Zárobok či vzdelanie?: Deti z chudobných rodín si privyrábajú aj zberom húb. Na školu im nezostáva čas ani energia.

Nemajú oblečenie, čas ani motiváciu: Záškoláctvo v osadách prekvitá

Záškoláctvo prekvitá najmä v regiónoch s vysokým počtom rómskych detí. Vo vzdelaní nevidia význam často ani ich rodičia.

Ani hrozba päťročnej basy pre rodičov či krátenie rodinných prídavkov neodrádza od záškoláctva, s ktorým bojujú najmä v regiónoch s početným rómskym etnikom. Oficiálne dôvody, prečo sa deti vyhýbajú školským laviciam, sú rôzne a keby nešlo o vážny problém, mohli by aj pobaviť. Dieťa nemôže prísť, lebo stráži mladších súrodencov, kým je mama na úrade.

Dieťa nemôže prísť, lebo nemá topánky a oblečenie. Dieťa nemôže prísť, lebo nemá na cestu do školy. Aj s takými zdôvodneniami sa stretávajú učitelia v školách, kde chodia rómske deti z osád či školáci z chudobných rodín. Rodičia bránia svoje ratolesti aj tvrdením, že ich v škole šikanujú a ubližujú im.

Vedenia škôl to odmietajú a vravia, že žiadne z takýchto narýchlo pripravených zdôvodnení sa nepotvrdilo. Pripomínajú, že mnohé školy majú kamerový systém, ktorý by také správanie odhalil. Navyše, niektoré deti neboli v škole od začiatku školského roku ani raz, tí húževnatejší prišli pozrieť iba raz či dvakrát. A nie je to problém jednej, ale viacerých škôl.

Matka z Bačkova tvrdí, že deti do školy nechodia, lebo nemajú na autobus. Škola im spätne prepláca cestovné. Foto: RUDOLF FELŠÖCI

Ťaháme ich do školy

O záškoláctve sa hovorí vtedy, keď žiak vymešká viac ako šesťdesiatjeden hodín a sú neospravedlnené. Škola o tom informuje rodičov. Ak deti ani potom nechodia do školy a vymeškajú viac ako sto hodín, prípadom sa zaoberá príslušná samospráva. Tá môže uložiť rodičom pokutu. V prípade, že to nepomôže a dieťa naďalej chodí poza školu, nastupuje polícia, trestné stíhanie a následné obvinenie rodičov za ohrozenie mravnej výchovy dieťaťa.

Zákonní zástupcovia záškolákov môžu skončiť za mrežami až na päť rokov, prípadne ich sudca odsúdi na verejnoprospešné práce. So záškoláctvom majú skúsenosť aj v Základnej škole vo Veľkej Ide neďaleko Košíc. Do školy chodí viac ako pol stovky žiakov vrátane Rómov, rekord v počte vymeškaných hodín drží jedenásť žiakov. Ide o deti z troch rodín, počet neospravedlnených hodín za školský rok v súčte presiahol šesťtisícovú hranicu. „Máme aj žiaka, ktorý nebol v škole od začiatku školského roka. Ten má vymeškaných 898 hodín,“ hovorí riaditeľka školy Terézia Besterciová. V takých prípadoch vraj nepomáha nič, ani siahnutie na sociálne dávky, ani dohováranie, ani väzenie. „Problém je, že ani ich rodičia nechodili v detstve veľmi do školy, a tak deťom chýba vzor,“ dôvodí.

Počas školského roku museli riešiť aj prípad dvoch súrodencov, ktorí od septembra neboli v škole. Začali chodiť až od devätnásteho marca. Dôvod? Otec záškolákov sa vrátil z väzenia, kde bol práve pre ich záškoláctvo. Keďže sa ho báli, prišli. To je však podľa zainteresovaných jeden z mála prípadov, keď basa pomohla. Aspoň dočasne.

Sezónna záležitosť

Dôvody absencie sú rozličné a majú veľa podôb. Základný dôvod je, že deti a nezriedka ani ich rodičia nevidia význam vo vzdelaní. „Často ide o deti s poruchami správania a s veľmi slabým prospechom,“ prezrádza Besterciová. Mnohé končia iba so základným vzdelaním, hoci môžu pokračovať na odbornej škole. „Vedia, že prácu nezoženú, tak nevidia dôvod, prečo by mali študovať,“ dodáva riaditeľka. Návštevnosť vraj ovplyvňuje i ročné obdobie. Kým v zime chodí detí pomerne dosť, pretože v škole je teplo a sucho, s príchodom leta počty v triedach klesajú. Deti tiež často chýbajú v čase vyplácania dávok.

