Starosta: Z parkovania nemá peniaze obec, ale súkromná firma Jakuba Vojteka.

Na parkovnom v Demänovskej doline zarába aj starosta

Z parkovísk v Demänovskej doline odchádzajú turisti nahnevaní.

Demänovská dolina na Liptove je jednou z vychytených turistických lokalít na Slovensku. Mnoho návštevníkov si ju zvolí ako cieľ jednodňového výletu, aby si pozreli národné prírodné pamiatky Demänovskú ľadovú jaskyňu alebo susednú Demänovskú jaskyňu slobody, ktorá je najnavštevovanejšou jaskyňou na Slovensku. Lenže skôr než sa turisti do jaskyne dostanú, zaplatia podnikavcom na priľahlých parkoviskách. Tam si turisti v oboch prípadoch buď kúpia celodenný parkovací lístok, alebo nezaparkujú vôbec. Z vybraného parkovného obec Demänovská Dolina nemá nič. Zisk totiž ide aj do vrecka firmy pána starostu.

Obecné nie je nič

„Dovolenkovali sme v auguste na Liptove a vybrali sme sa na výlet do jaskýň v Demänovskej doline. Po zaparkovaní pri ľadovej jaskyni k nám hneď prišiel chlapík. Museli sme si kúpiť celodenný lístok za päť eur. Vraj jednorazový vstup, žiadna hodinová sadzba neexistuje,“ hnevá sa Bratislavčan Michal, ktorý vzal do Nízkych Tatier manželku i dve deti. „Spýtal som sa teda logicky, či tento jednorazový vstup platí aj na parkovisku pri Demänovskej jaskyni slobody, ktorá je o tri kilometre vyššie. Chlapík len pokrútil hlavou - vraj si tam musíme kúpiť ďalší jednorazový vstup.“

Návšteva oboch jaskýň pritom nie je najlacnejšou záležitosťou. Pre rodinu s dvoma deťmi stoja lístky spolu dvadsaťjeden eur. Ak k nim pripočítame parkovné, prehliadka oboch prírodných útvarov ich vyjde na päťdesiatdva eur. Ak by si, nebodaj, zážitok zvnútra jaskyne chceli zvečniť na fotoaparát, zaplatia ďalších desať, teda pri oboch vstupoch dvadsať eur. Sedemdesiatdva eur je už slušná cena za jednodňový výlet. Turisti by sa na parkovacie poplatky možno pozerali inak, ak by vedeli, že nimi pomáhajú obci. Nájomcom parkoviska pri ľadovej jaskyni je však firma V + V Jasná, patriaca miestnemu starostovi Jakubovi Vojtekovi a Jane Vojtekovej. Parkovanie na vyhradených miestach je pritom pre turistov nevyhnutnosťou, pretože okrem príslušných zákazových značiek lemujúcich cestu do doliny bránia parkovaniu aj provizórne bielo-červené plastové reťaze. Vzhľadom na to, že sú pribité na hrdzavom stĺpiku bezprizorne pod stromami, je dosť pravdepodobné, že ich tam osadili ako symbol - aby bolo každému jasné, že zadarmo sa v tejto časti doliny veruže parkovať nebude.

Starostov revír: Parkovisko pri ľadovej jaskyni, kde vyberá parkovné firma V + V Jasná, je po sezóne poloprázdne. Foto: Norbert Grosz

Biznis

Podobný zážitok má na „starostovom“ parkovisku aj ďalší Bratislavčan Tomáš. „Parkovisko pred jaskyňou má súkromník. Sto áut za deň po päť eur, to je obrat pätnásťtisíc mesačne. Ani cent nejde na údržbu alebo prevádzku jaskyne, jej okolia či obce. Na Slovensku sa dá vybaviť dosť, ale keď je ten súkromník zároveň aj starostom obce, to už je trošku dosť, nie? Ja by som bol zmierený aj s tým, keby tam to parkovanie stálo hoci desať eur, ale nech to, preboha, ide na jaskyňu a nie starostovi do vačku,“ filozofuje Tomáš, ku ktorému sa pripája aj jeho kamarátka: „Je to také slovenské. Niekto si uvedomuje, že nemáš kde inde zaparkovať, tak si zapýta...“

Na suveníry už neostane

Pozemky v doline patria v prevažnej miere urbárskemu spoločenstvu Vrbica. To ich potom prenajíma jednotlivým nájomcom. Zo systému, akým je pri jaskyniach vyriešené parkovanie, však nemajú radosť ani miestni podnikatelia. Zhodou okolností obchodík so suvenírmi pri ľadovej jaskyni patrí miestnemu poslancovi obecného zastupiteľstva Jozefovi Vevericovi mladšiemu. Starostovo parkovisko a obecnú politiku rozvoja turistického ruchu komentuje s akousi stoickou zmierenosťou.

