Pavol Frešo: Predseda SDKÚ a bratislavský župan má po zásielke s nábojom posilnenú ochranu.

Nové móresy: Politici dostávajú náboje v obálkach

Počet politikov, ktorí dostali v obálke náboj, rastie. Podľa odborníka však nejde o mafiánske aktivity.

Ak s tým neprestaneš, tak pôjdeš odtiaľ rýchlejšie, ako si tam prišla. Toto je prvé a posledné varovanie a ak s tým neprestaneš, tak sa k slovu dostane to, čo máš v obálke! Dávaj si pozor na to, čo robíš. Tieto slová sa objavili v anonymnom liste, ktorý neznámy páchateľ adresoval podpredsedníčke Úradu pre verejné obstarávanie Tatiane Behrovej. Zásielka obsahovala aj náboj. Autorovi sa zjavne nepáči jej presadzovanie návrhu zavedenia inštitútu jednotného právneho názoru. Zďaleka pritom nejde o jedinú vysokopostavenú osobu v štátnej správe, ktorá si našla takéto nemilé prekvapenie. Za posledné roky podobných prípadov neustále pribúda.

Na vlastnej koži

Tatiana Behrová vyhlásila, že v jej konaní ju nábojnica nemôže zastaviť. Podala trestné oznámenie, no zvýšenie osobnej ochrany odmietla. „Ochranu mi ponúkli, ale odmietla som ju. Rozhodla som sa tak preto, že chcem veriť tomu, že nedôjde k naplneniu vyhrážok,“ povedala nám. O svoj život sa vraj nebojí. Opatrnejšie zareagoval bratislavský župan Pavol Frešo. Aj jemu pred niekoľkými mesiacmi, krátko po zvolení za predsedu opozičnej SDKÚ, doručili náboj. Politika, jeho manželku a tri deti preto stráži polícia vo dne i v noci. Frešo sa k prípadu od začiatku odmieta vyjadrovať. „Kým mám posilnenú ochranu, nebudem na túto tému hovoriť,“ povedal nám. Jeho niekdajšia stranícka kolegyňa Iveta Radičová mala takisto posilnenú ochranu. Bolo to v čase, keď zastávala funkciu predsedníčky vlády. Neznámy šialenec jej aktívnu nábojnicu s výhražnými listami poslal priamo na domácu adresu. Mimochodom, práve Behrová pôsobila ako Radičovej poradkyňa.

„Určite ide v jej prípade o zastrašovanie, to s istotou. Analogické to bolo v prípade, keď som ja dostala nábojnicu s výstrahou, že zomriem, ak nezastavím kroky prijímané v boji proti korupcii,“ hovorí expremiérka. Poštu jej na isté obdobie presmerovali na adresu Úradu vlády, pridelili jej špeciálnu opancierovanú limuzínu, zabezpečenú aj proti výbuchom a s pneumatikami, ktoré dokážu s defektom prejsť ďalších 60 kilometrov. „Keď som nábojnicu našla, položila som si základnú otázku - prečo? Prečo táto agresivita? Prečo niekto nemá záujem o transparentnosť? Toto sú spôsoby, ktoré majú pôsobiť na psychiku. Pochybujem, že niekto verí tomu, že hrozby zastavia nejaké rozhodnutie,“ uvažuje Radičová. „Strach som necítila, môj život to nijako zásadne nezmenilo. Oveľa intenzívnejšie si pamätám na prípad zo začiatku deväťdesiatych rokov, súviselo to s politickými zmenami v tom období. Dodnes mám v hlave tú vetu - Vieme, kam váš pankhart chodí do školy. Keď sa vám niekto vyhráža dieťaťom, je to oveľa vážnejšia vec.“ V prípade nábojnice pre Radičovú identifikovali iba miesto, odkiaľ páchateľ obálku posielal, nie však jeho identitu. Robert Fico sa vtedajšej premiérke posmieval: „Na Slovensku akurát tak môžu do vás dobre kopnúť na ihrisku, keď hráte futbal, to je všetko. Ale teraz si jazdiť na pancierovom aute s majákmi a so sprievodom, to je cirkus Humberto.“ On sám v tom istom čase požiadal premiérku o predĺženie ochrany o ďalšie tri mesiace, na čo mal ako odchádzajúci premiér nárok. Vyhrážkam s nábojnicou čelil aj martinský primátor Andrej Hrnčiar, exposlanec František Gaulieder, niekdajší predseda SMK Pál Csáky a jeho spolustraník Miklós Duray. Csáky dostal hneď tri ostré náboje. Jemu a Durayovi sa vyhrážali, že ak do istého obdobia nezmiznú zo slovenského politického života, popravia ich.

PR alebo vtip?

Politici sa k nebezpečne vyzerajúcim zásielkam buď nechcú vyjadrovať, alebo tvrdia, že ich život a rozhodnutia sa tým nijako nezmenili. Ak je to tak, gauneri si dávajú námahu s posielaním nábojníc zbytočne. Otázka však znie, či v týchto prípadoch ide vôbec o nebezpečných zločincov, ako to na prvý pohľad vyzerá, alebo o vtipkárov, ktorí nevedia, čo so sebou. Bývalý kriminalista a odborník špecializujúci sa na problematiku vrážd Matej Snopko sa domnieva, že bližšie k pravde je druhá možnosť. „Podľa môjho názoru je málo pravdepodobné, že nejaká zločinecká skupina alebo extrémne nebezpečný jedinec by chcel takto, odľahčene povedané, otcov alebo matky vlasti terorizovať. Skutočne ostrí ľudia by vyjadrovali svoje hrozby a požiadavky menej detinským spôsobom.“ Ak by Snopko dostal takýto prípad ako kriminalista, zaoberal by sa viacerými možnosťami. „Po prvé, politikovi poslal náboj jeho nespokojný volič. Alebo občan, ktorý tak protestuje proti huncútstvam, ktoré politici s našimi životmi a peniazmi vystrájajú. Bežný človek môže aj takto vyjadriť mocnému tohto sveta, že ho štve. Po druhé, dostal túto poštu od nejakého vtipkára. Nábojček v obáločke je oproti tomu, čo som v kriminalistickej praxi videl, ešte celkom slušná forma čierneho humoru. Po tretie, aj negatívna reklama je reklama. Aby bola úspešná, nemusí byť ani pravdivá, ba ani pekná - stačí, aby bola poriadne nápadná. Z profesionálneho kriminalistického pohľadu treba pracovať s touto verziou aj pri vyšetrovaní útoku na politické osobnosti,“ hovorí Snopko. Podľa našich informácií sa môže stať, že ak ide o taktiku PR manažérov, samotní politici o ich aktivitách nemusia nič vedieť a výsledný efekt je o to vierohodnejší. Či už ide o vtip, alebo nie, ochranka musí byť v pozore. „Profesionál ochraňujúci dôležitých verejných činiteľov si ani takú hlúposť ako náboj v poštovej obálke nemôže dovoliť brať na ľahkú váhu. Musí sa pozerať na vec tak, že teoreticky môže ísť o začiatočnú, ľahšiu fázu útoku na jeho chránenca. A tá môže, ak sa jej nechá voľný priebeh, vyrásť na naozaj nebezpečné ohrozovanie. Ak dnes huncút zabalí a pošle náboj a prejde mu to, zajtra môže posmelený úspechom poslať nejaký jedovatý prášok.“

Praktiky

Najčastejšie spôsoby zastrašovania sú práve výhražné listy a telefonáty. V časoch strachu z možného útoku smrteľným antraxom sa tešilo obľube posielanie balíčkov s najrôznejším bielym práškom, neraz len práškovým cukrom. Na rad však prišli aj drastickejšie spôsoby - polícia napríklad našla granát v puklici či balíček s výbušninou pripevnený o auto kuchynskými magnetkami. Nálož, našťastie, neexplodovala. Pomerne bežnými „varovaniami“ boli v minulosti podpálené autá, mŕtve mačky či potkany pohodené pred schodmi a podobne.

„Súčasné zastrašovacie prostriedky sa okrem klasických slovných, telefonických a písomných vyhrážok a podpaľovania či poškodzovania majetku rozšírili o rafinovanejšie psychologické metódy. Príde za vami neznámy človek a povie - Nerobte to, lebo zle skončíte. A odíde. Potom na ulici do vás drgnú dvaja svalovci. Bez slova idú preč. V spätnom zrkadle sa objaví džíp s fóliami na oknách a so silným rámom na nárazníku. Ide za vami neskutočne blízko a možno do vás aj ťukne. Darebáci sa tak priamo nevyhrážajú, ale nechajú pracovať vašu fantáziu, poriadne živenú strachom. Tak si sám človek stvorí vlastné strašidlo. Po pár bezsenných nociach rád utečie z boja,“ dopĺňa Matej Snopko. Jeho slová pritom potvrdzujú, že rozoznať, nakoľko je prípad vážny a či ide o reálnu hrozbu, ak politikovi príde náboj, sa dá najlepšie až po prešetrení príslušnými orgánmi.

Symboly

U niektorých mafiánskych skupín bolo zlým znamením, keď spoločníkom mafiána či gangstrovi samotnému niekto doručil mŕtvu rybu. Ďalšími „výstražnými“ zvieratami sú mačka a potkan - symbolizujúci, čo potenciálna obeť pre svojich doterajších komplicov znamená. Nábojnica v ruke zavraždeného má symbolizovať, že takto skončí každý, kto spolupracuje s políciou. Vo filmovom svete došlo aj na väčšie živočíchy - známa je scéna z filmu Krstný otec, kde si jeden z vydieraných našiel v posteli odrezanú hlavu svojho obľúbeného koňa. Po útoku na WTC a Pentagón v roku 2001 sa rozmohlo posielanie akože antraxových obálok, ktoré dostali viacerí novinári a politici. So zaujímavým prípadom sa stretli slovenskí kriminalisti. Istému manažérovi ktosi poslal ľudský mozog s jeho prišpendlenou fotografiou. Súdny lekár však zistil, že záhadný ľudský orgán zo škatule bol zakonzervovaný a údajne malo ísť o nemiestny žartík študentov.

  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].