Bojí sa priberania: Europoslankyňa Monika Flašíková-Beňová už nepočíta, koľkokrát sa snažila skoncovať s fajčením. Raz, keď sa jej to konečne na chvíľu podarilo, pribrala jedenásť kíl.

Našich politikov chystaný bič na fajčiarov netrápi

Európska komisia chystá masívny útok proti fajčiarom, našich politikov s týmto neduhom to netrápi.

Nafajčiarov sa zrejme chystá ďalší zákonný pohon. Nemecké médiá zverejnili tajný dokument Európskej komisie, podľa ktorého sa má v budúcnosti zakázať pridávať do cigariet látky ovplyvňujúce ich chuť i vôňu. Oznamy o škodlivosti fajčenia sa majú zväčšiť až na 75 percent celého obalu. Našich politikov však od fajčenia neodrádzajú ani hrôzostrašné vyobrazenia častí ľudského tela postihnutých následkami jedov z cigariet.

Hanbia sa

Politici sa svojou závislosťou neradi prezentujú, obávajú sa, že uškodia svojmu imidžu. Väčšina z nich podľahne lákaniu tabaku až po tom, čo sa z dohľadu stratia kamery. Fajčenie sa stalo nemodernou záležitosťou takmer vo všetkých vyspelých krajinách sveta. Americký prezident Barack Obama ešte v júni 2009 priznal, že je silno závislý od nikotínu, no od roku 2010 už podľa slov jeho manželky nefajčí.

Zhruba v tom istom čase sa pokúšala prestať so zlozvykom aj expremiérka Iveta Radičová. Ťažko niesla, keď ju fotografi zachytili pri zapaľovaní cigarety. Dcére totiž sľúbila, že s fajčením nadobro sekne. Napriek nespočetným pokusom ju však bolo vidieť fajčiť aj na tohtoročnom festivale Pohoda, kde bola so svojím partnerom, bývalým františkánskym kňazom Mariánom Balázsom.

Expremiérka Iveta Radičová sa pokúša prestať so svojím zlozvykom už roky. Takto sa uvoľňovala na známom festivale. Foto: Juraj Roščák

Radičová zďaleka nie je jediná, ktorej odvykacie snahy už roky stroskotávajú. „Bohužiaľ, som fajčiarka a neúspešne s tým bojujem. Už to ani nepočítam, koľkokrát som sa snažila prestať,“ priznala sa nám europoslankyňa Monika Flašíková-Beňová. Považuje za nefér, že keď telo prestane dopovať nikotínom, organizmus sa jej „odmení“ priberaním. „Keď som prestala fajčiť, pribrala som jedenásť kilogramov.“

K účinku pripravovaných európskych opatrení v boji proti cigaretám je skôr skeptická. „Na fajčiarov nebudú mať efekt. Skôr na nárast nelegálne vyrábaných cigariet a zdravie obyvateľstva, ktoré fajčí. Každý fajčiar si uvedomuje škodlivosť tohto zlozvyku, no aj tak to robí.“

Počiatek netúži prestať

Jedným z mála politikov, ktorý sa za svoj neduh nehanbí a s obľubou sa mu oddáva, je minister dopravy Ján Počiatek. Naposledy ho bolo vidieť počas dvadsiateho výročia spustenia vodného diela Gabčíkovo, ktoré si vláda pripomenula plavbou loďou. Počas plavby si vyšiel na vzduch s cigaretou v ruke. O opatrenia komisie sa zatiaľ veľmi nezaujímal. „Len dúfam, že nebudú na nás prísni,“ poznamenal.

Počiatek zďaleka nepatrí k tým, čo sa každú chvíľu pokúšajú prestať. „Budem hľadať každý spôsob, ako si zapáliť,“ tvrdí minister. Jediná osoba, kvôli ktorej by bol ochotný vzdať sa cigarety, je jeho dcéra. „Viem, že mi to zdravotne škodí. Akurát dcéra na mňa tlačí, ona jediná ma môže presvedčiť, aby som s tým prestal. To je moja jediná šanca. Každý fajčiar potrebuje nejakú barličku na to, aby sa došuchtal k tomu finálnemu a správnemu riešeniu - prestať. Z racionálneho hľadiska ma mrzí, že fajčím, a aj by som chcel prestať, ale nie zase tak, aby som sa o to aktívne pokúšal,“ zafilozofoval si Počiatek.

Minister dopravy Ján Počiatek sa fajčenia vzdať nemieni. Foto: Matej Kalina

Doteraz absolvoval len jeden odvykací pokus, trpezlivosť mu vydržala pol roka. Ako bývalý minister financií si tiež uvedomuje význam fajčiarov pre štátnu kasu. „To je ten paradox. Na jednej strane sa proti tomu bojuje, ale na druhej strane sú všetky štáty nepriamo veľmi rady, že to existuje, ináč by bol rozpočet v ruinách.“

Ani potenciálny Počiatkov kolega vo vláde, stále nevymenovaný vicepremiér Ľubomír Vážny sa nevie svojho návyku vzdať, hoci sa o to pokúša. „Pevne dúfam, že mňa sa to už o dva mesiace nebude týkať. Chcem prestať, už som sa o to v minulosti viackrát pokúšal, raz som vydržal tri roky,“ pochválil sa Vážny. K neduhu sa vrátil práve v čase, keď sa ocitol v pozícii ministra dopravy. Denne vyfajčí okolo dvadsať cigariet, teda jednu škatuľku. Hoci to ide poriadne do nákladov, Vážny sa na to z tohto hľadiska pozerať nemusí. „Skôr mi prekáža, že som otrok cigarety,“ poznamenal.

Otroci nikotínu

Jedným z liberálnych konzumentov nikotínu je Martin Poliačik. „Dlhodobo s tým bojujem. Mám obdobia, keď niekoľko mesiacov nefajčím. Najdlhšiu prestávku som mal zatiaľ tri roky. A potom si poviem, že teraz by som si zapálil. Najskôr si dám len jednu, potom jednu za týždeň, dve za týždeň a som v tom naspäť. Keď napríklad ochoriem, zasa prestanem fajčiť,“ opisuje svoj boj poslanec, ktorý sa pred pár mesiacmi dostal pod paľbu kritiky pre priznané skúsenosti s tvrdými drogami.

Navrhované európske opatrenia Poliačik nepovažuje za účinný spôsob boja. „Mne je úplne jedno, čo je na škatuľke cigariet. Keď si ich chcem kúpiť, tak si kúpim. V každom prípade, kto ešte nefajčí, určite by nemal začať.“

Jozef Viskupič z OĽaNO sa v boji proti fajčeniu spoliehal na elektronické cigarety. „Denne vyfajčím menej ako desať kusov. Predtým som jeden a pol roka používal len tie elektronické, no tesne po voľbách som opäť začal. Plánujem s tým znova seknúť na nejaký výročný dátum,“ sľubuje poslanec.

Opatrenia únie sleduje a ako jediný oslovený v nich vidí zmysel. „V krajinách, kde s tým začali, to nejaký efekt malo. Keďže únia je podľa štatistík v boji proti fajčeniu úspešná, možno to zaberie. Upozorňovať, čo všetko môže fajčenie spôsobiť, je vždy dobrá vec.“

Najťažší boj

V radoch politikov sú však aj takí, ktorí súboj s cigaretami dokázali vyhrať. Silným fajčiarom bol exminister hospodárstva Juraj Miškov. Denne si doprial okolo dvadsaťštyri cigariet. Po sedemnástich rokoch sa mu s tým podarilo skoncovať metódou, ktorá na prvé počutie neznie veľmi dôveryhodne.

„Volá sa to biorezonančná metóda. Používajú sa pri tom dve medené platničky, dáte si na to ruky a po dvadsiatich minútach prestanete fajčiť. Znie to ako hrozné šarlatánstvo, ale majú osemdesiatpercentnú úspešnosť. Prišiel som tam s poslednou cigaretou, tú som vyfajčil pri bráne. Popol z nej sa dáva do toho prístroja. Vyvolá to nejaké vlny a keď dáte ruky preč, máte ich celé špinavé. Ale už som si nezapálil,“ tvrdí poslanec.

Miškovov stranícky kolega Daniel Krajcer považuje víťazstvo nad cigaretami za jeden z najväčších bojov v živote. Cigareta bola jeho neodmysliteľnou súčasťou celú dospelosť. „Bol som veľmi vášnivý fajčiar. U mňa to bolo tak, že cesta znižovania počtu cigariet nebola možná, fajčil som viac a viac. A ešte pri tom vypätí, ktoré som mal, mi bolo jasné, že buď fajčenie vyhrá nado mnou, alebo ja nad ním,“ odkrýva pozadie svojho úspechu Krajcer.

V začiatkoch boja mu však robili spoločnosť semiačka, ktoré neustále pojedal. A ako spomienka mu spoločne s Miškovom ostala neresť v podobe cigár.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní