Spúšť: Na zemi ostali tony betónu a železa.

Najľahší most na diaľničnom úseku sa stal mostom smrti

Tí, čo pád prežili, počuli stony svojich kolegov zavalených pod sutinami. Zvuk sprevádzajúci tragédiu im ostane v hlavách až do konca života.

Mal to byť azda najjednoduchší most na celom diaľničnom úseku. Namiesto toho si ho ľudia zapamätajú ako krvavý. V piatok popoludní sa pri betonárskych prácach znenazdajky dala celá časť mosta do pohybu a v zlomku sekundy pochovala v troskách štyroch ľudí. Každú časť prác robila iná firma a zodpovednosť si prehadzujú medzi sebou ako priveľmi horúci zemiak. Isté je len jedno - niekde sa stala chyba. Strašná chyba.

Bežný deň

Piatok, deň ako každý iný. Robotníci do pripravenej konštrukcie v dvadsaťpäťmetrovej výške pomocou dvoch obrovských ramien pumpujú tony betónu. Bez akéhokoľvek varovania sa zrazu konštrukcia ohne do gigantickej vlny a letí k zemi. „Bol to okamih. Mimoriadne drastický okamžik. Verte mi, ja som prežil, ale smrť bola odo mňa len pár metrov. Neviem, či ešte dokážem ísť niekedy robiť tieto práce,“ hovorí jeden z otrasených robotníkov.

Až do osudného momentu práca zdarne napredovala. Chlapi už mali naliatych vyše deväťdesiat percent betónu. Bolo tesne pred fajrontom, ostávalo dorobiť už len približne štyridsaťcentimetrovú deku. „Mechanizmus bol taký, že zospodu tlakovali z domiešavača dve pumpy betón do pripraveného debnenia. Tie obsluhujú vždy dvaja chlapi. Jeden je dole, druhý hore usmerňuje tok betónu. To zariadenie sa chveje, no zrazu sa začal chvieť akoby celý most a videl som, ako všetko začína padať,“ vysvetľuje ďalší robotník. „Zrútilo sa to ako domček z karát. Lietali obrovské oceľové laná. Všade bolo plno betónu a železa. Ten zvuk bol strašný, neviem sa ho zbaviť,“ chytí si tvár do dlaní.

Stavba zrúteného mosta je zastavená. Pravdepodobne ho celý zbúrajú. Foto: RUDOLF FELŠÖCI

Štyria mŕtvi

Chlapi na zemi zrazu vidia, ako sa celá mostná konštrukcia rúti k zemi a strháva so sebou ich kamarátov. Okamžite sa rozbiehajú k troskám a snažia sa pomôcť tým, čo ostali pod nimi. Neskôr sa zhodnú na tom, že najhorším pocitom bola bezmocnosť. Staveniskom sa ozývajú stony zranených, mnohí z nich sa držia za hlavy. O pár minút dorážajú na miesto prvé sanitky, záchranárske vrtuľníky a hasiči. Záchranná akcia trvá až do noci.

Bilancia je strašná. O život prišiel robotník, ktorý hore na moste hladil betón, zomrel aj chlap, ktorý vo vrchnej časti pumpoval betón do pripraveného debnenia. Pod troskami našli smrť ďalší dvaja muži. Všetci sa tešili na koniec šichty a víkend s rodinami, aj keď sa medzi sebou poznali len sporadicky. „Boli sme z rôznych firiem, každý sa staral najmä o svoju prácu. Kontrolovali a sledovali sme vždy iba najbližšieho kolegu,“ prezrádza ďalší robotník. Štrnásť šťastlivcov, ktorí boli v tej chvíli na stavbe, katastrofu prežilo.

Nehybné telo jednej z obetí našli hasiči a záchranári v troskách. Foto: RUDOLF FELŠÖCI

Chyba vo výpočtoch?

Na miesto nešťastia prišiel minister vnútra i ministerka zdravotníctva, polícia okamžite začína vyšetrovať. Nikto sa zatiaľ neodváži jednoznačne povedať, kto je za celé nešťastie zodpovedný. „Most sa stavia postupne - laicky povedané, buduje sa z oboch koncov tak, aby sa nakoniec v strede spojil. Na to však musia zabezpečiť podložie. Dodávateľská firma robila testy, skúšky a prepočty na to, či môže na pripravené a spevnené podložie postaviť podpornú konštrukciu. Pokiaľ viem, prvé prepočty veľmi nevychádzali,“ dozvedáme sa od zdroja priamo na mieste nešťastia.

