnom komuniké, ktoré v októbri 2015 zverejnil Úrad vlády, sa konštatuje, že „Robert Fico ocenil dosiahnutý pokrok v otázke vyrovnania kubánskeho dlhu voči SR a pripomenul presvedčivú finančnú disciplínu kubánskej strany. Dohoda je z nášho pohľadu výhodná pre obidve strany, pričom SR je pripravená investovať prostriedky do ďalšieho posilnenia spolupráce vo viacerých oblastiach - v štipendijných programoch pre študentov, vo farmaceutickom priemysle“.

Obávaný muž žilinského podsvetia je na slobode: Týždenník Plus 7 dní sa postavil zoči voči Františkovi Salingerovi

Rokovania na Kube: Robert Fico s Raúlom Castrom. Slovenská delegácia išla na Kubu s tým, že o lieku mala informácie.
Rokovania na Kube: Robert Fico s Raúlom Castrom. Slovenská delegácia išla na Kubu s tým, že o lieku mala informácie.
Foto: TASR

Rokovania na Kube: Robert Fico s Raúlom Castrom. Slovenská delegácia išla na Kubu s tým, že o lieku mala informácie. Foto: TASR

Ďalej sa v dokumente píše, že podpredseda Rady ministrov KR Ricardo Cabrisas pripomenul „historicky vysokú mieru technologickej závislosti Kuby od bývalých krajín RVHP, v roku 1989 to bolo 85 percent a silno obmedzujúce embargo USA. Jedným z dôsledkov je napríklad výroba vlastných špičkových farmaceutických produktov, ktoré dokážu liečiť diabetes aj v pokročilom štádiu i rôzne onkologické ochorenia“.

Tvrdí Kotlebovci? Skáču, ako Mečiar píska

Keďže vo svete vysokej politiky náhody viac-menej neexistujú, zaujímalo nás, či to bol práve Ján Trgala, kto upriamil pozornosť našich politikov na liek pre diabetikov. „Ja som o tomto lieku vedel už dávnejšie. V mojom portfóliu liekov, ktoré ma zaujali a ktoré som posunul ľuďom, ktorí mohli byť súčasťou vládnej delegácie na Kube, bolo celkovo jedenásť liečebných preparátov. Nakoniec sa však z neho vyselektoval len tento Heberprot- P, pretože všetky ostatné mali alternatívu v Európe. V režime mimoriadneho dovozu nemožno doviezť liek, ktorý má alternatívu,“ hovorí Ján Trgala.

EXKLUZÍVNE VIDEO Černákovec Ján Kán: Pod paľbou otázok pre vraždu Szymaneka!

Podľa neho liek pre diabetikov nie je jedinou zaujímavou položkou, ktorá by sa z Kuby dala dovážať. „Som v kontakte s kubánskym výskumným centrom imunológie a onkológie, ono už predalo istej nemeckej firme práva na obchodovanie so zaujímavým onkologickým liekom. Podmienkou je dokončiť proces registrácie. Naši ministerskí úradníci sa zaujímali aj o niektoré onkologické preparáty na nádory pľúc a na metastázy, ktoré majú lepšie výsledky ako celosvetový priemer, ale existuje alternatíva, čiže nedajú sa doviezť v rámci mimoriadneho dovozu.“

Tridsaťjeden obetí je slovenský unikát, hovorí o besnení Mikuláša Černáka prokurátor

Kontakty z minulosti

Podľa zoznamov zverejnených na stránke českého Ústavu pre štúdium totalitných režimov bol JUDr. Ján Trgala zaujímavý človek už v čase hlbokej totality. V rámci komunistickej rozviedky pôsobil ako rezident pod krytím diplomatickej funkcie na veľvyslanectve Československej socialistickej republiky vo venezuelskom Caracase. V tom období bol v rozviedke aj súčasný podnikateľ Juraj Široký. V deväťdesiatych rokoch pôsobil Ján Trgala spolu so Širokého manželkou Zlaticou v dozornej rade Harvardskej burzovej spoločnosti. Otázka na túto časť jeho kariéry právnika na malý moment zaskočila, rozhovor však neukončil.

