Nabalí sa na dotáciách na vedu aj Fedor Flašík? Projektu jeho kolegyne odklepol štát 6,5 milióna eur

Hoci sa k téme zvláštneho prerozdeľovania financií na podporu vedy povedalo a zistilo naozaj dosť, na povrch stále dokážu vyplávať nové skutočnosti.

Kauza 600-miliónov eur na vedecké projekty neutícha. Slovensko malo z bruselských peňazí zafinancovať svoju vedeckú revolúciu, namiesto inovácií a pýchy na naše mozgy však prišlo sklamanie akademikov a škandály. Rektorov veľkých univerzít nahnevalo, že z výzvy, ktorá mala prerozdeliť 300-miliónov eur, nakoniec nevybrali ani jeden projekt. Rovnaký neúspech zažila aj Slovenská akadémia vied. Naopak, z druhej výzvy, tiež na ďalších 300-miliónov bruselských peňazí, sa tešili súkromné firmy. Medzi inovatívnymi sa však našli aj také, ktoré mali doteraz len málo spoločného s výskumom.

Dali aj pivovarom

Milióny eur dostali i všelijaké čudné firmy, ktoré varia pivo, nemajú temer žiadne tržby, výskumu sa nikdy nevenovali, nedisponujú na to materiálnymi ani personálnymi kapacitami, za to však niektoré z nich vhodnými prepojeniami.

Nám sa podarilo nájsť ďalší zaujímavý prípad pridelenia nenávratného finančného príspevku. Ministerstvo školstva prikleplo takmer 6,5 milióna eur spoločnosti Dekonta s.r.o. na vznik Priemyselného výskumno-vývojového centra rýchlorastúcich drevín v obci Oborín pri Michalovciach.

Ukazuje sa však, že hlavné slovo v projekte má jeho ,,vedľajší" člen, a to firma WATER PARTNER SLOVAKIA. Lepšie povedané, jedna z jej konateliek a spoločníčok Hana Slávičková. Žena ktorej meno figuruje vo viacerých podnikoch po boku mediálneho a reklamného mága Fedora Flašíka. Napokon tým, že im s projektom pán Flašík pomáha, sa Hana Slávičková ani netají. Ale on to robí vraj len preto, že ho o to požiadali.

Čo vie podnikateľ Flašík o drevinách? V čom svojej kolegyni-výskumníčke pomohol? Ako vyzerá terén v Oboríne? A čo na vedecké centrum v obci na východnom Slovensku hovorí starosta? Dočítate sa v najnovšom vydaní týždenníka Plus 7 dní č. 31


  • vc
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].