Tomáš Blaha: Meria 2,05 metra.

Na štiavnickej kalvárii nájdete nečakanú „atrakciu“. Ozajstného obra

Medzi dobrovoľníkmi, ktorí pracujú na záchrane barokového diela, vytŕča Tomáš z Brna. Doslova.

Meria 205 centimetrov a na štiavnickej kalvárii je ako doma. „Mohol som si vybrať hocijaké európske mesto. Keď sa mi čudujú, prečo som sa rozhodol pre toto miesto, poviem mu: ,Príďte sem na Slovensko, uvidíte Štiavnicu a pochopíte.'"

Český sprievodca Štiavnicou

„Prvý raz som sem prišiel ako člen európskej dobrovoľnej služby, ale rok mi bolo málo," usmieva sa. A tak sa už štvrtý rok vracia vrámci dobrovoľníckych brigád na toto čarovné miesto a spolu s ostatnými usiluje o záchranu štiavnickej kalvárie. Od roku 2008 Kalvársky fond iniciuje opravu Národnej kultúrnej pamiatky a za takmer desať rokov zrekonštruovali už šesťdesiat percent.

„Niekedy odčervujem ovce, inokedy hrabem seno. A privyrábam si aj ako sprievodca turistov, lebo ovládam niekoľko jazykov," popisuje 30-ročný Tomáš. Keď zavolá kvôli sprievodcovi nejaký Čech a ozve sa Tomáš svojim rodným jazykom, zákazník si myslí, že sa zle dovolal. Málokto by očakával, že turistov bude slovenským stredovekým mestečkom sprevádzať cudzinec. „Vždy som sa zaujímal o históriu. A som rád, že môžem byť vonku. Nepotrebujem sedieť za počítačom," hovorí chalan, ktorý doma pracuje aj ako lektor enviromentálnej výchovy a chodí s deťmi do jaskýň.

Čo mu v banskom meste najviac prirástlo k srdcu? „No kalvária samozrejme! A aj staré mesto je super. Obyvatelia sú tu skvelí, v pohode by ma prijali. Celkovo toto mesto priťahuje zaujímavých ľudí," dodáva.

Viac si o zaujímavostiach a obnove Národnej kultúrnej pamiatky prečítate v aktuálnom vydaní PLUS 7 DNÍ.