S Bugárom: Majú k sebe bližšie, ako sa zdá. Danko ako advokát zastupoval DAC Dunajská Streda.

ODHALENIE Národniar Andrej Danko sa nezdá: Zarábal na Kamerunčanoch!

Národniar a advokát Andrej Danko hájil práva Kamerunčanov proti Slovenskej republike.

Národniar Andrej Danko je evidentne veľmi zásadový človek. Ešte pred vstupom do vysokej politiky upozornil na populačnú explóziu v Afrike. „Nevyriešime problém tretích svetov tým, že to sem budeme púšťať,“ razantne vyhlásil.

S Ficom si rozumie

Nuž, slová hodné hrdého lídra Slovenskej národnej strany majú malý zádrh. Na jednej strane tvrdí, že nemá problém s legálnymi imigrantmi, ktorí sa na Slovensko dostanú napríklad preto, že sa tu oženia.

Ilustračná foto: Andrej Danko zastupoval kamerunských legionárov. Foto: TASR

„Je rozdiel, keď sem niekto prichádza ilegálne z ekonomických dôvodov a keď je niekto politicky prenasledovaný. Ten, kto je politicky prenasledovaný, tomu patrí azyl a ochrana. Ale tento systém sa v Európe začal zneužívať,“ zdôraznil dávnejšie Danko, ktorý našiel spoločnú reč s premiérom Robertom Ficom.

Obaja nabádali na to, aby sme rozlišovali medzi ekonomickými a politickými migrantmi. „Keď komunikujete takúto citlivú tému, ľahko sa môžete dostať na tenký ľad a označia vás za xenofóbneho alebo rasistu. Ja určite nie som žiadny rasista. Ale som za zachovanie principiálnych hodnôt, na ktorých stojí naša kultúra,“ odpovedal Danko na otázku, prečo sa často dištancuje od xenofóbie a zároveň kritizuje imigračnú politiku Európskej únie.

Ekonomickí migranti

Nuž, fakt je, že medzi ekonomických migrantov patria aj športovci, ktorí k nám prichádzajú za prácou a žiadajú cudzineckú políciu o pracovný pobyt. Napríklad futbalisti z Afriky, ktorí k nám prišli posilniť naše futbalové kluby, ale, slovami odborníkov - nie sú to zas žiadne hviezdy a prichádzajú zväčša preto, aby si ekonomicky polepšili.

A práve Andrej Danko, ktorý je inak veľký fanúšik futbalu a cestuje za ním aj po svete, pred pár rokmi - ešte ako advokát - zastupoval zahraničných legionárov. Konkrétne futbalistov na Žitnom ostrove v DAC Dunajská Streda, ktorí požiadali na Slovensku o pracovný pobyt. Ako sme zistili, nešlo o ojedinelý prípad.

Na webovej stránke otvorenesudy.sk sú pod jeho menom prípady športovcov z Kamerunu alebo z Iránu, ktorých cudzinecká polícia vyhostila a zároveň im uložila zákaz vstupu a potrebovali sa vrátiť na Slovensko.

Danko - ako ich právny obhajca - tak na vlastnej koži pocítil, aké je byť v pozícii cudzinca na Slovensku. Navyše, evidentne mu neprekážalo „ich sem vpúšťať“, veď ako advokát dostal za ich obhajobu slušne zaplatené.

A to nielen hodinovú sadzbu od klienta - v tomto prípade DAC Dunajská Streda -, ale aj súdne trovy od cudzineckej polície, teda od štátu. Na prípady jeho ešte nedávnej pomoci africkým legionárom sme sa opýtali aj samotného predsedu parlamentu Andreja Danka.

Môj koncipient, futbalistov,“ stručne odpovedal Danko na otázku, či zastupoval cudzincov voči Slovenskej republike. „Ďalšie otázky poprosím na moje tlačové oddelenie,“ odbil nás šéf SNS, ktorý inak nemá problém komunikovať s médiami aj cez whatsapp. Téma ekonomických migrantov sa mu však zrejme až taká populárna nezdá.


  • sel
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].