Vysoká miera absencie platí aj pre školákov z chudobných rodín. Hneď zrána chodia spolu s rodičmi za neďalekú továreň, aby pozbierali šrot a vymenili ho v zberni za peniaze. Po fuške sú deti príliš unavené na to, aby prišli do školy a mohli sa sústrediť na učenie. V neposlednom rade vraj ovplyvňujú dochádzku aj zvyky a tradície. Napríklad, keď v osade zomrie človek, obyvatelia celú noc nespia a strážia mŕtveho. Starší pri tom popíjajú a deti sú s nimi, hoci bez alkoholu. Na druhý deň automaticky neprídu do školy.

„Snažíme sa s nimi pracovať, voláme rodičov do školy, ukazujeme im možnosti, ktoré pre ich deti máme. No rodičia prídu väčšinou len vtedy, keď niečo potrebujú. Napríklad potvrdenie o návšteve školy. No sú i takí, ktorí vopred oznámia, že ich deti na druhý deň neprídu na vyučovanie,“ približuje neľahkú situáciu Besterciová.

Pripúšťa, že záškoláctvo sčasti pokleslo po tom, ako zrekonštruovali školu. „Snažíme sa deti prilákať, pripravujeme im celodenný program. Dopoludnia sú na vyučovaní, popoludní na rôznych krúžkoch alebo môžu ísť na doučovanie,“ uvádza možné riešenia.

"Mám pocit, že záškoláctvo kleslo po tom, ako sme vynovili školu," hovorí riaditeľka školy Terézia Besterciová. Foto: RUDOLF FELŠÖCI

Nemajú na cestu?

So záškoláctvom majú problém aj v obci Bačkov v Trebišovskom okrese. Iba prednedávnom prišli šiestim rodičovským párom obsielky pre podozrenie z nedodržiavania povinnej školskej dochádzky ich ratolestí a ohrozovania mravnej výchovy mládeže. Deti, ktoré majú chodiť na druhý stupeň do školy v neďalekých Sečovciach, majú vymeškaných od stopäťdesiat do štyristo vyučovacích hodín.

„Posielali sme upozornenia rodičom, pozývali sme ich do školy, dávali sme upozornenia na obec. Všetko márne,“ zalamuje rukami zástupkyňa riaditeľa Základnej školy na Komenského ulici v Sečovciach. Neželá si, aby sme jej meno zverejnili. Deti sa podľa nej vyhovárajú, že ich v škole šikanujú a obťažujú alebo že nemajú na cestu do mesta.

„Pritom cestovné im vždy preplácame. Samozrejme, za ten deň, keď prídu do školy. Peniaze im vyplácame spätne a mnohí rodičia sú prekvapení, že dostanú len pár eur. Je to však presne stanovené počtom dní, ktoré boli deti v škole,“ kontruje. Navyše, staršie deti zo školy často utekajú. Najmä po obede, keďže sú v hmotnej núdzi a najedia sa za pár centov.

Záškoláctvo rieši i vedenie Sečoviec, no ich právomoci sú vraj oklieštené. Môžu rodičom uložiť pokutu až do výšky 331 eur, no míňa sa to účinku. „My ich pokutujeme maximálne tridsiatimi eurami. Pokutu však zaplatila iba jedna pani, ostatní na to kašlú. Vedia, že aj keby sme na nich poslali exekútora, nemá im čo zobrať,“ hovorí pracovníčka sečovského magistrátu pod podmienkou zachovania anonymity.

Ani trest v podobe verejnoprospešných prác podľa nej neprináša ovocie. Tresty sú symbolické. Koľko hodín dieťa vynechá, toľko odrobí rodič v meste. A tak rodičia záškolákov odpracujú sto či dvesto hodín a tým je pre nich problém uzavretý. Veď ani oni sami poriadne nechodili do školy.

Na hubách

V bačkovskej osade, odkiaľ pochádzajú aj rodiny viacerých záškolákov zo sečovskej základnej školy, je dopoludnia mŕtvo. Deti sú zalezené v chatrčiach, tí starší sa ponáhľajú na aktivačné práce.

Stretáme jednu z matiek, ktorej dvaja synovia nechodia do školy. Má naponáhlo, nie je jej do reči. Deti vraj odišli ráno do školy, je to však finančne náročné. „Nemáme na cestu, aby každý deň chodili autobusom do Sečoviec,“ tvrdí matka. Keď jej pripomíname, že škola cestovné prepláca, otočí sa a uteká do roboty - na aktivačné práce.

Iných záškolákov a ich rodičov hľadáme márne. Skrývajú sa a nechcú hovoriť. „Nie sú doma, išli do mesta vybavovať školu,“ dušujú sa susedia. Napokon zisťujeme, že tie deti sú chúďatá, lebo sa boja chodiť do Sečoviec.

„Bijú ich tam, dve dievky zbili nafetovaní osadníci zo Sečoviec,“ prezrádzajú ženy, čo sa zhŕkli v strede ulice. Niektorí obyvatelia osady však priznávajú, že sú v okolitých lesoch a zbierajú huby. Z ich predaja majú aspoň peniaze...


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].