Marián Magát (vpravo) o sebe hovorí, že je nacionalista a inšpiruje sa krajne pravicovou gréckou stranou Zlatý úsvit. Členovia Vzdoru Kysuce sa na internete chvália bitkou od policajtov (vľavo).

Nacionalisti z Kysúc sa chvália bitkou od policajtov a netaja politické ambície

Akčná Skupina Vzdor Kysuce! Vycvičení muži naháňajúci strach sa pripravujú na vstup do veľkej politiky.

Na Slovensku sa rozširujú militantné skupiny hlásiace sa k silnému vlastenectvu, ktoré zaváňa skôr neonacizmom. Len nedávno sme priniesli článok o polovojenskej brannej organizácii Slovenskí branci. Majú svoju vlajku, odznaky, nášivky, prísahu aj kódex. Stretnúť ich môžete najmä na odľahlých miestach v slovenských lesoch.

V maskáčoch, vyzbrojení nožmi a samopalmi cvičia sebaobranu a prežitie v extrémnych situáciách. Ich symbolom je dvojkríž a odkazujú na podobné „hodnoty“ ako klasickí neonacisti, ale sú menej čitateľní a opatrní v symbolike. Mnohým naháňajú strach, iným zas vyvolá úsmev na tvári, keď vidia ich detského vodcu a chlapcov v puberte oblečených do maskáčov.

Úplne iné pocity však v ľuďoch vyvoláva organizácia s čiernou vlajkou, na ktorej je vyobrazená hlava vlka s veľkým nápisom Vzdor. Ide o zatiaľ neregistrovanú organizáciu Akčná Skupina Vzdor Kysuce. Ich prezentačné videá na internete úsmev na tvári určite nevyvolávajú. Tváre jej členov sú známe z pochodov k hrobu Jozefa Tisa a objavujú sa po boku novozvoleného banskobystrického župana Mariana Kotlebu.

Výcvik

Akčná Skupina Vzdor Kysuce datuje svoj vznik od januára 2011. Na internete sa prezentuje najmä vojenským výcvikom. Muži v maskáčoch behajú po lese, zdolávajú rôzne prekážky, holými rukami priťahujú auto a neváhajú svoju odolnosť proti bolesti zvyšovať striekaním slzotvorného spreja do tváre.

Takéto videá v ľuďoch vzbudzujú rešpekt, no i pochopiteľnú obavu. Zvlášť, keď potom členov tejto skupiny vidieť pochodovať po uliciach s podobizňou kontroverzného slovenského prezidenta vojnového štátu Jozefa Tisa a prečítate si ich odpoveď na otázku, z čoho vychádza ich nacionalizmus

„Náš nacionalizmus vychádza z morálnej sily a z úprimnej lásky k rodnej zemi a z hrdosti na svoj národ. Sme presvedčení, že tento náš vzťah k rodnej zemi a k svojmu národu je prirodzeným, a teda správnym postojom každého jedinca neskazeného úpadkovými a škodlivými vplyvmi dnešnej degenerovanej doby,“ napísali si do opisu skupiny na sociálnej sieti.

Svoje radikálne názory potom prezentujú na akciách, ktoré organizujú, aby poukázali napríklad na rómsku problematiku či zlú sociálnu situáciu. Počet členov a ich popularita stále rastú. Deje sa to napriek tomu, že do svojich radov neprijímajú len tak hocikoho.

„My nepotrebujeme pasívnych ľudí, ktorí nič nebudú robiť a na nič nebudú mať čas, ktorí budú mať len výhovorky, ktorým robí problém ráno vstať z postele a prísť na akciu včas! Nepotrebujeme ľudí, ktorí nedokážu byť triezvi ani vo všedný deň, ľudí, na ktorých sa nedá spoľahnúť a ktorí sa budú báť toho, čo povie ich mama, žena, frajerka alebo v robote!"

"Mám pocit, že nás tu o členstvo žiadajú niektorí ľudia len preto, aby mohli svojmu okoliu hovoriť áno, som členom Vzdoru! a pritom ‚skutek utek‘,“ to je len časť vyhlásenia predstaviteľov Akčnej Skupiny Vzdor Kysuce pre tých, čo by k nim chceli vstúpiť.

No zdá sa, že napriek tomu ich pozícia silnie. A radikálnych a oddaných mladíkov stále pribúda. Ak hovoríme o predstaviteľoch, táto polovojenská organizácia nemá svojho vodcu. Vraj preto, že u nich panuje pravidlo rovnosti. No členovia sú povinní platiť príspevky, z ktorých sa financuje činnosť skupiny.

