Cmúúgi: Bozky z prava a zľava s každou potencionálnou voličkou nemôžu chýbať.

Neľútostný boj o košickú VÚC-ku: Dokáže niekto poraziť Ficovho miláčika Rašiho?

Župné voľby hýbu celým Košickým krajom.

Zatiaľ čo politicky najsilnejší kandidát - smerácky poslanec a košický primátor Richard Raši - podporený Stranou maďarskej komunity, i Stranou zelených Slovenska - už mesiace obieha všetky dedinské a mestské slávnosti, jeho protikadidáti akoby sa len zobúdzali.

O post košického župana je poriadny záujem. SNS postaví Jarmilu Tkáčovú. Opozičné strany SaS, OĽaNO a KDH sa dohodli na nominácii poslanca košickej VÚC-ky a čerstvého ženáča Rastislava Trnku.

Takmer neznáma strana Nezávislosť a Jednota (NAJ) nominovala rovnako neznámeho Adama Šepetku - manažéra a učiteľa -, strana Most-Híd zas stavila na primátora Kráľovského Chlmca Karola Patakyho.

O tom, že sa postaví do boja o post predsedu Košického samosprávneho kraja (KSK), uvažuje aj bývalý primátor Michaloviec Jozef Bobík.

Ide na istotu

Podľa znalcov miestnych pomerov však títo kandidáti nemajú veľkú šancu proti rozbehnutému Rašimu. „Jediný, kto by mu mohol skrížiť cestu je starosta Kechneca Jozef Konkoly,alebo Alena Bašistová, ktorá mu istý čas pekne dýchala na krk vo voľbách za primátora Košíc," prezrádza náš zdroj.

Zamieša karty: Poslankyňa národnej rady Alena Bašistová poriadne dýchala na krk Rašimu v posledných voľbách o stoličku na primátora Košíc.
Zamieša karty: Poslankyňa národnej rady Alena Bašistová poriadne dýchala na krk Rašimu v posledných voľbách o stoličku na primátora Košíc.
Rudolf Felšöci

Pravdou však je, že Raši nenecháva nič na náhodu. „Znie to až groteskne, ale Raši teraz pomaly na každého obyvateľa Košického kraja vyskočí pomaly aj z chladničky. Niektoré víkendy obehne aj tri-štyri dediny. S nacvičeným úsmevom publiku prezradí, ako sa práve v ich dedine dobre cíti a ako má k nej blízko. Potom posedí s každým starostom, poslancami a zaujíma sa o ich problémy. Je jasné, že každý ho už vidí v kresle župana, a tak dúfa, že keď mu porozpráva o bolestiach svojej obce, tak sa po voľbách aj niečo zmení," dozvedáme sa od starostu z okresu Spišská Nová Ves.

Priznáva, že aj on Rašiho pozval na svoje slávnosti. „Viete, každý je naňho zvedavý. Na babky sa usmeje, chlapom podá ruku," vraví. Aj keď nie je v strane Smer, pripúšťa, že keby s vládnou stranou „nesúzvučil“, do obce by neprišli takmer žiadne peniaze navyše.

Nesmie chýbať: Pozývajú ho starostovia a primátori. Ani na jedných obecných či folklórnych slávnostiach pred voľbami jednoducho nesmie chýbať.
Nesmie chýbať: Pozývajú ho starostovia a primátori. Ani na jedných obecných či folklórnych slávnostiach pred voľbami jednoducho nesmie chýbať.
Rudolf Felšöci

Dohodli sa

Podľa informácii týždenníka PLUS 7 DNÍ starosta Kechneca Jozef Konkoly rokoval s Borisom Kollárom o tom, že by kandidoval na župana s podporou ich strany. Keď sme sa od neho chceli dozvedieť viac, Konkoly na naše otázky nereagoval. Informácie teda síce nepotvrdil, ale ani nevyvrátil.

No už o pár týždňov práve Jozef Konkoly na slávnostiach obce vítal na pódiu svojho potenciálneho súpera Richarda Rašiho. „Bol to jasný znak, že sa dohodli a že Konkoly proti nemu nepôjde. Tým, že ho Konkoly uviedol na slávnostiach, dal všetkým najavo, že ho v župných voľbách podporí a nepostaví sa proti nemu," myslí si náš zdroj.

Zamieša karty?

Rašimu by teoreticky mohla zavariť Košičanka Alena Bašistová. Poslankyňa parlamentu a dnes už bývalá členka strany Sieť, konkurovala Rašimu aj v posledných primátorských voľbách. Dlhý čas bola v prieskumoch hneď na druhom mieste. Nakoniec sa však vzdala v prospech kandidáta KDH Rudolfa Bauera.

„Rozhodne sa pokúsim zamiešať kartami v župných voľbách," povedala nám Bašistová na otázku, či bude kandidovať za županku. No ak by neuspela, má už pripravený záložný plán - nnie je vylúčené, že zabojuje aj o post košickej primátorky. Ako nám povedala, „tieto voľby sú síce ešte ďaleko, ale nevylučujem to“.