Primátor Martina Andrej Hrnčiar je odhodlaný radšej odstúpiť z funkcie, ako by mal zaplatiť 8,4 milióna eur súkromnej firme za starý spor o Martinské hole.

Na majetok mesta Martin siaha exekútor. Primátor je v šoku

Exekútor zakázal mestu Martin nakladať s majetkom a môže mu aj zablokovať účty. Primátor Hrnčiar je ochotný radšej odstúpiť z funkcie, ako ožobráčiť mestskú kasu.

Slučka okolo mesta Martin sa pomaly zaťahuje a primátor Andrej Hrnčiar už dostal na stôl upovedomenie o začatí exekúcie. Tvrdí, že takýto krok nečakal, keďže Najvyšší súd v júni rozhodol o odklade vykonateľnosti rozsudku, podľa ktorého má mesto zaplatiť firme právnika Petra Kubíka 8,4 milióna eur za starý spor o Martinské hole.

V praxi to malo znamenať, že Martin je aspoň dočasne ochránený pred exekúciou majetku. Posledné slovo má totiž padnúť až v okamihu, keď Najvyšší súd rozhodne aj o mimoriadnom dovolaní generálneho prokurátora, ktorý sa tak pokúša zachrániť mesto pred najhorším, a to sa ešte nestalo.

Primátor Hrnčiar má teraz dva týždne, aby sa proti začatiu exekúcie odvolal, čo chce aj urobiť.

Exekútor koná

Dvadsať rokov starý spor v hodnote viac ako osem miliónov eur o Martinské hole je plný neprehľadných dohôd, majetkových machinácií, protikladných rozsudkov, politiky a nechýbala ani schránková firma na Cypre. Mestu sa spočiatku darilo na súdoch vyhrávať a rôzni sudcovia mu dali štyrikrát za pravdu.

V roku 2010 sa zrazu všetko zmenilo a na základe mimoriadneho dovolania námestníka Generálnej prokuratúry Ladislava Tichého Najvyšší súd rozhodol, že Martin má z verejných peňazí zaplatiť súkromnej firme ako majiteľovi pohľadávky 8,4 milióna eur aj s úrokmi.

Členom senátu bol aj sudca Seman, ktorý sa spolu s námestníkom Tichým zúčastnil na mediálne známom večierku „Justičného Oskara“ v bare Bonano v Rajeckých Tepliciach.

Ten istý sudca Seman je disciplinárne stíhaný v súvislosti s kauzou Tipos, v ktorej jeho senát priznal schránkovej firme Lemikon 14 miliónov eur. Tú zastupoval advokát Peter Kubík.

Primátor Hrnčiar od začiatku považuje celú kauzu za vykonštruovaný útok na mestskú kasu a je odhodlaný nezaplatiť ani cent. Radšej vraj odstúpi z funkcie. Keď minulý pondelok dostal na stôl upovedomenie o začatí exekúcie, zostal podľa vlastných slov šokovaný.

„Neviem, ako si to mám vysvetliť, keďže Najvyšší súd rozhodol ešte v júni o odklade vykonateľnosti exekúcie. Preto sme doteraz boli presvedčení, že nám nič také nehrozí a s prípadnou exekúciou sa bude čakať, pokým nepadne aj rozhodnutie o mimoriadnom opravnom prostriedku generálneho prokurátora v tejto veci,“ hovorí Hrnčiar.

V kancelárii predsedníčky Najvyššieho súdu nám potvrdili, že o mimoriadnom dovolaní generálneho prokurátora sa skutočne ešte nerozhodlo.

Exekútor Martin Hermanovský nám svoje konanie voči Martinu vysvetlil tak, že rozhodnutie Najvyššieho súdu znamená len dočasný odklad vykonania samotnej exekúcie, ale to nebráni tomu, aby sa formálne začala.

Svoje konanie podložil niekoľkými rozhodnutiami Ústavného súdu v podobných prípadoch. V minulom roku ústavní sudcovia zamietli sťažnosť mesta Levice, ktoré sa dostalo do rovnakej situácie ako Martin a exekútor mu dokonca zablokoval bankový účet, čo sa Martinu zatiaľ nestalo.

Čítajte viac:

Nová nádej pre Martin: Exekúcia mestu zatiaľ nehrozí

Obstavený majetok

Exekútor zakázal mestu Martin nakladať s jeho majetkom a musí mu predložiť jeho súpis. Primátor Hrnčiar už dávnejšie varoval, že práve mestský majetok v podobe väčšinového podielu v Turčianskej vodárenskej spoločnosti je posledným zlatým vajcom mesta, ktoré by niekto veľmi rád získal do súkromných rúk.

Martin sa tomu doteraz bránil, ale úspešná exekúcia by jeho odpor zlomila. Aj preto Hrnčiar ešte v júli zaslal premiérovi Ficovi otvorený list podpísaný takmer dvadsiatimi tisícmi Martinčanov. Obsahom bola žiadosť o zmenu zákona, aby mestské vodárne alebo teplárne nemohli byť exekvované, ako je to v prípade štátneho majetku. Neúspešne.

Robert Fico im odpovedal obvinením, že celá kauza má podľa neho čudné pozadie, pretože primátor Hrnčiar je členom strany Sieť a jej predseda Radoslav Procházka bol pred viac ako dvadsiatimi rokmi svedkom na svadbe právnika Kubíka, ktorý dnes za miliónovou pohľadávkou a exekúciou stojí.

Martinčanom vraj premiér Fico pomôže až potom, ako to predstavitelia Siete vysvetlia. Hrnčiar už reagoval slovami, že ide o hlúpu konštrukciu, pretože on predsa nič Kubíkovi platiť nechce. Navyše ide o starú záležitosť a Procházka s Kubíkom už dlhodobo neudržiavajú blízke vzťahy. Premiér veci viac nekomentoval.

Čítajte viac:

Agent Fico: Vytiahne na Prochádzku kompromitujúce fotky?

Právnik zadarmo

Mesto Martin sa snaží vyhnúť zaplateniu 8,4 milióna eur aj na Ústavnom súde. Zastupovať ho mala pôvodne právnická kancelária Tora Legal, ktorá za to mala dostať odmenu dva milióny eur. Po verejnej kritike vysokej sumy Tora Legal navrhla zmluvu ukončiť a mestské zastupiteľstvo rozhodlo, že spor zverí do rúk právnikovi Petrovi Kubinovi.

„Je ochotný pre nás pracovať bez nároku na odmenu, pretože je rodený Martinčan, záleží mu na meste a nechce, aby sa kauza ešte viac politizovala,“ vysvetľuje Hrnčiar.

Kubina úspešne zastupoval na Ústavnom súde Jozefa Čentéša, ten s jeho pomocou minulý rok vyhral spor s exprezidentom Gašparovičom, ktorý ho odmietol vymenovať za generálneho prokurátora. Martinčania veria, že uspeje aj v ich prípade.

Ten sa ťahá už od roku 1995, keď sa bývalé vedenie mesta zaviazalo vložiť do spoločnej akciovky Lyžiarske stredisko Martinské hole nehnuteľný majetok v podobe hotela Turiec a chaty Magistrát.

Po sporoch so zvyšnými akcionármi však majetok napokon skončil v iných rukách, čím vznikla sporná miliónová pohľadávka, ktorú dnes na súdoch vymáha právnik Peter Kubík.

Pôsobí v dozornej rade spoločnosti ZESMAL, patriacej do portfólia finančnej skupiny J&T, a ako advokát zastupuje aj cyperskú spoločnosť Lemikon v spore so štátnym Tiposom.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].