Čítajte viac:

Slovenskí branci pripomínajú Hlinkovu gardu: Cvičia sa v boji a kládli vence Tisovi

Blízko ku Kotlebovi

Členovia polovojenskej organizácie Akčná Skupina Vzdor Kysuce majú blízko napríklad k banskobystrickému županovi Marianovi Kotlebovi. Na internete si zverejnili fotografie z obdobia, keď Marian Kotleba považovaný za extrémistu zložil sľub a stal sa banskobystrickým županom.

Členovia skupiny sa na tejto udalosti zúčastnili a s Kotlebom si urobili pamätnú snímku, ku ktorej priložil aj komentár. „Začala sa písať nová kapitola histórie slovenského národa. Sme na to patrične hrdí. Boli sme v správnom čase na správnom mieste. To nám už nikto nevezme. Nikdy! Na stráž!!!“ vyhlásili ľudia, ktorí sami o sebe hovoria ako o neonacistoch z Akčnej Skupiny Vzdor Kysuce.

Kandidát

Práve s úspechom Mariana Kotlebu akoby sa naozaj začala písať nová história smerovania slovenskej politickej scény. Zrejme práve Kotlebov úspech, neradostná sociálna situácia, neriešenie rómskej problematiky a klesajúca politická kultúra sú dôsledkom toho, že s nacionalistami akoby sa roztrhlo vrece.

Extrémizmus na Slovensku sa postupne prediera z anonymity cez občianske združenia až na politickú scénu. Členovia rôznych skupín využívajú na svoju propagáciu konflikty s políciou či frustráciu obyvateľov. Vari najvýraznejšie sa ich silnejúca pozícia prejavuje v blížiacich sa voľbách do europarlamentu.

Z dvadsiatich deviatich strán, ktorých kandidáti sa na voľbách zúčastnia, sú minimálne štyri na hrane nacionalistickej ideológie. Vari najvýraznejším z celej plejády „politikov“ je práve člen Vzdoru Kysuce Marián Magát. Jeho meno sa objavilo na kandidátke Slovenskej ľudovej strany.

„Program tejto strany mi je ideovo veľmi blízky, a preto som sa rozhodol, že kandidatúru prijmem. Nie som straník, a preto strana nenesie zodpovednosť za moju formu kampane,“ vyhlásil kandidát na europoslanca Magát.

Predseda Slovenskej ľudovej strany Jozef Sásik reagoval na naše otázky týkajúce sa Mariána Magáta podráždene a po spŕške útokov zložil telefón.

Fakt však je, že Marián Magát sám o sebe s hrdosťou vraví, že je nacionalista a svoju kandidatúru stavia na fungovaní Vzdoru Kysuce. „Naša organizácia je dlhodobo aktívna v oblasti medziľudských vzťahov, charity, pomoci spoločnosti a intenzívne sa zaujímame o globálnu politiku, hlavne o atribúty Nového svetového poriadku,“ hlása okrem iného Magát.

Svoj program zhrnul do šiestich bodov a nazval ich Šesť bodov ideového pochodu pre lepšie fungovanie spoločnosti. V nich viac-menej len kritizuje doterajšie kroky. A jeho vzorom je grécka extrémistická strana Zlatý úsvit.

Vraždy a útoky

Stranu Zlatý úsvit, o ktorej Magát hovorí ako o inšpirácii, grécke médiá označujú za neonacistickú a fašistickú. Do gréckeho parlamentu sa dostala v roku 2012, keď vo voľbách získala 21 mandátov.

Marián Magát o Zlatom úsvite hovorí: „Vzdor Kysuce podľa vzoru gréckych nacionalistov zo strany Zlatý úsvit tiež vykonáva zbierky šatstva, hračiek, detských knižiek a iných potrebných vecí, ktorými spoločne s rozdávaním potravín pomáha chudobou ohrozeným slovenským rodinám.“

Na mysli mal zrejme nákup potravín a oblečenia pre rodiny, za ktoré potom strčia svoju čiernu vlajku s hlavou vlka a urobia fotografiu. Ňou sa potom Vzdor Kysuce prezentuje na sociálnej sieti. Akoby však vôbec nebral do úvahy, z čoho Zlatý úsvit a jeho politikov v Grécku vinia.

Úsvit má podľa polície na rováši vydieranie, útoky na imigrantov, ba dokonca vraždu. Koncom septembra polícia obvinila 45-ročného sympatizanta strany z vraždy a týždeň nato zatkla troch poslancov a ďalších dvanásť členov strany. A obdivovatelia takýchto strán na Slovensku kandidujú do europarlamentu. Hádam sa u nás nič podobné nestane.

  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].