Omamná: Kvety čerstvej levandule vydávajú intenzívnu, mentolovo-olejovú vôňu.

Navštívili sme levanduľový raj pri Váhu

Levanduľové polia netreba hľadať len vo Francúzsku či v Chorvátsku. Nájdete ich aj pri Váhu.

Modrofialové kvety, ktoré žmolíme v dlaniach, vydávajú intenzívnu mentolovo-olejovú vôňu. Okolo nás bzučia včely. Znamenie, že liečivá rastlina je zrelá na zber.

Samouk

Levanduľový raj je v záplavovom pásme Váhu, kam človek skôr zablúdi, ako príde cielene. Za hrádzou je celkom dobre ukrytý pred zrakmi zlodejov. No i tak Tibor Petro, ktorý pestuje levanduľu už päťdesiat rokov, pravidelne musí vysvetľovať bezočivcom, ktorí si ju prídu bez zábran natrhať, že tam len tak voľne nerastie. S jej pestovaním začal ešte v hlbokých časoch socializmu. „Celá spoločnosť mi išla na nervy. Robil som majstra, nik nebol spokojný. Nadriadený s tým, že robíme málo roboty, podriadení, že málo platím. Tak som to nechal a začal som si privyrábať pestovaním levandule, s ktorou ma zoznámil môj kolega. Robil organistu a cirkevníci ju už v tom čase sadili. Získala si ma farbou a využitím, obľúbil som si ju,“ rozpráva o prvom podnete 80-ročný pán Petro, ktorý vraj vôbec nevedel, do čoho ide. Jeho manželka Eva Petrová iba s úsmevom podotkne, že sa učil na vlastných chybách. „Skúšal som,“ prikyvuje.

Lopota

„Levanduľa potrebuje slnko a čistotu. Burinu musíte okolo nej poriadne vytrhať. Iba z čistej urobíte prvú triedu. Je náročná na slnko, ale nie na vlahu. Tu na poli vôbec nepolievame. Hlavne musíte dať pozor, aby ste ju na jeseň nepreliali, lebo vtedy zamŕza. Je to poloker, a keď odkvitne, ide do útlmu. V tom ju treba nechať, listy sú vtedy už šedivejšie. Ak ju polejete, vymrzne, pretože v stonkách je veľa vlahy. Treba ju nechať tak, ona sa na jar preberie. Nie je dobré ani kupovať tie vypestované v skleníkoch. Nevydržia, lebo sú precitlivené. To je taká umelá levanduľa,“ prezrádza svoje skúsenosti. Inak vraj pestovať levanduľu nie je náročné, teda pre tých, ktorým nevadí pohyb. „Stále ste zohnutí, či okopávate, plejete, zbierate. Ročná sadenička sa rozvinie za tri-štyri roky, kým dá základnú úrodu. Potom máte asi na dvanásť rokov pokoj. Zbiera sa na konci júna, podľa toho, kedy sa začne leto. Zvyčajne nám prídu pomôcť brigádnici, pretože ju treba rýchlo vyzbierať. Ak prešvihnete termín, sčernie a môže aj vyprchať vôňa. A ešte jedna vec,“ nekončí s prednáškou pán Petro: „Levanduľa nemá v prírode nepriateľa a dokáže pomôcť aj ostatným rastlinám. Vysádzajú ju napríklad k ružiam, pretože odpudzuje vošky a ďalšie škodce, čo žerú rastliny. S tým sme nemali problémy, navyše ona sa ani postrekovať nemôže, keďže sa používa na liečenie.“

Domáce liečivá

„Kedysi sme mali veľkých odberateľov, rôzne farmaceutické firmy, teraz prídu najmä aranžérky. Niečo predáme aj na trhoch, ale zvyšujú poplatky, tak sa to ani veľmi neoplatí,“ posťažuje sa starý pán. U nás sa vyskytujú najmä dva druhy levandule. Modrofialová s väčšími kvetmi je alžírsko-francúzsky druh. Po okrajoch malej plantáže vyrastá aj vysoká, tenká, so šedivejšími, drobnejšími kvetmi. Tá je chorvátska. Ľudia si vraj vždy vyberú podľa vzhľadu tú žiarivejšiu francúzsko-alžírsku. „Chorvátska je pritom kvalitnejšia, voňavejšia, obsahuje viac éterického oleja. Lenže vyzerá ako obilný snop. Má dlhé stonky, dlhú kvetenu a darmo ju predávame. Ľudia o ňu nemajú záujem. Chcú modrú,“ konštatuje pán Petro. Doma levanduľu hlavne suší. Vlastnoručne si však zmontoval aj destilátor na levanduľový olej. „Dnes kúpite levanduľový olej, máte na ňom štyri nálepky, rôzne značky, ale v konečnom dôsledku je len štyridsaťpercentný. Riedia to liehom. Ja som to tak nerobil, aj na druhý deň som sa chcel pozrieť človeku do očí. Teraz už olej nevyrábam, neoplatí sa to. Vo Francúzsku, kde majú hektárové levanduľové polia, to robia strojmi, majú obrovské destilačné nádoby, my sme tu všetko robili ručne.“ Dnes si olej robí len pre seba. „Dávam ho do sauny a vymýšľam liečivá a kozmetiku. Urobil som si liek na vnútorné užívanie a tiež vodu po holení,“ prezrádza.

Foto: Norbert Grosz

Lieči a upokojuje

Levanduľu si pre jej silnú a čistú vôňu cenili už v starom Grécku. Názov pochádza z latinského slova lavare, čo znamená umývať sa. Možno preto sa oddávna používala ako prísada do kúpeľov, na kozmetické aj lekárske účely. Má protikŕčové účinky, zlepšuje trávenie, zvyšuje peristaltiku a uvoľňuje bolesti v tráviacich orgánoch. Používa sa pri črevných a obličkových kolikách. Levanduľová silica podporuje aj nervovú činnosť, vhodná je pri nervovom preťažení či migréne. Olej sa používa aj pri reume a bolestivých kĺboch. Pri kožných chorobách je dobrý levanduľový kúpeľ, upokojuje a znižuje bolesť. Využíva sa aj pri nespavosti. Naše staré mamy kvapkali šťavu z levandule aj do uší pri začínajúcej strate sluchu. Čerstvá vňať sa dávala na rany, aby sa zatvorili. Najbežnejšie sa dnes používa do vrecúšok do skríň proti moliam a ako prísada do kúpeľa. Levanduľa je symbolickou rastlinou francúzskeho voňavkárskeho priemyslu a jeho metropoly Grasse.

  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].