Opäť: Vlani v dedine zaznamenali až šesť prípadov ochorenia.

Návrat tuberákov: Sociálne slabších straší nebezpečná infekčná choroba

Infekčná choroba sociálne slabších Slovensko neopúšťa, v dedine pod Tatrami si na tuberkulózu už zvykli.

V podtatranskej dedinke Výborná je mimoriadne horúcou téma nákazy tuberkulózy. Prednedávnom tu totiž zaznamenali dva nové prípady, a to u šestnásťročnej Janetty a trojmesačného chlapčeka Kamila. Obaja patria do jednej rodiny.

Nie je to však jediná lokalita na Slovensku, kde sa táto infekčná choroba objavila. Nedávno sa ňou nakazil aj učiteľ zo školy v Žarnovici, ktorý by sa momentálne mal liečiť vo Vyšných Hágoch. Od začiatku roka mali hygienici nahlásených až tridsaťjeden ochorení na TBC.

S krikom

Obyvatelia dedinky Výborná v okrese Kežmarok sú už na tuberkulózu zvyknutí. V minulom roku v tejto obci zaznamenali až šesť prípadov. Centrom nákazy je obecná bytovka plná sociálne slabších rodín. Miestni ju nazývajú „stovka“, podľa popisného čísla. Túto zimu nakazené deti, tínedžerka a malý chlapec, okamžite skončili v Šrobárovom ústave detskej tuberkulózy a respiračných chorôb v Dolnom Smokovci.

Keď však prišli pracovníci ústavu aj po ostatné ratolesti z bytovky, aby ich vyšetrili, nastala medzi domácimi obrovská panika a protest. Vraj sa vtedy zľakli kamier a vyšetrenia odmietli s tým, že sú zdraví. Aj keď sa pôvodne zhromaždili pred obecným úradom, o chvíľu svoje deti pobrali na ruky a namiesto do pripravených sanitiek odkráčali s obrovským krikom a ešte väčším hnevom rovno domov. Po pár hodinách však emócie vyprchali a vyšetrenia sa dokonca dožadovali.

Sledovaná rodina vo Výbornej, ktorá má s touto chorobou problémy už niekoľko rokov, žije spolu s ostatnými obyvateľmi obecnej bytovky na konci dediny. V čase našej návštevy práve neboli doma, zastihli sme však ich nevestu s malým, iba niekoľkomesačným bábätkom. Celá rodina býva pokope v jednom byte. „Ja tuberu nemám. Ani moje dieťa. A o zdravie sa nebojím. Sme zdraví,“ presvedčivo tvrdí 21-ročná Kristína Mišalková. Kedysi mala tuberkulózu jej svokra, dnes je vraj zdravá. Ale otec, hlava rodiny, pred pár rokmi na túto chorobu zomrel.

„Či to tak naozaj bolo, dnes už nevieme povedať. Hovorí sa to. Momentálne sú tam infikované dve deti z piatich. Nepovažujeme to za tragédiu. Situácia je pod kontrolou,“ upresňuje starostka Výbornej Viera Strelová s tým, že lekári rodinu už niekoľko rokov monitorujú.

Nevesta: Kristína Mišalková tiež patrí do rodiny, kde sa objavilo TBC. Je zdravá, o dieťa sa nebojí. Foto: RUDOLF FELŠÖCI

Neboja sa

V dedine žije vyše 1 100 obyvateľov, približne 950 z nich sú Rómovia. Nákazy sa neobávajú ani ľudia žijúci v okolitých chatrčiach. Tí starší spomínajú na vojnové obdobie, keď na tuberkulózu umierali ľudia v celom okolí. Dnes sa spoliehajú na očkovanie. „To by museli byť s nakazeným dlhodobo, aby sa ochorenie na nich prenieslo,“ dodáva starostka, podľa ktorej je situácia v obci pokojná. Z celej bytovky pôjde na testy vyše päťdesiat dospelých a okolo štyridsaťpäť detí. „Dohodli sme týždenné turnusy, počas ktorých im urobia potrebné vyšetrenia. My zabezpečujeme ich odvoz. Už neprotestujú a idú dokonca radi.“

Počas našej návštevy sa miestni skutočne na vyšetrenie tešili a už si rozdelili termíny. V podstate to berú ako výlet, ktorý je navyše zadarmo. „My nechceme byť chorí. Už sme sa boli nahlásiť starostke, pôjdeme s deťmi do ústavu,“ hovorí Jakub Baláž, jeden z obyvateľov bytovky.

„To nie je choroba zo špiny, to je panská choroba. To je ako suchoty, koľko pánov na ne zomrelo,“ prihovára sa nám ďalší obyvateľ, invalidný dôchodca. Vraj aj nemoc je od Boha a tak ju treba i brať. „Tuberu môžu dostať aj bieli, nielen my. Tuberkulóza nie je taká hanba ako žltačka. Tá je zo špiny. My tu máme čisto, vždy si všetko perieme a aj v chatrčiach a bytoch máme poriadok,“ obhajuje všetkých.

Informovaní

O chorobe sú tunajší ľudia mimoriadne dobre informovaní. Vedia, že sa šíri vzduchom, aj to, že s infikovaným človekom by museli byť dlhodobo. Rovnako i to, že už nie je povinnosť dať deti proti TBC očkovať. „Od 1. 1. 2012 sa deti iba môžu dať očkovať. Nie je to povinné. Mne sa to nepáči, nech všetkých zaočkujú a je pokoj. Nemusíme sa potom tubery báť. Ale my starší sme imúnni. Nás očkovali ešte za socializmu, tak sa nám nič nestane. A navyše, ruky si umývame,“ presviedčajú jeden druhého a pustia sa nám vysvetľovať, že tuberkulóza nepostihuje len pľúca, ale aj iné orgány v tele a dokonca je smrteľná.

Obyvatelia bytovky sa zároveň sťažujú, že keď idú do neďalekého Kežmarku, ľudia sa od nich odťahujú už len preto, že sú z Výbornej, kde majú „tú tuberu“. Časom si na to však zvykli a radšej ani veľmi veľa necestujú. Aj tak vraj momentálne ani nemajú za čo. S odchodom do sanatória sa tiež čakalo až po termíne vyplácania sociálnych dávok.

Panika: Miestni pomoc lekárov zo Šrobárovho ústavu najskôr odmietli. Foto: RUDOLF FELŠÖCI

Stále vážne

Podľa odborníkov je tuberkulóza vleklá choroba, pri ktorej pôvodca ochorenia poškodzuje pľúca, lymfatické uzliny, kosti, kĺby, črevný trakt, mozgové blany, obličky, pohlavné orgány, kožu i oči. „Najčastejšia klinická forma je takzvaná pľúcna tuberkulóza. Ochorenie sa začína mierne zvýšenými teplotami, nočným potením, malátnosťou, chudnutím a kašľom sprevádzaným bodavými bolesťami na hrudi,“ opisuje symptómy Lenka Skalická, hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva SR.

Len čo sa niekde vyskytne podozrenie na TBC, lekári túto závažnú diagnózu overujú mikrobiologickým alebo mikroskopickým vyšetrením. „Je doplnené o röntgenologické vyšetrenie. Diagnostika ochorenia je pomerne zdĺhavá. Inkubačná lehota ochorenia je šesť až osem týždňov. Prameňom nákazy je predovšetkým človek,“ konkretizuje Skalická a dodáva, že „prenos nákazy sa uskutočňuje kvapôčkovou formou. Nákazlivosť ochorenia nie je vysoká a dochádza k nej až pri dlhodobejšom úzkom kontakte s chorým“.

Aj keď je tuberkulóza rozšírená najmä v rozvojových krajinách, stretávame sa s ňou aj u nás. Oblasťou s najvyšším výskytom tejto choroby je Prešovský a Košický kraj. „Tu sa to dáva do súvislosti s vysokou mierou nezamestnanosti a tuberkulóza je tu stále závažný sociálny problém,“ konštatuje Skalická.

V minulosti táto choroba totiž postihovala najmä ľudí, ktorí bývali v tmavých a vlhkých bytoch a trpeli podvýživou. Odborníci zároveň varujú, že ochorenie netreba podceňovať. „Každý prípad môže byť smrteľný. Klinický priebeh ochorenia a jeho dôsledky, či sa už skončí vyliečením, alebo úmrtím, závisia od viacerých faktorov, napríklad od veku, celkového zdravotného stavu, formy ochorenia, reakcie na liečbu a podobne,“ varuje hovorkyňa.

V ohnisku nákazy odborníci pátrajú po prameni choroby a vykonáva sa dezinfekcia. Vo Výbornej takto pravidelne dezinfi kujú materskú školu. Obyvateľov problémovej bytovky to ešte len čaká.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní