Predaj: Kvalitný ihličnan od nepodarku ťažko odlíšiť. Ak ihličie opadáva už pri kúpe, treba sa poobzerať po inom stromčeku.

Nekradnite stromčeky! Hrozí vám aj väzenie

Krádež vianočného stromčeka vás môže stáť stovky eur i stratu slobody. Ak ho ukradnete z cudzej hory či dvora, môžete skončiť vo väzení.

Jedľa, borovica a smrek. To sú podľa predajcov dlhodobo najžiadanejšie živé vianočné stromčeky na Slovensku. Aj keď väčšina našincov dáva prednosť umelému stromčeku pred živým - podľa skoršieho prieskumu to boli dve tretiny Slovákov -, najväčšie sviatky v roku bez voňavého ihličnanu si nedokážu predstaviť tisíce rodín.

Presné štatistiky, koľko živých vianočných stromčekov sa predá ročne na Slovensku, chýbajú, no podľa odhadov štátneho podniku Lesy SR je to viac než stotisíc. Predajcovia pritom nevylučujú, že by ich mohlo byť viac. Ak by niektorí našinci nezostávali verní „tradícii“ a obľúbenú drevinu si neodpílili načierno. V prípade, že ich prichytia, však môžu napokon zaplatiť mnohonásobne viac. V krajnom prípade hrozí zlodejom aj niekoľkoročné väzenie.

Väčšina Slovákov dáva prednosť umelému pred živým stromčekom. Našinci sa však podľa pestovateľov začínajú vracať ku klasike. Foto: Profimedia.sk

Stromy ako palivo

Dopátrať sa k presným číslam o tom, koľko stromov zmizne pred Vianocami z našich lesov, záhrad a parkov, je v podstate nemožné. Polícia ani Lesy SR takými štatistikami nedisponujú. Krádež ihličnanu môže byť priestupkom i trestným činom v závislosti od miesta, kde strom rástol, i výšky spôsobenej škody a zistiť presné čísla by znamenalo prejsť prípad za prípadom.

Ani jeden z krajských policajných hovorcov, ktorých sme oslovili, si však nespomína na jednotlivcov či skupiny špecializujúce sa na krádeže vianočných stromčekov. „Krádeží drevín pribúda ani nie tak s blížiacimi sa sviatkami, ale s blížiacou sa zimou. Ak sa kradnú ihličnany, nie ako vianočné stromčeky,“ hovorí krajský policajný hovorca z Košíc Alexander Szabó. Podobné skúsenosti má aj jeho kolega z Prešovského kraja Daniel Džobanik, podľa ktorého ukradnuté dreviny slúžia zväčša na kúrenie. „V lokalitách v blízkosti rómskych osád sa vyskytujú krádeže dreva bez ohľadu na ročné obdobie,“ dodáva.

Pestovateľom vianočných stromčekov však dokážu zlodeji poriadne zavariť. Medzi známych pestovateľov patrí rodina Gadušovcov zo Spiša, ktorá na svojich pozemkoch za Levočou pestuje niekoľko desiatok tisíc stromov. Martin Gaduš tvrdí, že z plantáže vzdialenej niekoľko sto metrov od obydlí rómskych spoluobčanov zmizol okrem stromov asi kilometer dlhý drevený plot a tri psy. S blížiacimi sa sviatkami preto pozemok strážia. Vlastimil Rezek, hovorca Lesov SR, ktorého odštepný závod Semenoles pestuje na dvadsiatich troch hektároch plantáží 82-tisíc vianočných strom-čekov rôzneho veku, však hovorí, že krádeží ubúda.

Napriek tomu budú lesníci pred sviatkami častejšie kontrolovať a strážiť porasty mladých ihličnanov. Zdá sa teda, že väčšina zlodejov sa do policajných štatistík nedostane. Zrejme i preto, že ak vinníka nechytíte priamo pri čine, ťažko ho dodatočne vypátrate.

Živé stromy môžu po sviatkoch poslúžiť aj ako krmivo pre zvieratá. Foto: archív

Vianoce za mrežami

Tí, ktorí sa rozhodnú ušetriť za stromček, však môžu napokon zaplatiť mnohonásobne viac. A to aj v prípade, ak ihličnan rastie v ich vlastnej záhrade.

Bez súhlasu štátnej ochrany prírody môže majiteľ nelesných pozemkov vyrúbať stromy, ktoré majú vo výške stotridsať centimetrov nad zemou obvod kmeňa najviac štyridsať centimetrov. O čosi mohutnejší strom, a to s obvodom kmeňa maximálne osemdesiat centimetrov, možno bez povolenia úradov vyrúbať vtedy, ak rastie vo vašom dvore alebo záhrade. „Ak chcete vyrúbať väčší strom, potrebujete povolenie úradu životného prostredia,“ upozorňuje Rezek. V prípade, že budete konať na vlastnú päsť, hrozí vám bloková pokuta vo výške 66,38 eura. Ak odmietnete zaplatiť, v správnom konaní sa môže vyšplhať až na 9 958 eur.

Rúbať hlava-nehlava nemožno ani vo vlastnej hore. „Ak výrub stromčekov nie je v súlade s plánom starostlivosti o les, ten, kto ťaží stromy alebo kry, získava z lesa čečinu, živicu či živú kôru, sa dopúšťa priestupku,“ pokračuje Rezek. Bloková pokuta je 66 eur, v správnom konaní môže dosiahnuť výšku 3 319 eur. Ak si niekto privlastní stromček zo susedovho dvora či záhrady, krádež to bude vtedy,keď škoda presiahne 266 eur. Inak ide o priestupok. Ak sa však preukáže, že išlo o trestný čin porušovania domovej slobody, môžete skončiť vo väzení. „Základná trestná sadzba je trest odňatia slobody až na dva roky,“ varoval krajský policajný hovorca Džobanik.

Zákon je nemilosrdný aj k tým, ktorí odpília strom rastúci v cudzom lese, respektíve na pozemku patriacom do lesného pôdneho fondu. Keďže sa to posudzuje podobne ako krádež poľnohospodárskych plodín, páchateľom hrozí až dvojročné väzenie. Ak škoda presiahne 2 660 eur, vinník môže skončiť v base aj na tri roky. Pri škode za viac ako 26 600 eur je horná sadzba osem rokov, maximum pätnásť rokov hrozí samozvaným piliarom, ktorí spôsobia škodu za viac ako 133-tisíc eur.

Bez väčších výkyvov

Ceny živých stromčekov sa podľa nami oslovených pestovateľov a predajcov za posledné roky príliš nezmenili. Pestovateľ Gaduš ponúka vzácnu jedľu normandskú za dvadsať eur za meter, pätnásť eur za meter pýta za smrek pichľavý, jedľu bielu a borovicu čiernu. „O cenách rozhodujú náklady na vypestovanie,“ dôvodí Gaduš. Po zasadení treba stromčeky obkášať, postrekovať i strážiť pred zlodejmi. S pílením sa začína približne po šiestich-siedmich rokoch rastu.

Štátne lesy majú odlišný cenník. Za smrek obyčajný najvyššej, prvej triedy s výškou jeden až pol druha metra zaplatíte asi 3,35 eura, za borovicu rovnakej výšky približne 9,35 eura. „Vianočné stromčeky nižšej kvalitatívnej triedy, druhej a tretej, sú lacnejšie približne o jedno až dve eurá,“ zhrnul Rezek.

Dôležitý nie je pritom len vzhľad, ale aj kvalita. Môže sa totiž stať, že stromček opadne ešte pred Štedrým večerom. Rozpoznať nepodarok však nie je podľa znalcov jednoduché. Strom by podľa lesníkov nemal byť odpílený viac než tri týždne pred Vianocami. O tom, ako dlho vydrží, rozhoduje i to, či bol uskladnený v chlade a tieni. „Podstatné je, aby ihličie zo stromčeka neopadávalo vo zvýšenej miere už pri jeho kúpe,“ radí Rezek.

Záujem rastie

Po pomerne neistých rokoch sa predaj živých stromčekov podľa predajcov ustálil, pričom vyhliadky lesníkov do budúcnosti sú optimistické. „V posledných rokoch evidujeme mierne oživenie trhu a zvýšenie záujmu,“ poznamenáva hovorca Lesov SR Rezek.

Štátny podnik ponúkne tento rok na predaj asi 3 500 vianočných stromčekov. V prevažnej väčšine ide o smrek obyčajný, borovicu a jedľu. Väčšina ihličnanov pochádza z bežných lesných porastov, ktoré sa pília ako nadbytočné. „Najkvalitnejšie stromčeky s rovnomernými prírastkami a hustým zavetvením sú najmä z podnikových plantáží,“ upozorňuje Rezek.

Pestovateľ Gaduš potvrdzuje, že k ľuďom sa znovu dostáva zvyk mať na Vianoce živý stromček. „Predaj síce stagnuje, no preto, že je silná konkurencia.“

Za zvýšeným záujmom môže byť podľa Rezeka aj zmena postoja časti verejnosti k živému vianočnému stromčeku. „Masívnou dlhoročnou kampaňou sa podarilo presvedčiť veľkú časť ľudí, že kúpou živého vianočného stromčeka ničia prírodu. Napokon sa však ukázalo, že živý stromček z plantáží alebo prerezávok je ekologickejší. Umelé stromčeky zaťažujú životné prostredie pri výrobe, ale aj pri neskoršej likvidácii,“ dopĺňa.

Čo čaká zlodejov?

  • za krádež ihličnanu z cudzieho lesa v závislosti od spôsobenej škody hrozí väzenie od pol roka do pätnásť rokov
  • za krádež ihličnanu z cudzieho dvora kvalifikovanú ako trestný čin porušovania domovej slobody možno skončiť v base na dva roky
  • výrub stromu rastúceho na pozemku, ktorý nepatrí do lesného pôdneho fondu, je trestným činom, ak škoda presiahne 266 eur
  • v prípade priestupku je najčastejšou sankciou pokuta, ktorá sa začína na hranici 331 eur

  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní