Vľavo bývalá premiérka so svojím bývalým poradcom. Vpravo Majka Demitrová, ktorá si na Pohodu odskočila s bratom a deťmi.

Návštevníci Pohody: Radičová s cigaretou i Majka Demitrová

Väčšia dráma než na pódiách hudobného festivalu Pohoda prebiehala medzi divákmi.

Všetci upierali zrak na festivalové pódiá Pohody 2012, kde hrali kapely najrozmanitejších štýlov z rôznych kútov sveta, ale zaujímavé momenty sa odohrávali aj medzi divákmi. Na trenčianskom letisku korzovalo viac prominentov než na najdôležitejších celebritných udalostiach roka. So staronovými i s novými láskami i odhalenými telami. Majka Demitrová odhodila počas slnečného sparna čiernu, Tom Nicholson zas stud a špacíroval sa hore bez, no a Iveta Radičová odchádzala z festivalu v pánskej spoločnosti.

Úpadok?

Bola to iná Pohoda než doposiaľ. Pravdepodobne zaúradovala fi nančná pod 100 eur, tento rok špekulanti prerobili. Ich cena klesla závratne nízko až na 25 eur. Pred bránami na festival postávali nešťastní predávajúci, ktorí sa nevedeli zbaviť vstupeniek. "Nikto ich nechce. Koľko dáte?“ pýtali sa zúfalé dievčatá po niekoľkých hodinách státia. Na festival zaliaty slnkom sa ľudia jednoducho neponáhľali tak ako po minulé roky. Hoci napríklad medzinárodný hudobný portál www.virtualfestivals.com urobil precedens a slovenskému festivalu udelil desať bodov z desiatich. „Pohoda sa vďaka úsiliu, chybám a bolesti stala jedným z najlepších festivalov v Európe. Poučení z Glastonbury, Burning Mana a Bestivalu dokázali organizátori akciu tak dobre zorganizovať, že zahanbuje veľa našich podujatí,“ uznali zahraniční novinári, ktorí vždy šetrili chválami.

Odhalení politici

Na Pohode nikdy neuvidíte hrať Desmod či Zuzanu Smatanovú. Miesto nich tu šantí americká hudobná legenda Lou Reed, svetoznámi raperi s megahodinami na krku Public Enemy či Braňo Jobus s Karpatskými chrbátmi. Garde sa na festivale obracia a viac celebrít vidieť medzi divákmi alebo diskutujúcimi v početných debatách. Niektorých z tých, čo vydržali viac dní, podmienky na míle vzdialené od luxusu zaskočili. „Teraz som tu prvýkrát po dvanástich rokoch. Ak by som sem prišla ešte niekedy, musím to vymyslieť nejako inak. Lebo ja rada spím normálne a mám sprchu,“ povedala nám herečka Lucia Siposová. Vďaka festivalovým podmienkam sme však videli to, čo sa inde nepodarí. Policajný exriaditeľ Jaroslav Spišiak zrazu prichádza s rozopnutými gombíkmi na košeli, v krátkych nohaviciach a teniskách, spoznať ho, až keď prehovorí. Po dlhej otázke nasleduje párslovná odpoveď. Pri pivnom stane stretávame bez tradičného obleku aj poslanca Juraja Drobu. Len čo stiahne brucho, s odhalenou hruďou ochotne pózuje. „Večer odchádzam vlakom domov,“ hovorí a vracia sa k svojim priateľom. Na seriózne dekórum tu zabúdajú azda všetci kolegovia z politiky.

Inkognito: Jaroslav Spišiak vo festivalovom outfite. Foto: Juraj Roščák

V ružovom

Takmer anonymne sa v dave pohybuje Majka Demitrová. Prvý raz nie je v čiernom, na tvári má tmavé okuliare a s bratom a deťmi sa zdržiava najmä v blízkosti modrého megašiatra. Tam od rána do večera prebieha program pre deti. „Chodievala som na tento festival, ešte keď bol na výstavisku. Potom som si urobila prestávku a teraz som tu znovu,“ prezradila nám počas dňa. V noci ožívali skôr umelci. Najmä herec Marián Miezga. Tak ako vlani sme ho videli bez manželky, s pohárikom vína v ruke a so ctiteľkami okolo. Iveta Radičová sa zas po debate o budúcnosti Európskej únie rozlúčila s Michaelom Kocábom, zapálila si cigaretu a zotrvala v zóne iba v spoločnosti svojho bývalého poradcu Mariána Balázsa. Chvíľu sa v osamotení zhovárali, no keď si všimli, že ich fotíme, stratili sa medzi stanmi. Iveta nastúpila do auta, ktoré Balázs šoféroval, a spoločne odišli.

V ružovom: Majka Demitrová si na Pohodu odskočila s bratom a deťmi. Foto: Kristína Dugovičová

Najvyťaženejšia

Dorota Nvotová zase nič neskrývala. Cigaretu si zapálila ako za starých čias aj na pódiu. „Za štyri roky, čo som nefajčila, som mala na cigaretu chuť asi každú minútu,“ vysvetľovala nám po koncerte. „Ale celé tie roky som fakt zdravo žila, aby som sa zbavila rôznych chronických zdravotných problémov. Robila som tracky, jedla šaláty, brala vitamíny, nefajčila. Všetko sa mi zhoršovalo, tak som sa normálne nas..la, začala fajčiť a dokonca mám pocit, že sa mi zlepšilo,“ tešila sa muzikantka, ktorá na Slovensko priviedla svoju nepálsku kapelu. Hudobníci z Ázie vraj zostali „vyhúkaní“. „Tento festival nazývajú Woodstock. V Nepále sú baby od hlavy po päty zahalené, sex tam majú až po svadbe. Tu sú baby v bikinách a oni sú úplne v prdeli. Ešte aj keď hrali, pozerali do davu. Uvidíme, či sa im v noci zadarí, keď majú meter päťdesiat,“ chichúňala sa Dorota.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní