Topánkové riešenie: Alojz Hlina z Obyčajných ľudí zvolil osobitý spôsob, akým vyjadril nesúhlas so zaužívanými postupmi poslancov.

Nadávky, hanlivé gestá a bitky: Takto vyzerajú parlamentné obscénnosti

Napriek rečiam o politickej kultúre sa poslanci stále znižujú k urážkam, vulgarizmom i fyzickým konfliktom.

Gusto, poď to dokončiť, mňa tam volajú k tomu starému .ujovi. Výrok dnešného prezidenta Ivana Gašparoviča z roku 1996 počas návštevy jeho predchodcu Michala Kováča v parlamente je už legendou a ukážkou, k akým spôsobom vedia skĺznuť slovenskí politici. Situácia sa však rokmi príliš nemení. Vulgarizmy, urážky, obscénne gestá i fyzické potýčky sprevádzajú každé volebné obdobie parlamentu. V tomto poslednom si už voliči mohli „vychutnať“ vztýčený prostredník Bélu Bugára, búchanie Alojza Hlinu vyzutou topánkou po parlamentnej lavici či úvahy o chrapúňoch a homosexuáloch.

Gestá

Význam vzpriameného prostredníka netreba nikomu vysvetľovať. Práve ním si nedávno pomohol Béla Bugár, aby dal Alojzovi Hlinovi najavo, čo si o ňom myslí. Nováčikovi z Obyčajných ľudí sa totiž nepáčilo, že post v Dozornej rade Fondu národného majetku má obsadiť Daniel Végh, ktorý sa v údajnom spise Gorila spomínal ako „otrok“ Oskara Világiho, sivej eminencie vtedy Bugárom kontrolovanej SMK. Hlina však nepochodil a nad vztýčeným prostredníkom mohol len krútiť hlavou, rovnako ako desaťtisíce ľudí, ktorí začiatkom roka protestovali proti aktérom Gorily na námestiach. Bugár chcel vulgárne gesto pôvodne poprieť, ale mal smolu - otŕčal totiž prst priamo pred parlamentnými kamerami.

Zdvihnutý prostredník:Igor Matovič a jeho gestikulácia smerom ku kolegom.Foto: TV Joj

Po prichytení teda vysvetlil, čo to všetko malo znamenať - Hlina vraj domŕzal, aby Most-Híd podporil odvolanie Végha z funkcie. „Keď sa tretíkrát pýtal, či nepodporíme, posunkovou rečou som mu oznámil, pretože nerozumel, o čo ide,“ vysvetlil nám predseda Mostu-Híd. Ospravedlnenia sa však Hlina nedočkal - vraj mu Bugár nebude robiť „mediálne krovie“. Inšpiráciou na takéto správanie mu však mohol byť Hlinov stranícky šéf Igor Matovič. Práve on totiž na jeseň minulého roka mával vztýčeným prostredníkom priamo v sále smerom k hlúčiku poslancov. Ani Hlina si nenechal ujsť možnosť upriamiť na seba pozornosť neobvyklou gestikuláciou, nuž na poslednej schôdzi vyzul si topánku a búchal ňou po parlamentnej lavici. Nepáčilo sa mu, že parlament nechce vypočuť kandidátov do viacerých funkcií pred plénom. „Ja som len urobil to, čo by robil sedliak, a oni ma aj za sedliaka majú,“ vysvetlil nám poslanec. Búchanie topánkou však nie je jeho vynález - ešte v roku 1960 trieskal vyzutou topánkou po rečníckom pulte v OSN sovietsky vodca Nikita Chruščov, aby ukázal, ako opovrhuje lokajmi imperialistov.

Hajzeľ, chrapúň, debil

V slovenskej parlamentnej histórii zaznelo už nejedno slovo, ktoré tam podľa dobrých mravov nemalo čo hľadať. Jedným z obľúbených výrazov pre politického konkurenta je hajzeľ. Vypočul si ho napríklad Daniel Lipšic v roku 2008 od vtedajšieho ministra spravodlivosti Štefana Harabina. Lipšicovo vystúpenie počas rozpravy o návrhu na Harabinovo odvolanie popudilo ministra natoľko, že smerom k odchádzajúcemu rečníkovi utrúsil: „Pôjdeš do basy, ty hajzeľ!“ Harabin takisto najprv zapieral, potom však priznal, že mu „vytiekli nervy“. Aj mladý smerák Robert Madej si toto pomenovanie vypočul od vtedajšieho šéfa parlamentu Pavla Hrušovského. „Hajzeľ jeden sopľavý,“ uľavil si Hrušovský, no na rozdiel od ostatných nadávajúcich poslancov ešte v ten deň zdvihol telefón a mladému kolegovi sa ospravedlnil. Mimochodom, vtedajší predseda KDH iba vracal požičané - pred rokovaním druhej Dzurindovej vlády komentoval jeho výroky šéf koaličnej ANO Pavol Rusko slovami: „To, čo povedal Hrušák, je úplné chrapúnstvo. Hajzeľ.“ Apropo, chrapúnstvo. Toto írečité slovo je bohato zastúpené v prejavoch slovenských politikov.

Prostredník: Takto vyzerá záznam z priemyselnej kamery, ktorý zachytáva Bugárovo gesto Hlinovi.Foto: TONY ŠTEFUNKO

Preborníkom bol jednoznačne Ján Slota. Niekdajšieho predsedu SMK Pála Csákyho nazval zvratkom, zhnitým lajnom a, samozrejme, chrapúňom. Svoje si vypočul aj Matovič v jednej z posledných predvolebných diskusií, vraj je „zasran“, ktorý zavádza verejnosť. „S takým chrapúňom nebudem sedieť pri jednom stole,“ rozhodol sa náhle Slota, odopol si mikrofón a - nie po prvý raz - predčasne ukončil svoju účasť v debate. Odchádzal sprevádzaný Matovičovým chichotom a poznámkou - „To je debil“. Slovo debil inak patrí k Matovičovým obľúbeným. Použil ho neraz a má na to svoj dôvod. „Ja si uvedomujem, že keď poviem v parlamente nejakému debilovi, že je to debil, automaticky mi to berie percentá.

Ale ja si nezahryznem do jazyka, keď raz viem, že je to naozaj debil. Naopak, odpadne mi kameň zo srdca, že som mu povedal, čo si zaslúži,“ zveril sa nám Matovič. Neostáva to však len pri debilovi - pri povolebnom spore s Mostom-Híd o flek podpredsedu parlamentu nazval Bugára „chrapúňom, ktorý začína opozičnú spoluprácu podvodom“. Okrem všeobecne zažitých nadávok však do slovenského parlamentu prenikli aj novotvary. Kus práce tu vykonal trojnásobný expremiér Vladimír Mečiar, keď sa v roku 2006 vášnivo obhajoval pred návrhom kresťanských demokratov na zrušenie amnestií súvisiacich s únosom Michala Kováča mladšieho. „Ste gágaji, táraji a pre mňa prďúsi,“ vyhlásil v parlamente zapálený Mečiar na adresu predkladateľov. Okrem témy amnestií však mal ešte jedno červené súkno, a tým bolo nevyjasnené financovanie jeho vily Elektra v Trenčianskych Tepliciach. Práve v súvislosti s ňou vyslovil svoj ďalší pamätný výrok, hoci nie na parlamentnej pôde. Keď ho v roku 2002 zastavil televízny reportér s otázkou - Pán Mečiar, odkiaľ ste zobrali peniaze na Elektru? -, šéf HZDS k nemu priskočil, chytil ho pod krk a slušne ho upozornil - „Ešte raz sa ma na to opýtaš, takú ti j..nem, že sa z toho nespamätáš“.

Rafael Rafaj a Anna Belousovová: Obaja podpredsedovia SNS si to už fyzicky „rozdali“ s Igorom Matovičom.Foto: SITA

Bitky

A opäť Matovič. Vo fyzických konfliktoch na pôde Národnej rady má skúsenosti najmä s národniarmi. Začali sa tým, že vo svojich regionálnych periodikách nazval v roku 2010 dlhoročnú ikonu SNS Annu Belousovovú Ančou. Tá nelenila a vybavila si to s ním v parlamente ručne-stručne. „Takú jednu materskú mi dala,“ posťažoval sa Matovič novinárom, držiac sa za líce. Belousovová mala vo svojich pohnútkach jasno. „Pán Matovič zrejme nemá dostatočnú výchovu a nevie, ako sa správať k dáme. Ja som sa mu snažila takou jemnou formou pripomenúť, ako by sa muž k dáme správať mal. Aj ďalšiu potýčku absolvoval líder Obyčajných ľudí s politikom SNS, tentoraz Rafaelom Rafajom. Na konflikt z februára tohto roka zaspomínal pre náš týždenník takto: „Rafaj vyzeral ako chvíľu pred likvidáciou. Začal na mňa vykrikovať a nadávať mi, tak som mu povedal, buď ticho, ty pucko. To je také pekné slovo, pasovalo mi naňho. A on, že poď von. Čudoval som sa, že ma tridsaťkilový jogín vyzýva na férovku, ale išiel som, veď sa nemám čoho báť. A ako som vošiel do salónika, vyskočil spoza dverí, chytil ma za kravatu a začal ma vážne škrtiť.

Tak som ho chytil pod krk a pritlačil o stenu. Vypučil oči ako čivava, vyzeral, že chce niečo povedať, potom došiel esbéeskár a potom sa už len ospravedlňoval, že prepáčte, neuniesol som emócie.“ Kým Rafaja vyprovokovalo pomenovanie pucko, podpredseda Smeru Robert Kaliňák čelil o poznanie ostrejšiemu pomenovaniu „čurák“. Matovič tak reagoval na obvinenie, že je „pašerák a zlodej“, vraj pre problémy pri dovoze tlačiarenského stroja. Kaliňák vyzval Matoviča, aby šiel von, no vonku si obaja politici podali ruky a potykali si. Zažehnať sa podarilo aj hroziaci konflikt medzi vtedajším ministrom obrany Ľubomírom Galkom a podpredsedom Smeru Pavlom Paškom v roku 2010 na rokovaní parlamentného výboru na kontrolu činnosti vojenského spravodajstva. „Dvaalebo trikrát zvýšeným hlasom zdôraznil, že som diletant, čím ma hrubo urazil, a navyše mi drzo tykal. Ak by výbor nebol prerušený, myslím, že mohlo prísť k fyzickej potýčke,“ komentoval spor Galko.

Paška sa však ohradil, že použil odborný výraz diletantizmus, ktorým len narážal na ministrovu odbornú spôsobilosť. Priekopníkom fackovania v parlamente však mal byť niekdajší poslanec za HZDS a exminister pôdohospodárstva Peter Baco. V parlamentnom bufete ho v roku 1999 údajne tak dopálili poznámky mladého kolegu z SDĽ Ľubomíra Andrassyho, že mu vrazil dve facky. Dnešný hovorca bratislavského primátora však incident poprel a tvrdil, že sa len šermovalo rukami.

Politická kultúra?

Podľa politológa Miroslava Kusého takéto správanie na pôdu Národnej rady nepatrí. „Podľa môjho názoru to absolútne nie je vhodné, zvlášť, keď ich snímajú kamery a keď sa to vysiela do celej krajiny. Netvrdím, že to je v iných krajinách lepšie, ale to nie je argument, keď sa niekde poslanci hoci aj pobijú. To je len znak toho, že aj tam je ich politická kultúra nízka.“ Pripúšťa, že aj poslanci sú len ľudia, no mali by sa vedieť kontrolovať. „Stane sa každému, že sa môže rozčúliť a stratiť nervy, ale znakom kultúrnej vyspelosti je práve to, ako je schopný ovládať sa aj v takých situáciách. Ak to nedokáže, to znamená, že je to buď zamrznutá puberta, alebo je to človek, ktorý je ťažko sebakontrolovateľný. A keď nevie kontrolovať sám seba, tak je to aj znak jeho úrovne,“ dodáva odborník.

  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].