Nebezpečenstvo trvá: Ľadové kryhy niekde dosahujú aj dvojmetrovú hrúbku

Latorica a aj Uh naďalej blokujú obrovské náplavy ľady z Ukrajiny. Ľadový pás sa tiahne neuveriteľných 23 kilometrov a blokuje naše rieky. Teplé počasie síce ľad roztápa, no jeho hrúbka je privysoká, aby sa táto masa rozpustila v priebehu pár hodín. A tak niekoľkokilometrová ľadová pokrývka putuje po Uhu od hraníc nižšie do Laborca.

Kryhy aj naplavený „bordel“

„Prišli tu aj páni z Ukrajiny a sledovali rieku. Tam je toho valiaceho ľadu ešte veľmi veľa a boja sa, aby im nezatopilo Užhorod. Čo som ich počul, uvažovali aj o možnom odstrele niektorých častí ľadu na ich území, ale či to budú realizovať, zatiaľ ťažko povedať. Chceli ešte vyčkať, ako sa situácia vyvinie,“ prezradil miestny obyvateľ, z blízkosti Uhu, ktorý chodí každú chvíľu sledovať situáciu na rieke.

Ako povedal, ráno bola situácia kritickejšia a ľadová masa vliekla so sebou obrovské kmene, ale aj všetku špinu z neďalekého Užhorodu. „Plávali tu plastové fľaše, jednoducho všetko,“ prezradil ďalej. Ľudia v obave z možnej povodne chodia rieku sledovať. „Je dôležité, či a ako sa rozhodnú na Ukrajine. Ak tam prudko uvoľnia uviaznuté ľadové kryhy, nás tu môže vytopiť ako myši,“ prezrádza ďalší obyvateľ z povodia Uhu.

Obyvatelia v strachu

Aj slovenskí vodohospodári pozorne sledujú vývoj a situáciu na východoslovenských riekach. Ľadová masa sa totiž od Pinkoviec pomaly presúva a upcháva tok Uhu pri Pavlovciach nad Uhom a tiahne sa pomaly až do Laborca pri Vojanoch.

„V niektorých úsekoch je až dvojmetrová hrúbka ľadových krýh. Počul som to od vodohospodárov ako sa medzi sebou bavili. Jasné, že sa bojím, aby sa to nevylialo,“ vysvetľuje osadník z Voján, ktorý sa prišiel na bicykli pozrieť na rieku.

Podľa aktuálnych informácií Slovenského hydrometeorologického ústavu je na Latorici pri Veľkých Kapušanoch vyhlásený 1. stupeň povodňovej aktivity. Rieka tu bežne dosahuje hladinu okolo troch metrov, v pondelok na obed to bolo už viac ako 5,5 metra a blížila sa k šiestim metrom.


  • vfr
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].