Reexport liekov zo Slovenska zapricinil ich nedostatok v nasich lekarnach. Pacienti su odkazani na objednavanie a cakacie doby su castokrat neunosne.

Neviete zohnať vaše lieky? Zavolajte na ministerstvo zdravotníctva, vybavia vám to

Situácia v lekárňach sa pomaly mení. Liekov pribúda, ale nie všade.

Ak ste v novembri prišli do lekárne, nemali tam liek na riedenie krvi a zohnali ho možno o tri týždne. Ak prídete dnes, možno ho nebudú mať, ale na druhý deň ho už dostanete. Asi tak sa zmenila situácia po tom, čo začal platiť zákon o lieku. Mal prekaziť plány distribučných firiem a zaraziť reexport liekov do zahraničia. „V apríli už budete mať lieky na sto percent,“ sľubuje ministerstvo zdravotníctva.

Postupne sa to zlepšuje

„Ale áno, postupne sa to zlepšuje, z týždňa na týždeň je to lepšie,“ povedala nám magistra Janka Kubánková, vedúca lekárne Glavica v Bratislave. „Distribučné firmy reagujú celkom rýchlo a keď nie, voláme držiteľovi registrácie. Pacient je u nás na prvom mieste, preto aj keď je to namáhavé, lieky preňho zoženieme,“ hovorí. V jej lekárni nechýba inzulín, s liekmi na riedenie krvi je to horšie. Problémy robia aj liečivá pre onkologických pacientov. „Myslíme si, že zákon o lieku je dobrý, problém je v tom, že pred koncom roka vyviezli distribučné firmy do zahraničia všetko, čo mohli, a len teraz sa postupne plnia sklady,“ povedala nám Janka Kubánková.

Lieky vraj budú

Výrobca lieku na riedenie krvi povedal, že tento rok doviezol na Slovensko o dvetisíc kusov viac ako minulý rok v tomto istom čase. Distribučné firmy začali prvé lieky dovážať až deviateho januára, preto sa prvé týždne javil zákon ako neúčinný. „Použijem prirovnanie - je to, ako keď idete polievať záhradu. Pustíte vodu, ale polievate, až keď prejde voda celou hadicou,“ hovorí Miroslav Lednár z Pfizeru. Aj lieky na riedenie krvi sa tak čoskoro dostanú k pacientom. Sieť lekární Dr. Max tvrdí, že veľké zázraky sa v ich lekárňach v januári neudiali. „Počas prvých troch januárových týždňov sme nezaznamenali výrazné zlepšenie ani zhoršenie situácie s dostupnosťou. S výrobcami sme však v pravidelnom kontakte s cieľom zabezpečiť dostupnosť liekov pre pacienta,“ napísala Zdenka Krížová.

Štátna tajomníčka: Andrea Kalavská so svojím tímom urobili v zákone o lieku zmenu. Začína prinášať prvé ovocie.
Štátna tajomníčka: Andrea Kalavská so svojím tímom urobili v zákone o lieku zmenu. Začína prinášať prvé ovocie.
Foto: MICHAL SMRČOK

Ministerstvo zdravotníctva má iné údaje. „V spolupráci so Slovenskou lekárnickou komorou monitorujeme situáciu v lekárňach a dvakrát do týždňa máme čerstvé údaje o nedostupnosti, ktoré pochádzajú približne od päťsto lekární. Vyplýva z nich, že máme sedemnásobne nižšiu nedostupnosť liekov, než sme mali v rovnakom období v novembri či decembri,“ hovorí štátna tajomníčka ministerstva zdravotníctva Andrea Kalavská. „Uvedomujeme si, že to ešte nie je ideálne, všetci by sme chceli, aby tu boli všetky lieky, ale pre nás je dôležité, že tento problém má klesajúcu tendenciu, z týždňa na týždeň je to lepšie,“ hovorí. Legislatívna zmena, ktorá mala skoncovať s reexportom, bude od apríla ešte prísnejšia. Zaklincuje ju takzvaný emergentný recept.

Liek do dvoch dní - alebo pokuta

Ak v apríli nezoženiete svoje tabletky, lekárnik vypíše emergentný recept. Od toho momentu začne tikať bomba. Distribučná firma alebo dodávateľ lieku musia pod hrozbou miliónovej pokuty dodať vaše tabletky do lekárne do 48 hodín. Firmy budú musieť mať nepretržite zamestnaného človeka na vybavovanie takýchto urgentných objednávok, pôjde o čas. Pýtali sme sa, prečo ministerstvo nespustilo túto „vychytávku“ už od januára. „Museli sme dať všetkým čas na vytvorenie tohto systému. Sú to pre lekárne, distribútorov aj výrobcov pomerne veľké zmeny,“ hovorí Andrea Kalavská.

Šuplíky sa plnia: Nie je to ešte ideálne, ale liekov je už viac.
Šuplíky sa plnia: Nie je to ešte ideálne, ale liekov je už viac.
Foto: MICHAL SMRČOK

Kontroly: Od januára urobilo ministerstvo zdravotníctva v lekárňach osem kontrol. Jedna z nich bola neopodstatnená, ďalšie ešte prešetrujú. „Prijímame podnety, tipy na firmy, ktoré neskončili s reexportom, a všetky prešetrujeme,“ povedala nám štátna tajomníčka. Ministerstvo tiež zriadilo e-mailovú adresu [email protected] health.gov.sk, na ktorú môžete písať, ak niektorý liek neviete dostať v lekárni. Ministerstvo vám ho zoženie. „Robili sme to už minulý rok, zháňali sme ľuďom inzulín, fraxiparín, a to pomerne úspešne,“ povedala Kalavská.

Výrobcovia liekov vidia zmenu

Aj keď pulty lekární nie sú také plné, ako by sme chceli, farmaceutické firmy už cítia, že sa niečo deje. „Znížil sa dopyt po niektorých liekoch,“ povedal Miroslav Lednár. Zaujímavé je, že sa to týka hlavne liečiv, ktoré v minulých rokoch s obľubou cestovali do zahraničia. Distribútori o ne zrazu stratili záujem. Od januára sú farmaceutické firmy jediné, ktoré môžu vyviezť svoje lieky do zahraničia, a nebudú to robiť pre kšeft - nebudú obchodovať samy so sebou. Vývoz využijú vtedy, keď bude v niektorej krajine prebytok a v inej nedostatok lieku. Doposiaľ mohli naše tabletky do zahraničia vyviezť distribútori. Tí po novom môžu pre liek využiť len jedinú cestu - doviezť ho do lekárne a dostať k slovenskému pacientovi.

Píšte na ministerstvo

Ak neviete zohnať svoj liek, použite e-mailovú adresu: [email protected] Ministerstvo zdravotníctva vám ho zoženie.