Osirel: Keď Štefan Harabin stratil moc, odvrátili sa od neho aj tí, čo mu kedysi boli verní.

Najvyšší súd po odchode Harabina: Stále tam straší jeho tieň

Predsedovia Najvyššieho súdu sa síce zmenili, ale riaditeľ ich kancelárie zostal prekvapivo rovnaký.

Sudcovia Najvyššieho súdu, ktorí boli ešte pred deviatimi mesiacmi len trpené biele vrany, dnes môžu robiť veci, o ktorých sa im ani nesnívalo - vrátili sa späť k svojej špecializácii, ktorú im odobrali ako trest, cestujú na zahraničné služobné cesty a dokonca sa dostávajú do riadiacich funkcií.

Proces „deharabinizácie“ Najvyššieho súdu však narúšajú ľudia, ktorí mali kedysi blízko k Štefanovi Harabinovi a drží si ich pri sebe aj nová predsedníčka Daniela Švecová.

Nové časy

Sudkyňa Elena Berthotyová patrila do skupiny kritikov Štefana Harabina, čo cítila aj v každodennej praxi. Dnes sa stala predsedníčkou senátu, čo by za bývalého vedenia neprešlo.

„Predsedníčka Švecová vyhlásila štandardné výberové konanie, v ktorom som uspela. Tak som sa po desiatich rokoch mohla stať predsedníčkou senátu, čo doteraz nebolo možné."

"Výberové konania sa síce formálne vyhlasovali, ale sudcovia sa o nich ani nedozvedeli, pretože boli šité pre vopred určených víťazov,“ hovorí Berthotyová a zároveň oceňuje, že Švecová dala sudcom možnosť vrátiť sa späť k svojim špecializáciám, ktoré im odobral bývalý predseda súdu Štefan Harabin.

Pre sudcov, ktorí sa celý profesionálny život venovali napríklad trestnému právu a zrazu museli začať robiť správne právo, to bola veľká rana. Atmosféra na súde sa vraj výrazne zmenila k lepšiemu.

„Máme spravodlivý rozvrh práce, ktorý navrhli samotní sudcovia, a odpadli tak spory, že niekto má viac spisov a iný menej. Dnes už nehrozia ani šikanózne disciplinárne stíhania sudcov za ich názory,“ dodáva Berthotyová.

Niektoré z týchto starých disciplinárnych stíhaní už Švecová stiahla, napríklad v prípade sudcu Juraja Klimenta, ktorému hrozil postih od roku 2010.

Čítajte viac:

Toto naozaj nie je vtip! Harabin sa vozí v električke

Naprávanie krívd

Jedným z najtvrdšie perzekvovaných sudcov za bývalej éry bol Peter Paluda. Za jeho kritické slová na adresu Harabina ho v roku 2009 Súdna rada chcela vyzliecť z talára a navrhla jeho disciplinárne stíhanie.

Harabin mu odmietol vyplatiť odmenu 2 821 eur, ktorú mu podľa zákona priznala k päťdesiatym narodeninám ešte v roku 2009 podpredsedníčka Daniela Švecová, keď bola poverená riadením súdu.

„Keď sa následne Harabin posadil do kresla predsedu súdu, dal mi namiesto odmeny disciplinárne stíhanie a vyhazov,“ spomína Paluda. Švecová dnes už ako predsedníčka starý spor urovnala a po šiestich rokoch Paludovi odmenu vyplatila.

„Vnímam to ako určité naprávanie krívd,“ hovorí Paluda, ktorý sa tiež po rokoch mohol vrátiť k svojej špecializácii do trestného senátu. „Predsedníčka ma dokonca nedávno vyslala na zahraničnú pracovnú cestu, čo bolo pre mňa šesť rokov úplne nemožné. Išlo o medzinárodnú konferenciu, kam som vycestoval aj s kolegom Miroslavom Gavalcom. Ten bol tiež ako Harabinov kritik v minulosti disciplinárne stíhaný a na podobné cesty mohol zabudnúť,“ hovorí Paluda.

Dodáva však, že aj keď je Harabinov vplyv na Najvyššom súde už eliminovaný, stále vrhá tieň na niektoré medziľudské vzťahy. „Osobné animozity z minulosti pretrvávajú."

"Ja by som napríklad nemohol sedieť v jednom senáte s Harabinom a Gabrielou Šimonovou. Taká spolupráca si totiž vyžaduje vysokú mieru dôvery a súčinnosti, ktorú si v tomto prípade nedokážem predstaviť.“

Aj jeho kolegyňa Berthotyová potvrdzuje, že Harabin už nemá vplyv na vedenie Najvyššieho súdu: „Odvrátili sa od neho aj mnohí sudcovia, ktorých tam kedysi sám priviedol. Je evidentné, že to neboli úprimné sympatie, ale skôr zištné vzťahy. Len čo Harabin stratil moc, tak ho títo kedysi verní spolupracovníci začali dokonca kritizovať.“

Čítajte viac:

Švecová sa s nami stále súdi pre Harabina. Je za tým žiarlivý manžel

Tiene minulosti

Predsedovia Najvyššieho súdu sa síce zmenili, ale riaditeľ ich kancelárie zostal prekvapivo rovnaký - Jozef Kaffka. Ide pritom o osobu, ktorej musí predseda mimoriadne dôverovať, keďže je niečo ako jeho pravá ruka.

Bol to práve Kaffka, ktorý podľa zistenia Hospodárskych novín podal trestné oznámenie na psychiatričku Papšovú za jej komentár na Harabinovu adresu v Slovenskej televízii, čo si bývalý predseda Najvyššieho súdu ocenil na 100-tisíc eur ako odškodné.

Od samotnej verejnoprávnej televízie žiada na súde dvojnásobok. Kaffka túto skutočnosť novinám nepoprel ani nepotvrdil a odmietol sa o veci baviť.

Nevyjadril sa ani Harabin. Viacerí sudcovia nám potvrdili, že na chodbách Najvyššieho súdu naďalej stretávajú Štefana Minárika, ktorý má prerušený výkon funkcie sudcu.

Harabin mu v minulosti zveril riadiacu funkciu na ministerstve spravodlivosti a neskôr ho Minárik na Najvyššom súde zastupoval na disciplinárnych konaniach, ktoré sa často viedli proti Harabinovým kritikom.

Minárik má aj minulosť sudcu, ktorý za bývalého režimu posielal ľudí do väzenia v politických procesoch za „rozvracanie republiky a protištátnu činnosť“, za čo ho dlhodobo pranieruje Združenie bývalých československých politických väzňov.

Podľa našich informácií má dosť práce aj dnes. Aktuálne mal pripravovať disciplinárny návrh na sudcu Semana za jeho nečinnosť v kauze Tipos, ktorý podala predsedníčka Švecová.

Spýtali sme sa jej, čím si ľudia ako Kaffka a Minárik zaslúžili jej dôveru a akú má Minárik oficiálne funkciu. Pre časovú zaneprázdnenosť prisľúbila odpovede až uzávierke aktuálneho čísla Plus 7 DNÍ.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].