V pondelok minister dopravy potvrdil, že príčinou nešťastia bolo zlyhanie podpornej konštrukcie, ktorú v rámci subdodávky vybudovala firma z východného Slovenska. Stavenisko ostáva úplne uzavreté, sutiny pomáha odstrániť aj armáda. Priamo na mieste pracujú vyšetrovatelia, znalci i bezpečnostní technici. Vyšetrovatelia vypočúvajú robotníkov i konateľov firiem, ktoré sa na výstavbe mosta podieľali. „Mal to byť jeden z najľahších mostov,“ prezrádza náš zdroj z prostredia stavby. Podľa dostupných informácií stavebný dozor zo stavby odišiel asi hodinu pred zrútením.

Spoločnosť Bögl a Krýsl, ktorá sa podieľa na výstavbe mosta pri Kurimanoch, mala problémy i v Česku. Pred štyrmi rokmi v Studénke spadol most rovno na železničnú trať a krátko nato doň narazil vlak. Prípad doteraz nie je uzavretý. Pád mosta prišiel práve v čase, keď sa súčasná a predchádzajúca vláda sporia o ceny diaľnic. Ministerstvo pod vedením Jána Figeľa ich dokázalo kontrahovať podstatne lacnejšie ako za jeho predchodcu Ľubomíra Vážneho. Úvahy, že práve nízka cena mohla spôsobiť nešťastie, sú však doslova scestné. Žiadna firma si kvôli úsporám nemôže dovoliť nerešpektovať projektovú dokumentáciu a výpočty statikov.

Zúfalí pozostalí

Kým na stavenisku odstraňujú sutiny, pozostalí po štyroch východniaroch pripravujú pohreby pre svojich blízkych. Prvou obeťou je mladý otec dvoch dcér Martin Pažin, ktorý zomrel v deň svojich 31. narodenín. Doma ho rodina čakala s oslavou, no namiesto otca prišla v piatok do Trnkova v Prešovskom okrese len smutná správa o jeho tragickom skone.

Most sa stal osudným aj o dva roky mladšiemu Ivanovi Puškášovi z Krásnej nad Hornádom. Bol ešte slobodný, no mal priateľku a doma ho čakala mama i brat. Treťou obeťou je 56-ročný Jaroslav Heldák z Popradu-Veľkej, ktorý zomrel pri prevoze vrtuľníkom do popradskej nemocnice. Ostali po ňom dve dospelé dcéry, vysokoškoláčky. Deň po tragédii sa boli pozrieť na nešťastný most a zobrať veci, ktoré ostali po nebohom.

Jánovi Chovanovi z Hranovnice v okrese Poprad sa podarilo bezprostredný pád prežiť a záchranári ho odviezli do košickej nemocnice. Ešte na obed volal s manželkou, popoludní už však mobil nedvíhal. Príbuzných premklo zlé tušenie - už vedeli, že na stavbe došlo k tragédii. Neskôr im mobil 46-ročného otca zdvihla sestrička v nemocnici a kázala zavolať o hodinu. „Otec však zomrel počas operácie,“ smutne hovorí Jánov syn Lukáš. Pripomína pritom ťažké podmienky otca v práci a slabú plácu, ktorú dostával. „Práce je tu málo, keď sa robotníkom niečo nepáčilo, povedali im, aby išli domov. Tak ostali a robili,“ uzatvára Lukáš.

Ján Chovan z Hranovnice v okrese Poprad mal 46 rokov. Reprofoto: RUDOLF FELŠÖCI

Mimo ohrozenia

Zranených rozviezli záchranári do okolitých nemocníc. Dvoch s najťažšími zraneniami previezli do Popradu. „Jedného so zlomeninou zápästia sme operovali ešte v piatok. Momentálne je po operácii aj druhý pacient, ktorý má zlomeninu stehennej kosti. Ich stav je stabilizovaný a sú mimo ohrozenia života,“ povedal riaditeľ popradskej nemocnice Jozef Takáč. Ďalší štyria boli hospitalizovaní v nemocnici v Levoči a šiesti skončili v nemocnici v Spišskej Novej Vsi.

Práve v tejto nemocnici skončili Marek a Peter, ktorí ostali po páde mosta zakliesnení pod sutinami. Kým ich vyslobodili, počuli bolestné stony svojich kolegov a kamarátov. Peter vraj mal šťastie, že jeho pád stlmili oceľové laná. Celý čas bol pri vedomí. „Zomrel mi tam kamarát, s ktorým som robil desať rokov,“ povzdychol si.

Marek od Vranova nad Topľou sa zasa zachránil tak, že sa s vypätím všetkých síl zachytil a držal armatúry. Nevie presne, ako dlho bol zasypaný, predpokladá však, že asi pätnásť minút. „Snažil som sa pokojne dýchať a čakal na pomoc. Našli ma a vytiahli kolegovia robotníci,“ prezrádza Marek.

Obaja sa tešia, že vyviazli živí a s ľahšími zraneniami, smrť kamarátov ich však hlboko poznačila. Napriek obrovskému šoku plánujú k svojej práci sa vrátiť. „Viete, práce je tu málo,“ povzdychnú si.

  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].