Muž bez hlavy: Za jednou z najbrutálnejších vrážd podsvetia stojí známy zabijak Alojz Házy. Obvinili z nej Černáka

Zaujímalo nás, či využil na rokovaniach s Kubou svoje staré kontakty z čias pôsobenia v ŠtB. „Určitá výhoda to je, na diplomatickej pôde sme sa stretávali pri akciách mnohí. Ale priamo na Kubu som si odtiaľ kontakty nebudoval. Naším zámerom bolo dostať sa cez Kubu do ďalších krajín Latinskej Ameriky. Pokúsili sme sa preniknúť aj do Venezuely, ale neboli sme úspešní,“ pripustil právnik Trgala, ktorý hovorí, že kubánske zdravotníctvo má čo ponúknuť. „Len na ilustráciu, keď sa v roku 1974 doviezol do Prahy prvý CT prístroj, Havana mala v tom čase takéto prístroje už tri. Oni majú výborný výskum, spolupracujú s nimi americkí vedci. Je k čomu sa tam dostať.“

Vydieranie a vraždy: Brutálni černákovci s miliónmi vo vreckách. Nie všetci sedia za mrežami

Juraj Široký: Trgala, rovnako ako oligarcha Široký, pôsobil v rozviedke komunistickej ŠtB. Široký, na fotografii s vtedajším prezidentom Ivanom Gašparovičom a predsedom parlamentu Pavlom Paškom, bol rezidentom vo Washingtone, Trgala v Caracase.
Juraj Široký: Trgala, rovnako ako oligarcha Široký, pôsobil v rozviedke komunistickej ŠtB. Široký, na fotografii s vtedajším prezidentom Ivanom Gašparovičom a predsedom parlamentu Pavlom Paškom, bol rezidentom vo Washingtone, Trgala v Caracase.
Foto: Archív

Juraj Široký: Trgala, rovnako ako oligarcha Široký, pôsobil v rozviedke komunistickej ŠtB. Široký, na fotografii s vtedajším prezidentom Ivanom Gašparovičom a predsedom parlamentu Pavlom Paškom, bol rezidentom vo Washingtone, Trgala v Caracase. Foto: Archív

Rodinné tiene

Ján Trgala je človek v úzadí, je navyknutý nebudiť rozruch - zrejme je to pozostatok z pôsobenia v tajnej službe. Nežiaducu reklamu mu však vyrobil jeden príbuzný - jeho bratranec, mafiánsky bos Mikuláš Černák. Ten Trgalu menovite spomína vo svojej knihe v spojitosti s vraždou svojho komplica Branislava Škublu. Škubla sa pohyboval v biznise s Jozefom Olešom aj s Petrom Steinhübelom. Práve Oleš zoznámil Škublu s černákovskou skupinou, ktorá vraj Škublovi pomohla zbaviť sa Steinhübela. Škubla údajne Černákovým chlapom poskytol na tento účel byt a Miloš Kaštan sa vraj pokúsil odpáliť Steinhübelovo auto pomocou nálože.

EXKLUZÍVNE: Bývalý člen sekty pre PLUS 7 DNÍ prehovoril o praktikách sporného spoločenstva

Atentát sa však nepodaril a Škubla sľúbený milión ako odmenu nezaplatil. Aj toto bol motív, prečo nad Škublom podsvetie vynieslo ortieľ smrti. Podľa Mikuláša Černáka Škublu vylákali na oslavu do bytu Jána Trgalu, Černákovho bratranca. Trgalovým autom údajne odviezli aj Škublu omámeného rohypnolom a alkoholom, pričom za volantom vraj sedel práve spomínaný právnik. Keď sa obeť začala preberať spod vplyvu liekov, vytiahli ju z auta a Černák ju osobne zastrelil. Celú túto historku však Ján Trgala odmieta. „Áno, sme bratranci, ale ja mám svoj život. Rodinu si človek nevyberá. Na mňa to vrhá negatívny tieň,“ uzavrel tému právnik.

Viac na Pluska.sk: