Kiskova vila má veľký pozemok, vonkajší bazén aj jacuzzi. Vraj za ňu platí len päťsto eur mesačne.

Nahliadnite s nami: Takto si býva prezident Kiska!

Dunajskoivanská vila prezidenta Andreja Kisku sa objavila v ponuke realitnej kancelárie. Napriek tomu v nej ostáva, čo isto neteší ochrankárov.

Prezidentov dom v Ivanke pri Dunaji strážia dvaja bodygardi. Vonku je nad 32 stupňov Celzia. Mladým policajtom z ochrany ústavných činiteľov nebolo čo závidieť. Potila sa aj nenápadná červená Fabia, v ktorej trávia šichtu.

Keď nás zazreli obšmietať sa okolo domu, okamžite nás legitimovali a pýtali sa, prečo sme tam. Strážna búdka - aká stojí dodnes pred domom Ivana Gašparoviča - im chýba. Nezmestí sa.

Nespĺňa kritériá?

Dom, ktorý si Andrej Kiska prenajal, je krásny a priestranný. Tiché prostredie, bazén. Pred zvedavcami je ukrytý, vedie k nemu iba úzka príjazdová cesta. A práve v nej je problém. Strážnu búdku pre policajtov, tak, aby popri nej mohlo prejsť aspoň jedno auto, jednoducho niet kam postaviť.

„Úlohy spojené s ochranou prezidenta Andreja Kisku vrátane ochrany jeho bydliska sú zabezpečované, pričom formy a metódy nebudeme bližšie špecifikovať,“ vraví Lucia Kirinovičová z ministerstva vnútra.

Okamžite po tom, čo sa objavili informácie o komplikovanejšej ochrane, začalo sa špekulovať o prezidentovom sťahovaní. Vraj on sám začal uvažovať o novom bývaní, Kiska to však poprel.

„Prezident stále býva v dome v Ivanke pri Dunaji a nechystá sa sťahovať. Teoreticky - ak sa v budúcnosti bude niekam sťahovať, oznámi to štandardným spôsobom,“ uviedol jeho hovorca Peter Petrus.

Prezident má dom v prenájme od svojho známeho Igora Slaninu, šéfa Asociácie vonkajšej reklamy. Mesačná cena za dom by sa podľa medializovaných informácií mala pohybovať okolo päťsto eur bez energií, čo je skutočne kamarátska cena. V Bratislave sa totiž toľko bežne platí za dvojizbový byt so 60 štvorcovými metrami.

Okrem ceny prezidentovi zrejme vyhovuje nielen tichá lokalita, ale aj blízkosť k exmanželke Márii (52), ktorá žije v neďalekom Bernolákove. S tou má stále dobrý a priateľský vzťah. Počas volebného dňa mu dokonca navarila večeru.

Čítajte viac:

Gašparovičovi platíme internet a drahú televíziu: Pozerá nemravnosti?

Predávajú ho

Napriek oficiálnym správam, že sa prezident nikam neplánuje sťahovať, jeho ivanský dom sme objavili v ponuke realitnej kancelárie za 360-tisíc eur. Podľa opisu má celkovú plochu až 285 štvorcových metrov a je na 687-metrovom pozemku.

Dom má šesť izieb, tri kúpeľne i fitnes so saunou. Nechýba veľký šatník, vonkajší bazén a jacuzzi. Hneď ako sme dom objavili v ponuke realitky, oslovili sme prezidentskú kanceláriu s otázkou, či Kiska neinvestuje do nehnuteľnosti. „Neplánuje ho kúpiť,“ uviedol Petrus, s tým, že o predaji domu nevie.

Zavolali sme preto do realitnej kancelárie. Ako nám však maklérka prezradila, rýchlo sa predal. Nakoniec je všetko úplne inak. Kontaktovali sme sa priamo s majiteľom domu Igorom Slaninom. „Inzerát asi nestiahli. Dom nie je predaný a momentálne ani na predaj nie je,“ povedal.

Kiska všetky náklady spojené s prenájmom a prevádzkou domu hradí zo svojho vlastného vrecka. Predchádzajúcemu prezidentovi Gašparovičovi, bývajúcemu vo vlastnom dome, preplácali všetko - od energií, vody, upratovania, údržby záhrady až po internetové pripojenie a televíziu.

Keby mal prezident Kiska odísť bývať inde pre problémy so zaistením jeho bezpečnosti, nepotešili by sa ani susedia. Tí majú teraz nielenže pokojnejšiu štvrť, ale dúfajú, že vďaka prezidentovi sa zlepší dopravná situácia. Miestni sú na celebrity zvyknutí. V blízkosti býva minister kultúry Marek Maďarič, choreograf Ján Ďurovčík, spevák Paľo Habera i herec Ján Kroner.

Za rodinou lieta

Prezident Kiska sa dohodol s manželkou Martinou (38) a deťmi Viktorom a Veronikou, že ostanú žiť v Poprade, kým on bude v hlavnom meste úradovať. Kiskovcov síce oddeľuje vyše 250 kilometrov vzdušnou čiarou, no, ako sme minulý týždeň uviedli, Kiska do Popradu lieta malým štvormiestnym lietadlom DA 42 Twin Star.

Prezident nemusí tráviť dlhé hodiny v limuzíne. Zvykol si ním lietať ešte pred inauguráciou. „Z Popradu priletel do Bratislavy, prenocoval tu a na druhý deň letel späť. Bolo to individuálne. Priletel ním aj teraz v pondelok,“ prezradil zdroj, podľa ktorého let trvá asi štyridsať minút.

Podstatne si tak môže predĺžiť čas s deťmi a manželkou. Lety, ktoré môžu stáť zhruba 1 200 eur mesačne, si nový prezident platí z vlastného vrecka.

Búdka ostala

Kým pred Kiskovým domom už stoja ochrankári bez strážnej búdky, pred vilou exprezidenta Ivana Gašparoviča stojí strážna búdka bez ochrankárov. Je zadebnená, no presklený výklenok je rozbitý. Vyzerá, akoby doň niekto kopol a vybil časť skla. Možno frustrovaný volič alebo neúspešný kandidát.

Báť sa nemusí

Gašparovič však neostal bez ochranky. Tak ako všetci exprezidenti má na ňu nárok. „Bývalý prezident má pridelenú doživotnú ochranu, počet policajtov, ktorí ju zabezpečujú, závisí od bezpečnostnej situácie,“ vraví Kirinovičová z ministerstva vnútra.

Okrem toho má, samozrejme, nárok na limuzínu aj benzín. Bývalá hlava štátu si už evidentne užíva dôchodok. Naposledy sme Ivana Gašparoviča videli aj s ochrankármi vo Veľkej Lomnici na golfovej akcii.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].