„Prešiel som celé Alpy, videl som, ako tam podnikajú v turistickom ruchu. Obce podporujú svojich podnikateľov, infraštruktúra je vybudovaná a centralizovaná, všetko sa robí pre komfort turistu, ktorý prichádza so svojimi peniažkami, a keď odíde spokojný, rád sa opäť vráti. Tuto počúvam len frflanie. Turistom, ktorí idú do jaskýň, sa nepáči, že na dvoch parkoviskách musia zaplatiť vždy celodenné parkovné. A majú pravdu. Spolu so vstupenkami do jaskyne je to drahý špás. Keď idú pri návrate na parkovisko okolo môjho obchodíka, už si málokedy niečo kúpia. A to nepredávam drahé veci. Je to škoda, obec by mala mať centrálny systém parkovania,“ hovorí poslanec Veverica.

Podobnú tézu zastáva aj najväčší hráč v oblasti, ktorým je prevádzkovateľ strediska Jasná Nízke Tatry spoločnosť Tatry Mountain Rezort. „Všetky parkovacie plochy, ktoré spravujeme, pre klientov poskytujeme bezplatne. Samozrejme, že by sme uvítali jednotný parkovací systém v celej doline, no, žiaľ, nedokážeme to ovplyvniť,“ konštatuje hovorkyňa TMR Katarína Šarafínová.

Zaplatíte: Dve jaskyne, dvakrát celodenné parkovné. Foto: Norbert Grosz

Zhorené autá

Na starostu obce Demänovská Dolina majú zrejme ťažké srdce nielen nahnevaní turisti. Začiatkom augusta tohto roku starostovi Jakubovi Vojtekovi niekto podpálil jeho dve autá. Mal ich zaparkované pri bytovke v Liptovskom Mikuláši, kde býva. Hasiči aj policajti potvrdili, že jednoznačne išlo o úmyselné podpálenie áut. Celková škoda bola takmer 70-tisíc eur. Jakub Vojtek to vtedy odmietol komentovať. Dali sme mu priestor na vyjadrenie k sťažnostiam turistov na parkovanie pri jaskyniach a chceli sme sa opýtať aj na to, či obec Demänovská Dolina neuvažuje o zavedení jednotného parkovacieho systému na svojom území. Otázku sme však nestihli ani dopovedať. „Čo chcete vedieť? Obec nemá žiadne parkovisko. Dovidenia,“ odvrkol podnikavý starosta a položil telefón.

Starosti so starostami

Obec Demänovská Dolina sa už v minulosti zviditeľnila svojimi starosťami so starostami. V komunálnych voľbách roku 2006 sa starostom stal nominant Smeru Ivan Šimko, a to naozaj zaujímavým spôsobom - dva mesiace pred voľbami sa na trvalý pobyt do obce prihlásilo 177 nových „obyvateľov“, čo je viac ako polovica voličov. Viacerí z nich potom potvrdili, že tak spravili pre sľub voľných lístkov na lyžiarske vleky. Prípad dostal na stôl Ústavný súd, ktorý skonštatoval, že v obci bola hrubo porušená zásada ústavných volieb.

„Volebné právo najmenej v desiatich prípadoch nebolo slobodné, pretože sa na voľbách zúčastnili iba pre prísľub finančných výhod,“ skonštatovali ústavní sudcovia vo svojom náleze. Medzi rozhodnutím súdu a doručením nálezu však stihol Šimko zvolať mimoriadne obecné zastupiteľstvo, ktoré schválilo nový územný plán obce a prikleplo starostovi tučné ročné odmeny vyše šesť a pol tisíca eur. Vo voľbách v roku 2010 potom zvíťazil Šimkov kritik a nezávislý kandidát Vojtek.

  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].