Legenda: Karol Kállay, ktorý v poslednom období zápasil s ťažkou chorobou, odišiel vo veku osedemsiatšesť rokov.

Na poslednej rozlúčke s Karolom Kállayom sa zišla slovenská elita

Fotograf svetového mena Karol Kállay zaznamenával prostredníctvom objektívu nielen krásu a mnohorakosť ľudského bytia, ale i jeho odvrátenú stranu. Hoci vo svojej tvorbe nezabúdal na bolesť, utrpenie a neslobodu iných, strasti, ktoré prežíval on sám, zostávali mnohokrát ukryté aj pred jeho najbližšími.

Pamiatku rešpektovaného fotografa a dokumentaristu zápasiaceho s ťažkou chorobou si prišlo do bratislavského krematória uctiť vyše sto ľudí.

Obeť Akcie B

Rodáka z Čadce, ktorý má na konte pol stovky fotografických kníh a desiatky výstav doma i v zahraničí, vyprevadili na poslednej ceste aj jeho spolupútnici z iných sfér umeleckého života. Herec Ladislav Chudík, spisovateľ Ľubomír Feldek či výtvarník Tibor Bártfay vzdali hold bardovi slovenskej fotografie za zvukov legendárnej skladby Franka Sinatru My Way. Držiteľovi viacerých ocenení vrátane prestížneho titulu excelencia Medzinárodnej federácie umeleckej fotografie sa prišli pokloniť aj speváčky Marcela Laiferová a Beáta Dubasová, herci Andy Hryc a Vlado Černý i nedávno vymenovaný šéf verejnoprávneho Rozhlasu a televízie Slovenska Václav Mika.

Pri spomienke na muža, ktorý nerád hovoril o svojej chorobe a život bral tak, ako prišiel, sa mnohí neubránili slzám. Spisovateľ Ľubomír Feldek, jeden z najbližších Kállayových priateľov upriamil vo svojej smútočnej reči pozornosť i na tienisté stránky umelcovho života, o ktorých zrejme mnohí prítomní ani netušili. „Karol Kállay už v mladom veku spoznal aj to, že život nie je iba prechádzka ružovou záhradou. V päťdesiatych rokoch zažila rodina Kállayovcov prenasledovanie, trápenie, vysťahovali ich z domu v rámci Akcie B, Karolov brat Miro bol niekoľko rokov zavretý,“ priblížil Feldek.

Pokora a pracovitosť

Kállay však nebol človek, ktorý by sa sťažoval a ťažkal si na prípadnú nepriazeň osudu. Na svoj život nazeral z inej perspektívy a vždy mal pred očami ľudí, ktorých život poznamenal ešte krutejším spôsobom. Fotografov pohľad na svet výstižne ilustruje situácia, keď ho Feldek naposledy navštívil v nemocnici. Rozprávali sa o neznámom pacientovi, ktorý s ním ležal v izbe a práve mu vymenili srdce.

O Kállayovej chorobe pritom nepadla ani zmienka. Keď sa dotyčný zobudil, jeho prominentný sused sa mu ospravedlnil, že kým spal, oni dvaja o ňom viedli rozhovor. Práve v ťažkých životných skúsenostiach možno podľa Kállayových najbližších nájsť korene jeho neúnavnej pracovitosti. Člen prestížnej hamburskej agentúry Bilderberg, ktorý absolvoval sériu ciest po celom svete, oplýval nielen výnimočných talentom, ale i znamenitým vzdelaním. Oporu mal i vo svojej rodine. „Nepotreboval nikdy nijaké postavenie v nijakej inštitúcii. Preto sa stal jednou z najvýznamnejších slovenských kultúrnych inštitúcií,“ dodal Feldek. Jedna z najvýraznejších osobností slovenskej fotografie zomrela začiatkom augusta vo veku osemdesiatšesť rokov


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní