Večný čakateľ: Najprv Čentéš čakal na funkciu, teraz zase čaká na Gašparoviča, či ohne ústavu vymenovaním ústavných sudcov.

Nevymenovaný generálny prokurátor Čentéš boj nevzdal. Pôjde do Štrasburgu?

Zvolený a nevymenovaný Jozef Čentéš súboj na Ústavnom súde o 150-tisíc eur nevzdal. Viazne na námietkach a Gašparovičovi.

Pracujem ako zástupca riaditeľa trestného odboru, nič sa na tom nezmenilo. Sústredím sa na prácu, som kariérny prokurátor, - tvrdí takmer generálny prokurátor Čentéš. Ako prízvukuje, ponuku na funkciu prvého námestníka, ktorú mu mal dať Jaromír Čižnár, nikdy nedostal.

„Zmienil sa iba, že bude výberové konanie, neponúkol mi nič,“ vraví Čentéš s tým, že sa na ňom nezúčastnil.

Rošády sudcov

Jozef Čentéš totiž medzičasom, v roku 2011 a 2013, podal dve sťažnosti na Ústavný súd pre svoje nevymenovanie za generálneho prokurátora. Prvú pre nečinnosť prezidenta a druhú pre rozhodnutie o svojom nevymenovaní. Odvolával sa na to, že boli porušené jeho práva. Odvtedy však Ústavný súd nijako nerozhodol. Neustále námietky proti zaujatosti sudcov totiž Ústavný súd kompletne vyblokovali.

O Čentéšových námietkach už bolo dávnejšie rozhodnuté, momentálne Ústavný súd rozhoduje o posledných dvoch námietkach prezidenta. Dvom sudcom, ktorí sa nepáčia súčasnému prezidentovi, však onedlho uplynie funkčné obdobie.

Odporca: Končiaci Gašparovič sa na Ústavnom súde bráni námietkami proti zaujatosti sudcov. Teraz si môže vymenovať vlastných. Foto: TASR

Pôjdu do Štrasburgu?

Ako tvrdí Čentéšov právnik Peter Kubina, možno aj pre ich prípad chce dosluhujúci prezident Gašparovič stihnúť vybrať a vymenovať nových ústavných sudcov. Vzhľadom na zásadu „rovnosti zbraní“ oboch strán je pre neho nepredstaviteľné, aby si jeden z účastníkov sporu mohol vybrať sudcu, ktorý rozhodne jeho vlastnú vec.

„Čakáme, čo sa stane. Mohli by sme podať sťažnosť do Štrasburgu. Chceme však ešte vyčkať, či Slovenská republika urobí aj tú poslednú procesnú chybu, ktorú ešte urobiť môže. Ak sa tejto chyby vyvaruje, možno sa dočkáme spravodlivého rozhodnutia aj doma,“ myslí si Kubina.

V praxi to znamená, či vymenuje troch nových ústavných sudcov ešte dosluhujúci Gašparovič a jeden z nich bude rozhodovať jeho spor s Čentéšom, alebo vymenovanie nechá na nového prezidenta Andreja Kisku.

Čítajte viac:

Čižnár je novým generálnym prokurátorom. Čo na to Čentéš?

Tri roky

Celá kauza sa začala ešte v júni 2011, keď parlament zvolil za generálneho prokurátora Jozefa Čentéša. Predchádzali tomu ťahanice, či generálneho prokurátora voliť tajne, alebo verejne. Strane Smer sa však nepáčilo, že voľba prebehla „narýchlo“ a Robert Fico po nej dokonca tvrdil, že Čentéš mu pri ich vzájomnej komunikácii dokázal, že je „čisto stranícky káder“.

Prezident Gašparovič, srdcom „akoby člen Smeru“, sa okamžite po voľbe vyjadril, že „zatiaľ“ zvoleného Jozefa Čentéša nevymenuje za generálneho prokuratúra. „Ústava mi to neprikazuje, tak ako pri vláde - keď mi hovorí, že prezident vymenuje,“ tvrdil Ivan Gašparovič neskôr, v decembri 2011. Až viac ako o rok - 2. januára 2013 - oznámil, že Čentéša teda nevymenuje.

Majú nádej?

Pred rokom v júni poslanci už v novom rozložení síl zvolili za generálneho prokurátora Jaromíra Čižnára a prezident ho promptne vymenoval do funkcie. V podstate by sa dalo povedať, že Slovensko má dvoch zvolených a jedného vymenovaného generálneho prokurátora. Zmeniť by to mohlo zrejme iba rozhodnutie Ústavného súdu.

Ale situáciu by súd riešil asi odškodným pre Čentéša. Funkciu by dostal veľmi ťažko, keďže už jeden generálny prokurátor tu je. „Či je šanca, aby sa Čentéš stal generálnym prokurátorom, bude závisieť najmä od znenia rozhodnutia Ústavného súdu. Pretože takáto situácia tu ešte nebola, nedá sa vylúčiť nič,“ myslí si Kubina.

„Ale keďže funkcia je momentálne obsadená, musíme ako alternatívu pripustiť, že ani v prípade úspechu na súde sa generálnym prokurátorom nestane,“ pokračuje. Pre prípad, že by Čentéš spor so štátom vyhral, ale šéfom prokuratúry sa nestal, žiada 150-tisíc eur ako náhradu nemajetkovej ujmy. Potom by peniaze chcel darovať na dobročinné účely.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].